Czy Albania jest w Unii Europejskiej? Czy należy do UE? - BelSole

Czy Albania jest w Unii Europejskiej? Czy należy do UE?

Unia Europejska pomogła w otwarciu granic między poszczególnymi państwami, a liczne umowy między jej krajami członkowskimi zapewniają również wiele korzyści dla turystów. Z tego powodu dla wielu podróżnych odwiedzających Półwysep Bałkański istotną kwestią jest to, czy Albania jest w UE. W tym artykule odpowiemy na to pytanie. 

Czy Albania jest w UE? Albania na arenie europejskiej 

Nasze rozważania zacznijmy od najważniejszej kwestii – czy Albania jest w UE? Obecnie kraj ten nie jest członkiem wspólnoty, chociaż zabiega o to od kilkunastu lat. Już w 2009 roku Albania złożyła wniosek o członkostwo w UE, a w czerwcu 2014 roku oficjalnie uzyskała status kraju kandydującego do UE. 

Zatem, kiedy na pytanie “czy Albania jest w UE” będziemy mogli odpowiedzieć twierdząco? W chwili obecnej nie można wskazać jednoznacznego terminu. Kandydatura Albanii do UE obecnie znajduje się na etapie negocjacji akcesyjnych z władzami Unii. Jeżeli Albania ma dołączyć do UE, w kraju tym musi dojść do reform z zakresu m.in. administracji państwowej i sądownictwa. Władze UE oczekują również od Albanii większej skuteczności w walce z korupcją na najwyższych szczeblach władzy.

 

Albania nie jest w Unii – konsekwencje dla turystów

Skoro już znamy na odpowiedź na pytanie, czy Albania jest w UE, sprawdźmy z czym wiąże się przecząca odpowiedź na tę kwestię dla turystów odwiedzających ten kraj. Przede wszystkim w Albanii nie działa ubezpieczenie EKUZ umożliwiające podjęcie bezpłatnego leczenia na terenie wszystkich krajów członkowskich. Co prawda rządy Polski i Albanii podpisały porozumienie medyczne, jednak zakres dostępnych w jego ramach darmowych zabiegów jest skromny. Z tego powodu turyści odwiedzający Albanię powinni pomyśleć o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia. 

W kontekście tego, czy Albania jest w EU, istotną rolę pełni również płatność w tym kraju. Oficjalną walutą jest lek, ale turyści w większych supermarketach czy hotelach mają możliwość płatności w euro, jednak po niezbyt korzystnych kursach.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz