Czy do Chorwacji trzeba mieć test? Ozdrowieńcy też? - BelSole

Czy do Chorwacji trzeba mieć test? Ozdrowieńcy też?

Chorwacja to ulubiony kierunek Polaków. Wielu rodaków spędza tam wakacje co roku od wielu lat. Jeszcze do niedawna podróżujących obowiązywała po przekroczeniu granicy kwarantanna. A jak jest teraz? Czy do Chorwacji trzeba mieć test?

Czy do Chorwacji trzeba mieć test?

Jak nie jest wymagana samoizolacja to niestety musimy mieć negatywny wynik testu PCR lub antygenowego BAT na SARS-CoV-2 nie starszy niż 48 godzin. Test antygenowy, aby był zatwierdzony, musi znajdować się na liście szybkich testów uznawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, opublikowanej przez Komisję Europejską. Na dokumencie powinna być nazwa producenta albo nazwa handlowa testu oraz pieczęć lub podpis wydające go laboratorium, lub lekarza. W innym razie czeka nas kwarantanna.

Przed przekroczeniem granicy trzeba wypełnić na stronie internetowej entercroatia.mup.hr wniosek Enter Croatia. Po jego zatwierdzeniu dostaniemy potwierdzenie zgłoszenia na pocztę lub telefon. Następnie musimy je wydrukować i umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu, aby ułatwić procedury graniczne. Pamiętajcie o tym jak pojedziecie samochodem na Chorwację.

Czy zaszczepieni i ozdrowieńcy muszą mieć test?

Do Chorwacji możemy wjechać bez testu, jeśli odbyliśmy pełen cykl szczepień i od ostatniej dawki upłynęło minimum 14 dni. Ozdrowieńcy także nie muszą robić testów, o ile mogą wyzdrowienie potwierdzić:

  • zaświadczeniem lekarskim. Musi być ono przetłumaczone na j. angielski albo chorwacki i zawierać daty przechodzenia choroby;
  • pozytywnym wynikiem testu PCR albo testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed przekroczeniem granic Chorwacji;
  • jeśli przyjęli jedną dawkę szczepionki i mają zaświadczenie.

Jakie są obostrzenia w Chorwacji?

Na tę chwilę trzeba nosić maseczki wewnątrz pomieszczeń, tj. obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), bankach, kantorach, punktach usługowych. Punktu gastronomiczne muszą się zamknąć najpóźniej o północy. Ponadto zjemy i napijemy się wyłącznie na tarasie albo w ogródku restauracyjnym. Co przy pięknej chorwackiej pogodzie nie powinno być problemem. 

Trzeba pamiętać, że sytuacja może się szybko zmienić, a rząd chorwacki może wprowadzić lokalne obostrzenia.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz