Czy Czarnogóra ma dostęp do morza? Jakie są tam plaże? - BelSole

Czy Czarnogóra ma dostęp do morza? Jakie są tam plaże?

Hiszpania, Grecja, Chorwacja… tam już byli wszyscy. Gdzie pojechać na kolejne wakacje? A może do Czarnogóry? Tylko czy Czarnogóra ma dostęp do morza? Czy są tam ładne plaże?

Gdzie leży Czarnogóra?

Czarnogóra leży na Półwyspie Bałkańskim. Państwo powstało po rozpadzie Jugosławii. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Albania. Gdy chcielibyście jechać z Chorwacji, to z Dubrownika do granicy jest ok. 50 km. Do pierwszego kurortu Budwa jest kolejne 60 km. Czarnogóra jest państwem kandydatem do struktur Unii Europejskiej.

Czy Czarnogóra ma dostęp do morza?

Czarnogóra, choć jest niewielkim państwem, to ma niecałe 294 km granicy morskiej. Całe wybrzeże leży nad Morzem Adriatyckim. Od Budvy po Wyspę Bojana prowadzi nadmorska arteria. Przejedziecie ją w kilka godzin – wliczając przystanki na podziwianie widoków.

Jakie są plaże w Czarnogórze?

Jak już wiecie, czy Czarnogóra ma dostęp do morza, to warto dowiedzieć się, jakie są tam plaże. Czarnogórskie wybrzeże pełne jest kurortów i kąpielisk. Większość z nich to plaże kamieniste. Kamienie mają różną wielkość, choć zdarzają się miejsca z drobnym żwirkiem – niewiele większym od piasku. Natomiast bardzo uważajcie pod wodą, nie tylko na jeżowce, ale właśnie na kamienie. Mogą być bardzo duże i śliskie. Wtedy nie trudno o skręcenie kostki.

Jeśli pojedziecie w rejonie Zatoki Kotorskiej (Kotor, Tivat albo Herceg Novi, Risan) nie znajdziecie tam typowych plaż. Wybrzeże jest skaliste albo wybetonowane. I to na betonie ludzie rozkładają ręczniki, by się poopalać. Namiastkę plaże znajdziecie ewentualnie przy którymś z hoteli.

Szukacie plaży z drobniutkim piaskiem? Te występują naturalnie tylko w okolicach Ulcinj i dalej na południe, aż do granicy z Albanią. Tamtejszy piasek przypomina ten, jaki jest nad Bałtykiem, tyle że jest odrobinę ciemniejszy. W samej Albanii, pełno jest pięknych plaż piaszczystych.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz