Top 11: Atrakcje Albanii, Co zobaczyć? Najlepsze miejsca - BelSole

Top 11: Atrakcje Albanii, Co zobaczyć? Najlepsze miejsca

O Albanii można powiedzieć, że to Bałkany w pigułce. Ma piękne plaże, wiekowe zabytki oraz zachwycające góry. Albania i jej atrakcje nie są jeszcze mocno rozreklamowane na świecie. Jedziecie do tego cudownego kraju? Podpowiadamy co zobaczyć w Albanii, aby się w niej zakochać! 

 

Co zobaczyć w Albanii?

 

niebieskie oko Albania

Niedawno pisaliśmy co warto zwiedzić w Durres, Vlorze i w Sarandzie, czyli najpopularniejszych kurortach. Teraz chcemy Wam pokazać, co warto zobaczyć w skali całej Albanii! Oto lista najlepszych atrakcji Albanii i jej najpiękniejszych miejsc. W Albanii znajdziecie małe urokliwe miasteczka oraz miejsca na spacer czy plażowanie. 

Przed zwiedzaniem Albanii polecamy zaopatrzyć się w walutę albańską LEK. Nie wszystkie miejsca dysponują płatnością kartą. Dodatkowo jeśli chcecie coś kupić w Albanii zobaczcie limity wwozowe dla alkoholu (link na końcu artykułu)

 

Góry Północnoalbańskie

 

góry północnoalbańskie

Ci, co nie lubią leżeć na plaży – najczęściej kochają góry. Góry Północnoalbańskie, zwane Alpami Albańskimi albo Górami Przeklętymi, to najwyższe pasmo Gór Dynarskich, które ciągną się przez całe Bałkany. Jest to jeden z ostatnich obszarów Europy nietkniętych jeszcze przez masową turystykę. Góry Przeklęte poprzecinane są siatką szlaków, których przejście z jednego punktu do drugiego może zająć kilka dni. Dlatego, jeśli nie macie wprawy w górskich wędrówkach możecie z wybrać się do miejscowości Theth. Jest to miejsce dość turystyczne, ponieważ stanowi dobrą bazę wypadową. Stąd możecie zrobić kilka jednodniowych wycieczek w różne strony.

 

Jezioro Koman

 

jezioro Koman

Jezioro leży na północy Albanii, 3 godziny drogi od Tirany i 1,5 od miejscowości Szkodra. Przepiękny, kręty i wąski zbiornik retencyjny, nazywany jest często „albańskim fiordem”. Ma 34 km długości i powierzchnię 12 km². Rozciąga się między miejscowościami Koman i Fierzë, w otoczeniu wysokich gór. Sztuczne jezioro powstało w 1978 r. podczas budowy elektrowni wodnej w Fierzë. Występuje w nim 13 gatunków ryb oraz płazów. Jednak największą atrakcją jest przeprawa promowa między miastami Koman i Fierzë. Rejs trwa 3 godziny, a widok nieregularnych kształtów jeziora i strzelistych, zielonych gór zapewnia niesamowite wrażenia. 

Aktualny cennik i godziny odpływu promów znajdziecie tutaj.

 

Gjirokastra – miasto tysiąca schodów 

Gjirokastra

55 km na północ od Sarandy jest znajduje się Gjirokastra. Miasteczko ma bardzo strome i kręte uliczki, przy których stoją kamienne domki pokryte szarymi łupkami. To im miejscowość zawdzięcza swoje przydomki miasta tysiąca schodów albo miasta srebrnych dachów. W 2005 r. Gjirokastra została wpisana na listę UNESCO. Miasto jest bardzo dobrze zachowane, a to dzięki temu, że stąd pochodzi dyktator Albanii – Enver Hodża. Dlatego dziś możecie pospacerować po niezwykłym Starym Mieście, gdzie dominuje oryginalna osmańska zabudowa. Labirynty uliczek i mnóstwo punktów widokowych nadaje mu niesamowitego klimatu. Nad miasteczkiem wznosi się średniowieczna twierdza, rozbudowana w XV w. przez Osmanów. Do dziś jest to największy zamek w Albanii, a nawet na Bałkanach.

 

Berat – miasto tysiąca okien

 

berat

Pisząc o Gjirokastra nie sposób nie wspomnieć o Berat, które również znajduje się na liście UNESCO. Ponoć jest to najpiękniejsze miasto w Albanii. Skąd przydomek miasta tysiąca okien? Berat znajduje się w środkowej Albanii, u stóp łańcucha górskiego Tomorr. Na wzgórzach zbudowano liczne domki, które są ściśnięte jeden obok drugiego. Każde z nich wyróżnia się sporymi oknami. Gdy wieczorem spojrzycie w ich stronę, na pewno odniesiecie wrażenie, że okien jest tysiące. Beret tak samo, jak i Gjirokastra wyróżnia się dobrze zachowana zabudową z czasów panowania Turków Osmańskich.

 

Przełęcz Llogara

 

Llogara

LLogara to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Albanii. Znajduje się pomiędzy nadmorskimi miastami Vlorą i Himare. Na przełęcz prowadzi kręta górska droga, która wznosi się na wysokość 1043 m n.p.m. Gdy osięgniemy górny pułap, szosa schodzi serpentynami ku morzu. Niesamowite widoki gwarantowane!

 

Szkodra

 

Szkodra

Zabytkowe miasto Szkodra leży w północnej części kraju, nad brzegiem Jeziora Szkoderskiego, u podnóża Alp Albańskich. Jest to pierwsze miasto dla wjeżdżających do Albanii od północy. Stąd możecie zrobić sobie wypad w góry do przepięknej miejscowości Theth albo zrelaksować się nad jeziorem. Największą atrakcją miasta jest średniowieczny zamek Rozafa. Z niego rozpościera się piękna panorama na miasto, Alpy Albańskie, Jezioro Szkoderskie oraz rzeki Drin i Buna.

 

Kanion Osum

 

kanion Osum

Wąwóz rzeki Osum to kolejna popularna atrakcja Albanii. Leży 50 km na południowy wschód od Beratu. Ma 26 km długości i osiąga 450 m głębokości. Kanion obejmuje sześć wąskich odcinków o szerokości od 1,5 m w korycie rzeki do 35 m w dalszej części. Najpiękniejszy z nich nazywa się Gradeci i ma 4 km długości i nie przekracza 1,5 m szerokości. Wzdłuż kanionu jest wiele punktów i specjalnie wybudowanych platform widokowych. Ale najlepiej jest oglądać wąwóz z poziomu rzeki. Dlatego polecamy spływy kajakowe albo rafting. 

 

Riwiera Albańska

 

riwiera albańska

Mianem Riwiery Albańskiej określa się wybrzeże Morza Jońskiego – od LLogary po granicę z Grecją. Wielu przyrównuje ją do Francuskiej. Można tu znaleźć urokliwe kurorty, szerokie, piaszczyste plaże, krystalicznie czystą wodę oraz urokliwe zatoczki. Najbardziej znanymi kurortami są: Ksamil, Saranda i Dermil. Zasadniczo polecamy objazd całej Rivery. Wzdłuż niej prowadź autostrada i można po drodze zatrzymać się na malutkich plażach ulokowanych przy zatoczkach. Na wielu z nich z pewnością będziecie sami, a kto by nie chciał mieć całej plaży dla siebie! Zobaczcie najpiękniejsze plaże Albanii, które przygotowaliśmy dla Was już wcześniej.

 

Vlora i jej atrakcje

 

Vlora atrakcje co zobaczyć

Vlora to spore nadmorskie miasto i kurort w środkowej Albanii idealne dla plażowiczów. Dostaniecie się tutaj samochodem z Polski lub promem z Brindisi. Vlora to słoneczne miasto pełne pięknych długich plaż i słynna destynacja miłośników kąpieli słonecznych. Więcej o atrakcjach Vlory. 

 

Atrakcje Sarande

 

Saranda Atrakcje

Saranda to słynny kurort Riwiery Albańskiej. Miasto leży nad Morzem Jońskim na wysokości greckiej wyspy Korfu. Dobre miejsce dla plażowiczów a także chętnych na zwiedzanie okolicznych ścieżek trekkingowych i Korfu. Z Sarandy kursuje prom na Korfu. Przygotowaliśmy dla was specjalną listę z atrakcjami Sarandy. Blisko Sarande znajduje się słynne niebieskie oko w Albanii.

 

Atrakcje Durres

 

atrakcje Durres

To jedno z najpopularniejszych miast w Albanii, znajduje się ono blisko Tirany nad samym morzem. Pełno tutaj plaż i ciekawych zabytków. Więcej o Durres i atrakcjach tego miasta przeczytacie w Top 7: Atrakcje, Durres, co zwiedzić? Co warto zobaczyć w Durres?

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz