Czy Bułgaria jest w UE? Czy Bułgaria to Schengen? - BelSole

Czy Bułgaria jest w UE? Czy Bułgaria to Schengen?

Bułgaria i Złote Piaski od razu kojarzą się z wczasami w PRL-u. Wtedy, aby wyjechać poza granice Polski, trzeba było wyrobić paszport. A jak jest teraz? Uda się przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego? Czy Bułgaria jest w UE? Czy Bułgaria to Schengen? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Gdzie leży Bułgaria?

Jeśli planujecie jechać do Bułgarii, musicie udać się w kierunku wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Kraj ten sąsiaduje z: Rumunią na północy, Grecją i Turcją na południu, oraz Serbią i Macedonią na zachodzie. Granica wschodnia jest naturalnie ukształtowane przez wybrzeże Morza Czarnego. Jej długość wynosi 378 km. Ciekawostką jest, że Bułgaria wielkością zbliżona jest do Islandii.

Czy Bułgaria jest w UE?

Do Unii Europejskiej należy obecnie 27 państw. Wśród członków jest także Bułgaria. Jest to jeden z najmłodszych uczestników UE. Przystąpił do UE wraz z Rumunią 1 stycznia 2007 roku. Później tylko przyłączyła się Chorwacja – 1 lipca 2013 roku.

Czy Bułgaria to Schengen?

Dla wielu osób Unia Europejska jest tym samym co strefa Schengen. Niestety to są 2 różne kwestie. Warto wiedzieć, że są kraje należące do UE, ale będące poza strefą Schengen, oraz państwa, które podpisał umowę, ale nie są w Unii. Bułgaria należy do tej pierwszej grupy, pomimo tego, że kraj ten spełnił wszystkie wymagania już w 2010 roku. Niestety, aby strefa została rozszerzona, zgodę muszą wyrazić jednogłośnie wszystkie państwa członkowskie. Na ten moment swój sprzeciw zgłaszają Niemcy, Finowie i Holendrzy.

Wakacje w Bułgarii – jakich dokumentów potrzebujemy?

Jaki już wiemy, kraj jest w UE, ale poza strefą Schengen. Oznacza to, że możemy wjechać i przebywać w Bułgarii na podstawie ważnego dowodu osobistego przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

Bułgaria uznaje polskie prawo jazdy, a zielona karta nie jest potrzebna. Jazda po autostradach jest płatna. Winiety można kupić przez internet albo w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych. Pamiętajcie, że w Bułgarii obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Musieć też mieć przez cały rok włączone światła.

Co można wwieźć do Bułgarii?

W Bułgarii panują takie same przepisy jak w całej UE. Zatem możecie przewozić i wwozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego. Zakazane jest jedynie wywożenie chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przedmiotów z nich zrobionych, które umieszczone są na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Ubezpieczenie

Wybieracie się na wczasy do Bułgarii? Nie zapomnijcie wyrobić dokumentu EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie będziecie mogli korzystać z darmowej służby zdrowia. Pamiętajcie jednak, że bezpłatne są tylko te usługi, z których korzystają Bułgarzy. 

Jeśli macie w planach górskie wycieczki, koniecznie wykupcie dobre ubezpieczenie. W Bułgarii za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe płacą turyści.

Wycieczka do Stambułu

Wśród turystów bardzo popularna jest jednodniowa wycieczka do Stambułu w Turcji. Jeśli macie też ją w planach koniecznie zabierzcie paszport. Więcej informacji o Turcji znajdujcie tutaj.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz