Czy nam grozi wybuch wulkanu w Grecji, na Santorini? Czy Tsunami? - BelSole

Czy nam grozi wybuch wulkanu w Grecji, na Santorini? Czy Tsunami?

Naukowcom udało się odkryć kolejną komorę wulkanu Kolumbo leżącego blisko greckiej wyspy Santorini. Czy grozi nam erupcja wulkanu przy Santorini? Czy możliwe jest Tsunami na Morzu Egejskim?

Gdzie jest wulkan Kolumbo?

 

wulkan Kolumbo
Wulkan Kolumbo na mapie

Wulkan Kolumbo leży niecałe 8 km od brzegów Santorynu, jego stożek jest tylko 10 metrów pod powierzchnią wody, a cały wulkan Kolumo ma ponad 400 m wysokości od podstawy w głębi morza. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1650 roku, kiedy to zginęło 70 mieszkańców wyspy, a wulkan wyłonił się z wód Morza Egejskiego. Dziś naukowcy odkryli kolejną komorę magmową pod jego stożkiem. Badanie opublikowano 22 października 2022 r. w czasopiśmie Geochemistry, Geophysics, Geosystems – wykryto, że kolejna erupcja może mieć miejsce w ciągu najbliższych 150 lat oceniając poprzednią aktywność wulkanu. Kolumbo jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów podwodnych na świecie według czasopisma. 

 

Wybuch wulkanu na Santorini?

 

Czy więc grozi nam wybuch wulkanu przy brzegach Santorini? Szanse na wybuch w ciągu najbliższych lat są raczej małe według raportu, jednak wysokie jeśli chodzi o okres 150 najbliższych lat – nigdy nie należy sugerować się tylko artykułem w takich kwestiach a sprawdzać wcześniej doniesienia sejsmiczne. Zazwyczaj taka aktywność, jest czymś poprzedzona. My radzimy być w tej kwestii po prostu rozsądni.

 

Tsunami  na Santorini?

 

Prócz popiołów groźnym podczas takiego wybuchu może być także oczywiście tsunami wywołane przez nagłe poruszenie się mas wulkanu i wybuchu – 400 lat temu podczas ostatniego wybuchu, tsunami dotarło, aż 150 km od Kolumbo. Czy tsunami grozi Santorini? Jeśli wulkan wybuchnie, zapewne tak.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz