Czas na Cyprze, Cyprze Północnym. Zmiana czasu na Wyspie Afrodyty - BelSole

Czas na Cyprze, Cyprze Północnym. Zmiana czasu na Wyspie Afrodyty

Cypr to leżąca w Azji wyspa, oddalona od Polski o prawie 2000 km. Jej wschodnia część położona jest na długości geograficznej niedaleko Moskwy. Która jest teraz godzina na Cyprze? Czy na Wyspie Afrodyty jest zmiana czasu? Czy Cypr Północny ma tą samą strefę? Zobaczcie.

Wschód Słońca w Larnace
Wschód Słońca w Larnace

Próby zmiany czasu na Cyprze Północnym

Cypr od 1974 roku jest podzielony na Cypr Południowy oraz Północny pod kontrolą Turecką. W 2016 roku władze części północnej postanowiły podzielić wyspę na dwie strefy czasowe.  30 października tego samego roku, turecka część miała zostać przy czasie letnim. Sprawiło to wiele problemów związanych z organizacją i chaosem w pracy, logistyce i systemami pomiędzy dwoma częściami wyspy. Mieszkańcy aktywnie sprzeciwiali się nowemu zarządzeniu i Cypr pomimo staraniom Turcji po ponad roku wrócił do jednej strefy czasowej.

Czas i godzina na Cyprze

W 1878 roku Sandford Fleming zaproponował wprowadzenie 24 stref czasowych. Średnio jedna strefa czasowa zmienia się co 15 stopni długości geograficznej. Zważywszy na wschodnie umiejscowienie wyspy, możemy spodziewać się, iż Cypr znajduje się w strefie w której będziemy 'dodawać’ godziny do czasu, który mamy aktualnie w Polsce. 

Która godzina Cypr
Zachód słońca w Pafos

Wyspa znajduje się w strefie EET +2 z takimi krajami jak Grecja, Ukraina czy Finlandia. Zmienia także czas na czas letni UTC +3 razem z innymi krajami Unii Europejskiej.

Jeśli w Warszawie aktualnie jest 14:00, na Cyprze będzie teraz 15:00

Jeśli w Warszawie aktualnie jest 00:00, na Cyprze będzie teraz 01:00, prosta sprawa.

Tutaj w zimie czas płynie szybciej

Lecąc na Cypr na wakacje w listopadzie, grudniu i styczniu, pamiętajcie, że dzień zaczyna się dość wcześnie. Jeszcze wcześniej się kończy. Polecamy wstawać o porannych godzinach, by dłużej korzystać z ciepłego słońca! Optymalną strategią dla nas było chodzenie na śniadanie w okolicach 7:00 rano, następnie zwiedzanie i plażowanie do godziny 16:00, kiedy to robiło się ciemno. Wtedy też ruszaliśmy na miasto na kolację i czasami także na słynne cypryjskie kluby.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz