Czy potrzebny jest test do Hiszpanii? Czy potrzebny jest test na Wyspy Kanaryjskie? - BelSole

Czy potrzebny jest test do Hiszpanii? Czy potrzebny jest test na Wyspy Kanaryjskie?

Od 9 maja 2021 roku na terytorium Królestwa Hiszpanii nie obowiązuje już stan alarmowy. Nie oznacza to jednak zniesienia wszystkich obostrzeń. Marzą Wam się wakacje na Costa Brava? Sprawdzamy, czy potrzebny jest test do Hiszpanii, na Baleary oraz na Wyspy Kanaryjskie.

Czy potrzebny jest test do Hiszpanii?

Wszyscy podróżni przybywający z obszarów wysokiego ryzyka transportem lotniczym lub morskim muszą pokazać ujemny wynik testu na COVID-19 przed wyjazdem. Obecnie Polska należy to krajów wysokiego ryzyka. Akceptowane testy to: PCR (RT-PCR), TMA (ang. Transcription Mediated Amplification) i RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification). Test trzeba wykonać 72 godzin przed przyjazdem. Potwierdzenie musi być sporządzone w j. angielskim, niemieckim, francuskim albo hiszpańskim i zawierać informacje:

  • imię i nazwisko podróżnego, paszport lub numer dowodu osobistego
  • data badania
  • identyfikacja i dane kontaktowe ośrodka przeprowadzającego analizę
  • zastosowana technika
  • wynik negatywny

Test trzeba również zrobić, przekraczając granicę lądową z Francją. Z niego zwolnione są jedynie dzieci do lat 5.

Przed wylotem trzeba wypełnić formularz sanitarny FCS (Health Control Form), dostępny na stronie www.spth.gob.es lub w bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po podpisaniu otrzymasz kod QR, który należy okazać na granicy.

Czy zaszczepieni muszą robić test do Hiszpanii? A ozdrowieńcy?

Na ten moment każdy podróżny musi wykonać test, w tym zaszczepieni i ozdrowieńcy. Hiszpania podobnie jak Portugalia czeka na decyzje Komisji Europejskiej o wprowadzeniu EU Green Pass, czyli tzw. paszportów covidowych.

Czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest test? A na Baleary?

Procedura wjazdu na wyspy jest taka sama jak do Hiszpanii kontynentalnej, czyli:

  • przed podróżą wypełniamy online i podpisujemy formularz FCS;
  • 74 godz. przed wylotem robimy test PCR, RT-LAMP lub TMA;
  • na lotnisku przechodzimy kontrolę sanitarną, czyli mierzenie temperatury (temperatura ciała równa 37,5°C lub wyższa jest traktowana jako gorączka) oraz naocznym stwierdzeniu braku objawów.

Jakie są obostrzenia w Hiszpanii?

Trzeba pamiętać, że każda wspólnota autonomiczna sama decyduje, jakie będą obostrzenia na jej terenie. Zasadniczo w Hiszpanii obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach publicznych, wewnątrz i na zewnątrz. Za brak maseczki grozi mandat w wysokości 100 EUR. Musicie też liczyć się z tym, że bary i restauracje są czynne do 23.00, a obłożenie będzie na poziomie 30%.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz