Czy w Albanii są rekiny? Co zrobić jak go spotkamy? - BelSole

Czy w Albanii są rekiny? Co zrobić jak go spotkamy?

Do Albanii jedziemy głównie wypoczywać na plaży i popływać w ciepłych wodach mórz Adriatyckiego oraz Jońskiego. Tylko czy jesteśmy tam bezpieczni? Czy w Albanii są rekiny?

Czy w Albanii są rekiny?

Albania położona jest w samym sercu Morza Śródziemnego, na styku Adriatyku oraz Morza Jońskiego. Ile ich jest? Różne źródła podają różną liczbę. Szacuje się, że w tym rejonie występuje około 30-40 gatunków rekinów. Na szczęście tylko dwa z nich są potencjalnie groźne dla człowieka: ostronos oraz żarłacz biały. Jednak szansa na spotkanie się oko w oko z tym gatunkami jest prawie równa zeru.

Jakie rekiny są w Albanii?

W sieci rybackie regularnie wpadają tylko 3 gatunki: rekina błękitnego, mako krótkopłetwego i kosogona, pozostałe gatunki łowi się tylko sporadycznie. Jednak w październiku 2017 r. profesjonalny kuter rybacki wyładował w porcie Himara na południowym wybrzeżu Albanii, grubookiego sześcioskrzelowego rekina – Hexanchus nakamurai. Był to pierwszy przypadek, kiedy zauważono obecność tego gatunku w Morzu Śródziemnym.

Co przyciąga rekiny?

Rekiny są najbardziej aktywne o świcie i o zmierzchu. Nie przeszkadza im też niezbyt przejrzysta woda. Najbardziej niebezpieczne rejony to kanały, stromo opadające brzegi przy głębszych wodach oraz otwarte wody z dala od brzegu. Trzeba również mieć się na baczności, kiedy pływamy w pobliżu małych, położonych w głębi morza wysepek. Uwagę rekinów przyciągają świeżo złowione ryby oraz otwarte i krwawiące rany. Nurkując, starajmy się nie wybierać pianek i ubrań w jaskrawych kolorach. Pamiętajmy, że wszystko, co się błyszczy, odbija światło podobnie jak rybia łuska – zachęca rekina do ataku. Często nawet nerwowy styl nurkowania czy pływania obok albańskiej plaży jest dla niego sygnałem, że zbliża się potencjalna ofiara.

Jak atakuje rekin?

Przeważnie, zanim zwierzę zaatakuje, najpierw okrąża ofiarę i uderza ją pyskiem. Dopiero potem atakuje. Często też po pierwszym ugryzieniu rekin przerywa atak i odpływa na chwilę. Tak się dzieje na płytkich wodach. 

Co zrobić, gdy spotkamy rekina w Albanii?

Przede wszystkim nie pływamy w nieznanych wodach, w których widziano rekiny. Gdy zauważymy charakterystyczną płetwę, trzeba bardzo spokojnie płynąć do brzegu, albo do łódki. Gwałtowne ruchy i mocne uderzanie w wodę tylko pobudzi zwierzę. Gdy zauważymy podpływającego rekina, można też próbować odstraszyć go, kierując w jego stronę np. kuszę albo jakiś długi przedmiot. Warto też wiedzieć, że najsłabszym punktem rekinów są ich otwory skrzelowe.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz