Czy na Islandii rosną drzewa? Czy na Islandii są lasy? - BelSole

Czy na Islandii rosną drzewa? Czy na Islandii są lasy?

Islandia jest niewielkim krajem, gdzie część powierzchni zajmują lodowce, a część góry i wulkany. Patrząc na krajobrazy Islandii wielu zastanawiało się gdzie są drzewa, zwłaszcza, że znajduje się tam mnóstwo pól lawowych. Czy na Islandii w ogóle rosną drzewa? Czy są jakieś lasy?

Lasy na Islandii

Obecnie na Islandii trwa intensywny proces zalesiania. W kraju są drzewa i lasy, ale jest ich bardzo mało, zaledwie 1,9 % ( podczas gdy w Polsce jest ich ok. 30% ). Warto wspomnieć, że gdy pierwsi ludzie przybyli na Islandię, tak to zaszkodziło florze, że drzewa i lasy na wyspie wynosiły tylko 1 %! Przy tak dużej ilości lawy, w wielu częściach Islandii gleba nie ma odpowiedniej głębokości, jaka jest potrzebna do wzrostu drzew. Jednak tam, gdzie jest wystarczająca ilość gleby, popiół z tak wielu erupcji wulkanicznych przyniósł nieoczekiwane korzyści, jeśli chodzi o rozwój drzew. Ostatecznie te pozostałości wulkaniczne wzbogaciły glebę, znacznie przyspieszając wzrost drzew i roślin. Popiół wulkaniczny i pył są nawet wykorzystywane jako składnik aktywny w nawozach.

Gdzie są lasy na Islandii?

Obecnie najczęściej spotykanym gatunkiem drzewa jest brzoza omszona. Najbardziej znane lasy na Islandii to Hallormstaðaskógur na wschodzie kraju  i Vaglaskógur, którego spotkacie na północy, niedaleko Akureyri. Jednak, gdy zaczyna się podróżować, to coraz więcej drzew zaczyna się dostrzegać. Islandia, w porównaniu do innych krajów jest bardzo mało zadrzewiona. Jednakże, na pewno się to zmieni, gdyż od jakiegoś czasu kraj, jak i mieszkańcy starają się by rosło więcej drzew.  Natomiast, Islandia jest na tyle piękna i różnorodna, że nawet brak drzew nie zapsuje humoru, gdy widzimy piękne krajobrazy tego kraju.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz