Ceny w Czarnogórze 2022? Czy Czarnogóra jest droga? - BelSole

Ceny w Czarnogórze 2022? Czy Czarnogóra jest droga?

Bałkany to jeden z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków. Ci, co zwiedzili już Chorwację i Albanię, z pewnością zastanawiają się nad Czarnogórą. W tym kraju walutą jest euro, zatem można spodziewać się wysokich cen. Sprawdzamy dla Was, jakie są ceny w Czarnogórze w 2021 roku. Czy Czarnogóra jest droga?

 

Ceny noclegów  i hoteli w Czarnogórze

 

ceny hoteli w czarnogórze

Ile kosztują noclegi w Czarnogórze? Cena zależy od kurortu, klasy hotelu oraz miesiąca. Szczyt sezonu w Czarnogórze przypada na sierpień i wtedy też są najwyższe ceny. Na przykład średnia koszt w hotelu 3-gwiazdkowym to wydatek 46 EUR za dobę. W 5-gwiazdkowym wzrasta on do 260 EUR. Taniej jest oczywiście w hostelu – doba zaczyna się od ok. 15 EUR. Pamiętajcie, że walutą Czarnogóry jest Euro.

Najtańszą opcją są kempingi w Czarnogórze. Koszt noclegu zaczyna się od 5 EUR.

 

Ceny w restauracjach w Czarnogórze

 

Ceny w restauracjach w Czarnogórze
Menu z hotelconte.me

Ceny jak wszędzie na świecie zależą od lokalizacji i poziomu restauracji. Dlatego prezentujemy Wam średnie ceny.

Zacznijmy od kawy. Espresso kosztuje ok. 1 EUR, cappuccino – ok. 1,40 EUR. Za posiłki w jednej z najlepiej ocenianych restauracji w popularnym serwisie w Buvie zapłacicie: danie z ryby ok. 20 EUR, sałatki są od 5,5 EUR, natomiast cena za kofte z sosem to 5,5 EUR.

Taniej zjecie w lokalnych barach. Za danie, w skład którego wchodzą frytki, mięso z grilla i sałatka wydacie od 5 EUR.

Pamiętajcie, że wiele restauracji ma tzw. menu dnia. Wtedy za 5-8 EUR dostaniecie 3-daniowy obiad.

 

Ceny w sklepach w Czarnogórze

 

ceny w sklepach w Czarnogórze
Ze sklepu online idea

Jeśli chcecie zrobić zakupy spożywcze, możecie pójść do marketu, lokalnego sklepiku albo na bazar. Najpopularniejsze sieci to: IDEA, Voli, Roda. MAXI. Kupując na bazarze, trzeba się liczyć z tym, że jako turyście zapłacimy trochę więcej niż mieszkańcy. Oczywiście nie jest to regułą. Zasadniczo ceny w marketach są zbliżone do tych w Polsce, a ostateczny koszt zależy od kursu euro. Na przykład: na jajka (10 szt.) wydacie 1,2 EUR, na 1 l mleka – 0,8 EUR, na biały chleb (600 g) – 0,6 EUR, pomidory – 0,8 EUR a na 1 kg jabłek – 1 EUR.

Ile kosztuje wino w Czarnogórze?

Butelka wina ze średniej półki kosztuje w markecie ok. 4 EUR.

Ile kosztuje piwo w Czarnogórze?

Lokalne piwo Niksicko (0,33 l) kosztuje ok. 0,8 EUR, natomiast importowane ok. 1,2 EUR. 

Ile kosztują papierosy w Czarnogórze?

Za paczkę papierosów lokalnej marki zapłacicie ok. 2,80 EUR, za papierosy znanych firm ok. 3,5 EUR.

 

Ceny w Czarnogórze – autobusy, taxi, wynajęcie auta

 

ceny transportu w Czarnogórze

Jeśli lubicie zwiedzać kraj na własną rękę, możecie wynająć auto. Pamiętajcie jednak, że drogi w Czarnogórze są w nie najlepszym stanie, do tego teren jest bardzo górzysty. Osoby, które nie mają doświadczenia na krętych szosach, powinny się dobrze zastanowić, zanim postanowią wynająć samochód. Jaki jest koszt? W zależności od marki i klasy pojazdu za wynajem zapłacicie od 30 EUR za dobę. Oczywiście, jeśli bierzecie samochód na dłuższy okres (powyżej 3 dni), opłaty za dobę maleją. Do ceny podstawowej musicie doliczyć:

  • paliwo: benzyna – ok. 1,3 EUR/L, olej napędowy –1,15 EUR/L;
  • parkingi – ok. 1 EUR/godz
  • często GPS – ok. 10 EUR
  • fotelik dla dziecka – do negocjacji
  • kaucję w gotówce ok. 200-300 EUR lub blokadę na karcie w wysokości od 300 do nawet 1000 EUR.

Wolicie taxi? Cena początkowa to średnio ok. 1 EUR. Za 1 km podróży zapłacicie ok. 0.60 EUR.

Oczywiście najtańszy jest transport publiczny. Bilet w jedną stronę autobusem międzymiastowym kosztuje ok. 5 EUR. W podróży warto rozważyć przemieszczanie się koleją, głównie ze względu na przepiękne widoki. I tak bilet w jedną stronę z nadmorskiego Baru to od stolicy Czarnogóry – Podgoricy kosztuje 2,40 EUR. Dokładny rozkład i cennik znajdziecie na stronie oficjalnej kolei http://www.zcg-prevoz.me/timetable-local.html

Jeśli szukacie tańszego kraju, sprawdźcie ceny w Albanii.

Uwaga na połączenia komórkowe!

 

Pamiętajcie, że Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, zatem liczcie się z wysokimi kosztami za roaming. Połączenia wychodzące to ok. 5 zł/minutę, 1,51 zł to cena SMS, a transfer danych to aż ok. 31 zł/1 MB.

 

Czy Czarnogóra jest droga? Podsumowanie

 

jakie pieniądze w Czarnogórze waluta

Oczywiście jak zawsze wszystko jak spędzacie urlop. Z pewnością stołowanie się w drogich restauracjach, przemieszczanie się taxi i nocowanie w luksusowym hotelu z basenem spowoduje, że wakacje w Czarnogórze będą dość drogie. Na szczęście Czarnogóra oferuje różne rozwiązania. Zdecydowanie tańsze noclegi i jadłodajnie znajdziecie w miejscowościach oddalonych od znanych kurortów. Zamiast drogich taksówek można poruszać się tanimi autobusami. Tym sposobem nie zrujnujecie budżetu, poznacie mieszkańców i przeżyjecie nie jedną przygodę.

Jeszcze niezdecydowani? Zobaczcie ceny w Albanii oraz ceny we Włoszech.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz