Czy Bułgaria jest bezpieczna? Bezpieczeństwo 2021 - BelSole

Czy Bułgaria jest bezpieczna? Bezpieczeństwo 2021

Po latach zapomnienia Bułgaria znów staje się popularna. Wybieracie się do Złotych Piasków albo Słonecznego Brzegu? Sprawdziliśmy dla Was czy Bułgaria jest bezpieczna. Koniecznie przeczytajcie, na co trzeba uważać w Bułgarii?

Przestępczość w Bułgarii

Ogólnie Bułgaria nie jest krajem zagrożonym terroryzmem ani owładnięta walkami mafijnymi. Jednak jak wszędzie, trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Wakacje to raj dla kieszonkowców. Są coraz sprytniejsi i szybsi. Aby uniknąć kradzieży, starajcie się: wyglądać jak miejscowi, nie nosić w portfelu dużo gotówki, nie obwieszać się złotą biżuterią, pilnować swoich rzeczy, szczególnie na plaży i w środkach komunikacji publicznej.

W miejscowościach turystycznych zdarzają się napady rabunkowe. Mają one miejsce w nocy, przed barami i klubami. Jeśli chcecie iść potańczyć – wybierzcie się w razem z grupą znajomych. Znaczny udział w napadach i kradzieżach mają prostytutki i alfonsi. Więc unikajcie mało oświetlonych miejsc oraz okolic parków i lasów.

W kurortach zdarzają się włamania do pokoi hotelowych. Aby temu zapobiec, pamiętajcie o dokładnym zamknięciu okien i drzwi. Natomiast cenne rzeczy, zamknijcie w sejfie.

Jeśli chcecie wymienić pieniądze, to zawsze róbcie to w kantorze albo w banku. Chętni pomoc Wam w zdobyciu lokalnej waluty, mogą operować fałszywymi pieniędzmi.

Czy Bułgaria jest bezpieczna na drogach?

Wprawdzie w Bułgarii jest sporo całkiem porządnych autostrad międzymiastowych, to wciąż wiele dróg mniejszej rangi jest w opłakany stanie. Musicie też uważać na lokalnych kierowców, którzy jeżdżą dość lekkomyślnie, i często łamią przepisy. Macie najnowszy model BMW albo Audi? To zawsze parkujcie na strzeżonym hotelowym parkingu. W Bułgarii dość częste są kradzieże i włamania do aut na zachodnich rejestracjach.

Zagrożenia w górach

Jeśli planujecie górskie wędrówki, uważajcie na pasterski psy. Jeśli zbliżycie się za bardzo do stada owiec, stają się agresywne. Nie powinny ugryźć, ale lepiej jest się mieć na baczności. Szlaki są dobrze oznaczone, a na trasie jest wiele wiat, w których można się schronić. Zanim zdecyduje się na wyjście w góry, pamiętajcie o wykupieniu bezpieczenia. Karta EKUZ nie pokrywa ewentualnej akcji ratunkowej.

Na co uważać nad Morzem Czarnym?

Pomimo tego, że Morze Czarne uznawane jest za bardzo bezpieczne, to jednak swój dom ma tu kilku groźnych zwierząt. Należą do nich: meduza, morska zbroja, morski smok, płaszczka. Warto pamiętać, że choć jad wielu z nich jest trujący, to są to bardzo płochliwe istoty, i najczęściej udaje im się uciec przed człowiekiem.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz