Czy we Włoszech są komary? Gdzie są komary we Włoszech?

Czy we Włoszech są komary? Gdzie są komary we Włoszech?

Włochy od lat są popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób, które wybierają się do Włoch po raz pierwszy w życiu, zastanawia się czy we Włoszech są komary. Czy komary we Włoszech kąsają turystów? Czy trzeba obawiać się komarów we Włoszech? Czy są niebezpieczne?

Komary są powszechnym problemem na całym świecie, a Włochy nie są tu wyjątkiem. W kraju żyje wiele różnych gatunków komarów, które tak samo jak w Polsce są w stanie przetrwać zimę, a w obszarach Włoch w których zima jest łagodna nie muszą nawet bać się niskich temperatur. Szacuje się, że we Włoszech żyje około 60 gatunków tych irytujących owadów.

Do najliczniejszych komarów we Włoszech zalicza się gatunki takie jak komar pospolity oraz komar tygrysi czyli Aedes albopictus. Pospolity komar to ten, którego znamy również z Polski.

Zwyczaje jego włoskich kolegów nie odbiegają od polskich krewnych – żyją w podobnym terenie i atakują o podobnej porze czyli głównie wieczorem.

We Włoszech spotykany jest także komar tygrysi czyli gatunek komara znacznie bardziej niebezpieczny od tego znanego z Polski. Inwazyjny gatunek komara ma charakterystyczny wygląd z srebrnobiałymi paskami na czarnym tle tułowia. Bywa czasem mylony z mniej niebezpiecznym gatunkiem Culiseta annulata.

Żeruje w ciągu dnia – głównie wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Do Włoch komar tygrysi dotarł z początkiem lat 90-tych ubiegłego wieku, a dokładnie w 1990 roku.

Komar tygrysi jest w stanie przenosić choroby takie jak denga, febra, gorączka Zachodniego Nilu czy japońskie zapalenie mózgu. Na szczęście we Włoszech owady te nie są w stanie przetrwać zimy. We Włoszech zimę są w stanie przetrwać tylko (albo aż) jaja komarów tygrysich. Jaja są w stanie wytrzymać temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza.

We Włoszech owady te nie są tu aż tak niebezpieczne jak w innych częściach świata. Nie znaczy to oczywiście, że nie mamy na nie uważać. Latem 2007 roku we Włoszech komary te miały być przyczyną epidemii choroby chikungunya w okolicy miasta Rawenna w regionie Emilia-Romania. Choroba ta pojawiła się we Włoszech ponownie w 2017 roku.

Komary tygrysie we Włoszech wyjątkowo upodobały sobie środowisko miejskie. Lokalne władze często podejmują działania mające na celu pozbycie się komarów w miastach ale wysiłki te od ponad 30 lat nie zakończyły się sukcesem i ostatecznym rozwiązaniem kwestii komara tygrysiego.

Podsumowanie: czy we Włoszech są komary? Komary żyją w wielu krajach świata i Włochy nie są tu wyjątkiem. Warto podkreślić, że od 1990 roku we Włoszech obserwowane są komary tygrysie. Jadąc do Włoch, zwłaszcza w miejsca które mogą sprzyjać występowaniu komarów, lepiej wyposażyć się więc w preparaty odstraszające owady.

Polecamy również:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz