Bezpieczeństwo to podstawowa sprawa w każdej podróży. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, na co trzeba uważać, jakie okolice omijać i czego lepiej nie mówić ani nie robić. Jako że Czarnogóra staje się coraz popularniejsza, przybliżamy Wam podstawowe informacje o tym, czy Czarnogóra jest bezpieczna.
Przestępczość w Czarnogórze
Czarnogóra mierzy się z wieloma poważnymi problemami takimi jak bezpieczeństwo oraz działalność przestępczości zorganizowanej. W 2018 roku doszło do kilku incydentów nazywanych porachunkami mafijnymi. Wśród nich były ataki na dziennikarzy oraz wybuchy bomb. Przewiduje się, że w kraju działa około 700 zorganizowanych grup przestępczych.
Pomijając działalność mafijną, czy Czarnogóra jest bezpieczna? Tak. W kraju prawie nie istnieje drobna przestępczość. Jeśli zdarzają się kradzieże, to są one w miejscowościach turystycznych. Dlatego tak samo, jak w każdym miejscu na świecie miejcie oczy dookoła głowy, pilnujcie swoich dokumentów i bagaży.
Uwaga na drogach!
Drogi w Czarnogórze nie należą do najbezpieczniejszych. Kierowcy jeżdżą brawurowo i rzadko przestrzegają przepisów. Do tego infrastruktura drogowa wcale nie ułatwia poruszania się po kraju. Drogi często są w złym stanie, pełne dziur, a remontowane fragmenty mogą być wcale albo źle oznaczone. Musicie szczególnie uważać na wąskich, krętych drogach. W takich miejscach zdarzają się osuwiska, a na ostrych zakrętach nie ma barierek ochronnych.
Zagrożenia naturalne
Na plaży uważajcie na przegrzanie oraz odwodnienie. Koniecznie smarujcie się kremem z wysokim filtrem i nakładajcie kapelusz na głowę. Butelka z wodą powinna towarzyszyć Wam w każdym momencie. Do wody wchodźcie w klapkach albo butach – przy brzegu żyją jeżowce. Spotkanie z tymi zwierzętami zwykle kończy się bardzo boleśnie dla człowieka. Na szczęście woda w morzu jest ciepła, więc kąpiele będą przyjemne.
Podczas trekkingu w górach uważajcie na agresywne psy pasterskie, żmije oraz niedźwiedzie. Zawsze zabierajcie ze sobą zapas wody oraz ciepłe ubranie. Nawet gdy na dworze jest upał.
W Czarnogórze mogą też występować trzęsienia ziemi.
Turystyczny savoir-vivre w Czarnogórze?
Każdy kraj ma swoje ciemne strony, o których turysta nie powinien wspominać. No, chyba że szuka przysłowiowego guza. Nie inaczej jest w Czarnogórze. Gdy będziecie na Bałkany, unikajcie rozmów na temat wojny w Jugosławii, spraw etnicznych oraz religijnych. To dość drażliwe kwestie, które lepiej przemilczeć.
Chcecie zwiedzić meczet, cerkiew albo kościół? Ubierzcie się odpowiednio. Do świątyń wchodzicie w spodniach albo spódnicach za kolana oraz w koszulkach z zakrytymi ramionami. W meczecie musicie koniecznie ściągnąć buty, a kobiety zakryć głowę. Nie wolno wchodzić do nich w trakcie modlitw. Pamiętajcie też o wyłączeniu komórek. Podobnie wygląda kwestia bezpieczeństwa w Albanii i bezpieczeństwa w Turcji.
Przestrzegajcie zakazów fotografowania. W wielu obiektach jest zakaz robienia zdjęć z flaszem – w celu ochrony ikon i fresków. Natomiast przed zrobieniem portretu obcej osobie wypada poprosić ją o zgodę.
Niezbędnik turysty – przydatne adresy i telefony w Czarnogórze
Ambasada – ul. Kozaračka 79, 81000 Podgorica, tel.: +382 20 608 320 lub +382 67 326 056
e-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl, godz. otwarcia: 8:30 – 16:30 w dni powszednie.
Ważne telefony:
Policja 122
Straż Pożarna 123
Pogotowie 124
Służba drogowa 19807
Zobacz także:
- Na co uważać na wakacjach? 17 sposobów na oszukiwanie turystów
- Czy Morze Śródziemne jest morzem ciepłym? Temperatura wody w lecie
- Czy Czarnogóra jest w UE? Czy Czarnogóra jest w Schengen?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |