Czy do Grecji potrzebny jest paszport? - BelSole

Czy do Grecji potrzebny jest paszport?

Czas zaplanować wakacje w Grecji, jednak jakie dokumenty wziąć ze sobą do Grecji? Czy trzeba mieć paszport w Grecji? Czy wystarczy dowód? Czy może trzeba mieć ze sobą paszport green pass? Zobaczcie!

Paszport do Grecji

Grecja to jeden z krajów Unii Europejskiej i wiele zasad tutaj jest bardzo podobnych jak w przypadku Polski. Grecy dołączyli do UE w 1981 roku, a do strefy Schengen 1 stycznia 2000 roku. Likwidacja kontroli granicznych zajęła grekom ponad trzy miesiące. Bycie członkiem Strefy Schengen wiąże się także z tym, że kontrole graniczne są zniesione. Czy do Grecji potrzebny jest paszport? Wszystko to co wspomnieliśmy do tej pory oznacza także, że do Grecji nie potrzebujecie tradycyjnego paszportu, wystarczy dowód osobisty zgodny z polskim prawodawstwem. Paszport jednak może służyć jako substytut dla dowodu osobistego. 

 

Paszport covidowy do Grecji

Czy do Grecji potrzebny jest test lub paszport covidowy? Tak, nadal musicie pokazać Green Pass na granicy jadąc do Grecji. Ważny jest on 9 miesięcy po przyjęciu 2 dawek szczepienia lub bez limitu po przyjęciu 3 dawki. Możecie też lecieć do Grecji jako ozdrowieniec do 180 dni po chorobie, dokładne informacje jakie podaje travel.gov.gr wyglądają następująco:

a) Zaświadczenie o szczepieniu (dla osób, które ukończyły szczepienie przeciwko COVID-19 co najmniej czternaście (14) dni przed przyjazdem) ważne przez 9 miesięcy po zakończeniu szczepienia podstawowego i bezterminowo dla podróżnych, którzy otrzymali dawkę przypominającą, lub

b) Zaświadczenie o wyzdrowieniu z zakażenia SARS-CoV-2 wystawione 14 dni po pierwszym pozytywnym teście COVID-19 (PCR lub test Rapid Antigen) i ważne przez 180 dni później, lub

c) Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu tj. negatywny wynik testu molekularnego (PCR) wykonany do 72 godzin przed planowanym przyjazdem lub negatywny wynik testu Rapid Antigen wykonany do 24 godzin przed planowanym przyjazdem.

 

Potrzebne paszporty i dokumenty do Grecji

Na stan z dnia 20.02.2022, żeby wjechać do Grecji potrzebujecie: 

  • Paszport lub dowód osobisty
  • Paszport covidowy

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz