11 najlepsze atrakcje Lecco. Co zobaczyć w Lecco? Gdzie zjeść? Co zwiedzić w Lecco? - BelSole

11 najlepsze atrakcje Lecco. Co zobaczyć w Lecco? Gdzie zjeść? Co zwiedzić w Lecco?

Lecco to brama atrakcji nad jeziorem Como. Znajduje się bardzo blisko Mediolanu i Bergamo, dlatego jest chętnie odwiedzana przez Polaków. Odpowiemy w tym artykule co zobaczyć ciekawego w Lecco i jakie atrakcje warto zwiedzić w tym małym i uroczym miasteczku. Zapraszamy na zwiedzanie Lecco i jego atrakcji turystycznych.

 

Co zobaczyć w Lecco?

 

Lecco co zobaczyć
Widok na Lecco z drugiej strony bulwarów

Lecco nie jest dużym miastem, samo centrum jest bardzo małe i spokojnie przejdziecie przez centrum na nogach. Główne atrakcje Lecco mieszczą się w ścisłym centrum oraz w okolicy w okolicznych górach. Lecco to nie tylko miasto ale i piękne widoki w okolicy i miejsce na super trekking. Zacznijmy od tego, że żeby zwiedzić centrum Lecco potrzebujecie maksymalnie pół dnia, co innego jeśli chodzi o atrakcje w okolicy – one zajmą zdecydowanie więcej czasu. Okoliczne ścieżki górskie i trasy w Alpach słyną z pięknych widoków na okoliczne jeziora, a także są całkiem dobrze dostępne nawet dla początkujących. 

Lecco Samochodem

Lecco liczy sobie prawię 50 000 mieszkańców i jest to największe miasto w okolicy. Jest też ważnym ośrodkiem transportowym w tej części jeziora Como. Dostaniecie się z Lecco na północ pociągiem, aż do Tirano i St Moritz (przez Varennę, Colico i Sondrio). Lecco leży także przy autostradzie SS36 z Mediolanu do Szwajcarii. Do Bergamo i Mediolanu z Lecco jest około 45 min.  Z bulwarów w centrum Lecco odpływa także prom w inne miejsca na jeziorze Como. Zważywszy na te wszystkie aspekty, Lecco może być dobrą bazą wypadową na inne miejsca w okolicy jeziora Como. 

 

Kolejka na Piani d’Erna

 

Piani d'Erna
Widok na Lecco z Piani d’Erna

Piani d’Erna znajduje się na pobliskiej górze w okolicy Lecco. Na górę można dojechać kolejką linową – na górze czekają Was widoczki niczym z alpejskich regionów Austrii. Do samej kolejki można dojechać taksówką lub autobusem numer 5 z dworca. Z góry będziecie mieć piękny widok na na Lecco, jezioro Como oraz szczyt Resegnone. Pamiętajcie by po wyjściu z kolejki udać się w prawą stronę do krzyża i platformy widokowej, z której jak na dłoni widać całą okolicę.

Więcej o kolejce na Piani d’Erna z Lecco.

 

Bulwar w Lecco

 

Bulwar w Lecco
Bulwar w Lecco

Bulwar w Lecco jest w zasadzie główną atrakcją Lecco. Znajduje się tutaj centrum życia mieszkańców, ludzie wychodzą tutaj na spacery, w pobliżu znajduje się także mnóstwo restauracji i kawiarni. Co zobaczyć na bulwarze w Lecco? Kolejno możemy Wam wymienić od południa od wylotu rzeki Adda:

  • Pomiędzy rzeką Adda a kanałem Torrente Caldone znajdziecie część parkową bulwaru, basen i marinę.
Diabelski młyn w Lecco
Diabelski młyn w Lecco
  • Od Torrente Caldone na północ znajdziecie plac zabaw dla dzieciaków. Monumento di Caduti – pomnik poświęcony poległym w Pierwszej Wojnie Światowej. Najszczerszą część zieloną bulwaru oraz sezonowo diabelskie koło.
san nicolo Lecco
Złoty posąg San Nicolo
  • Od diabelskiego koła na północ będziecie mogli podziwiać zatokę z zacumowanymi łódkami, przystań promową (z której można wypłynąć do Bellagio, Colico, Varenny) oraz złoty Posąg San Nicolò, u ujścia strumyka Gerenzone.
  • Polecamy przejść się dalej bulwarami, bo ścieżka jest bardzo długa i widoczki to wynagradzają.

 

Villa Manzoni

 

Villa Manzoni to zabytkowa posiadłość zlokalizowana w Lecco, we Włoszech, która jest ważnym miejscem dla historii i kultury regionu. Budynek ten był dawniej własnością słynnego włoskiego pisarza Alessandro Manzoniego, który mieszkał tam z rodziną przez wiele lat.

Villa Manzoni została zbudowana w XVII wieku i od tego czasu była kilkakrotnie przebudowywana i odrestaurowywana. Obecnie jest to muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane z życiem i twórczością Manzoniego oraz jego rodziny. W muzeum można zobaczyć między innymi meble, rękopisy, obrazy i rzeźby, które należały do pisarza i jego krewnych.

 

Basilica Prepositurale di San Nicolò

 

Basilica Prepositurale di San Nicolò
Basilica Prepositurale di San Nicolò

Bazylika Prepositurale di San Nicolò to zabytkowy kościół zlokalizowany w Lecco, we Włoszech. Budynek ten został zbudowany w stylu romańskim w XIII wieku i od tamtej pory był kilkakrotnie przebudowywany. Wewnątrz kościoła znajdują się piękne freski i rzeźby, które pochodzą z różnych okresów. 

Charakterystycznym elementem Bazyliki jest wieża (Campanile San Nicolò) – na którą można wejść, jednak należy wcześniej zarezerwować wspinaczkę na https://www.campaniledilecco.it/0/wp/prd/3/index.php/prenotazioni/. Nie zawsze jest ona dostępna.

 

Palazzo delle Paure

 

Palazzo delle Paure
Palazzo delle Paure w centrum Lecco

Palazzo delle Paure to zabytkowy budynek w Lecco przy Piazza XX Settembre, który był pierwotnie przeznaczony na cele administracyjne. Został zbudowany w 1905 roku i od tamtej pory kilkukrotnie przebudowywany i odrestaurowywany. Obecnie w pałacu znajduje się biuro informacji turystycznej Lecco, obserwatorium alpinistyczne oraz muzeum. Charakterystycznym elementem willi jest wieża, zbydowana w 1926 roku górująca nad placem i budynkiem.

 

Parco Valentino – Piani Resinelli

 

Lecco leży na styku Alp zachodnich i wschodnich. Parco Valentino – Piani Resinelli to obszar rekreacyjny położony w górach nad Lecco, we Włoszech w Alpach Bergmaskich w części Alp Wschodnich. Park ten oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, takich jak piesze i rowerowe wycieczki.W parku znajdują się również liczne miejsca piknikowe oraz ośrodki wypoczynkowe, w których można odpocząć i zrelaksować się po intensywnych aktywnościach. Parco Valentino – Piani Resinelli jest również popularnym miejscem dla miłośników wspinaczki górskiej, ze względu na wiele stromych ścian skalnych i skałek do wspinaczki.

 

Pian Sciresa i Park Monte Baldo

 

Park Monte Baldo
Park Monte Baldo i jego plan przed wejściem na ścieżkę

Pian Sciresa to malownicza polanka i wzgórze położona w Alpach zachodnich zaraz obok centrum Lecco. Dojedziecie tam z centrum miasta, jednak musicie posiadać odpowiednie obuwie trekkingowe. Aby się tam dostac musicie przejść przez most Kennedy’ego i udać się do Via Pian Sciresa. Z tego miejsca pozostaje już tylko trekking w pobliskim lesie (pod górę). Z góry będziecie mieć piękny widok na Lecco oraz okoliczne jeziora. Po drodze znajduje się schronisko.

 

Monte San Martino

 

Monte San Martino
Widok na Monte San Martino z bulwarów Lecco. Na środkowym planie Bazylika Lecco.

Monte San Martino to malowniczy szczyt w górach obok Lecco, we Włoszech. Wierzchołek szczytu znajduje się na wysokości 1 090 m n.p.m. i oferuje piękne widoki na okolicę, w tym na jezioro Como i Alpy. Na szczycie znajduje się również krzyż, a także schronisko turystyczne w okolicy. Na szczyt można dostać się trasą 52 (5,5 km z Lecco) – jednak wspinaczka polecana jest tylko doświadczonym wspinaczom.

 

Prom po Como z Lecco

 

Prom Lecco
Prom w przystani Lecco

Z nabrzeża Lecco wypływają promy, które płyną do innych miejscowości nad Como. Z Lecco dopłyniecie między innymi do Bellagio, Varenny czy do Colico. Z przesiadką dopłyniecie do samego Como. Najlepiej zająć sobie dobre miejsce na pokładzie z widokiem bo okolica jest zjawiskowa. Polecamy! Jest to jedna z najlepszych atrakcji Lecco!

 

Acquate

 

Acquate
Uliczki Acquate

Acquate to urocza dzielnica miasta Lecco, kiedyś była oddzielną górską wioską. Dzielnica ta słynie z pięknych zabytkowych budynków, Piazza della Vittoria, kościoła San Giorgio Martire di Acquate oraz kilku wspaniałych willi. Ma swój wyjątkowy górski i wiejski klimat, dostepny zaledwie 10 min drogi od centrum Lecco. Dojedziecie tutaj autobusem numer 4 i 5.

 

Co zjeść w Lecco?

 

Kucharz w Ristorante Orestino w Lecco

Jeśli szukacie dobrej kolacji lub lunchu w Lecco, znadziecie parę miejsc godnych uwagi. Najbardziej polecamy Ristorante Pontile Orestino mieszczące się przy Lungolario Cesare Battisti, 5. Znajdziecie tutaj potrawy lokalnej kuchni włoskiej i lombardzkiej, w tym wiele dań sezonowych, zwłaszcza zimą. Jeśli macie ochotę na coś szybkiego, polecamy nowy lokal otwarty w 2022/23 Al Borgo Antico City z pizzą, przy Via Camillo Benso Conte di Cavour, 27.

Jeśli chodzi o desery polecamy dwie lodziarnie Toldo (z obłędnymi granitami) oraz Capo Horn.

 

Lecco w zimie, czy warto?

 

Lecco zima
Centrum Lecco w zimie

Czy warto jechać do Lecco zimą? Tak, jest to jedna z lepszych destynacji blisko lotniska w Bergamo jeśli chodzi o zimowe ferie.

Lecco zima
Szczyty Rosegnone w zimie w Lecco

Po pierwsze w okolicy (około 15 min od centrum Lecco) znajdują się wyciągi narciarskie, po drugie temperatura w Lecco w zimie jest trochę wyższa dzięki wpływowi jeziora Como, po trzecie, wiatry od jeziora Como w kierunku Lecco wywiewają wszystkie zanieczyszczenia w powietrzu dochodzące z Lombardii. Polecamy!

Lecco w lecie, czy warto?

 

Plaża w Lecco
Plaża w Lecco

Jeśli chodzi o ciepłe miesiące, to także doskonały pomysł na wycieczkę do Lecco. Po pierwsze nad jeziorem Como znajdują się plaże jeśli lubicie plażować, po drugie temperatura w wyższych partiach gór może być niższa, jeśli nie lubicie upałów. Do tego wszystkiego, nad jeziorem Como, można uprawiać mnóstwo sportów wodnych co może umilić Wam czas. 

Jedynym okresem według nas, który byśmy nie polecili to jest sierpień, tłumy w tym czasie w Lecco są ogromne (Włosi mają wakacje właśnie w sierpniu).

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz