Top 9: Najlepsze atrakcje Santorini, zwiedzanie, co zobaczyć? - BelSole

Top 9: Najlepsze atrakcje Santorini, zwiedzanie, co zobaczyć?

Na Santorini zobaczycie urokliwe miasteczka zbudowane na klifach, urwiska w przeróżnych kolorach, nieziemskie formacje skalne, malownicze zatoki i niezwykłe plaże. Wyspa znana jest też ze spektakularnych zachodów słońca. Tylko gdzie pojechać, by to wszystko obejrzeć? Zebraliśmy dla Was najlepsze atrakcje Santorini. Co zobaczyć na wyspie? Przeczytajcie.

 

Zwiedzanie Santorini

 

Santorini nie jest dużą wyspą, dostaniecie się tutaj przez lotnisko albo promem do przystani w Órmos. W przystani lub na lotnisku możecie wypożyczyć samochód, skorzystać z autobusów firmy KTEL lub skorzystać z taksówki. Santorini to w zasadzie parę wysepek Cyklad do zwiedzania.

Santoryn to Thira – największa wyspa z największą ilością atrakcji a także lotniskiem.

Tirasia – mniejsza wyspa po drugiej stronie Nea Kameni

Nea Kameni – wyspa krater po środku tej części Cyklad

oraz Palea Kameni i Aspro.

Większość atrakcji znajduje się na wybrzeżu Thiry i spokojnie możecie zwiedzać każde z wymienionych miasteczek na nogach o ile nie straszne Wam chodzenie po schodach. Pomiędzy miastami możecie jeździć samochodem, taksówką lub autobusami KTEL. Najpopularniejszym miastem i widokówką Santorini jest Oia, ale i inne miasta są równie piękne, Fira czy Imerovigli. Santorini pomimo wulkanicznego klimatu jest także fajną destynacją, żeby móc poplażować – co prawda nie znajdziecie tutaj pięknego drobnego białego piasku jak na plażach Zakyntos czy plażach Kefalonii, jednak te są wyjątkowe dzięki czarnemu pyłowi wulkanicznemu. Santorini nie jest tanie jeśli szukacie noclegu z widokiem na zatokę, dlatego dobrze zaplanować wcześniej wakacje na Santorini.

 

Oia – wizytówka Santorini

 

Oia Santorini

Najlepsza atrakcja Santorini? Oia znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy. Zbudowana jest na stromym klifach kaldery, ponad 70 m n.p.m. Brak bezpośredniego dostępu do morza, z nawiązką rekompensują zachwycające widoki na morze i samą miejscowość. Jednak najbardziej spektakularne są tutaj zachody słońca. Głównie z tego powodu Oia to ulubione miejsce artystów i fotografów. Jednak uwieczniają oni nie tylko wspomniane zachody, ale też charakterystyczną dla archipelagu Cyklad architekturę. Znajdziecie tu czarujące wąskie uliczki, przy których znajdują się małe domy pokryte białą farbą. Co jakiś czas górują nad nim niebieskie kopuły kościołów i ażurowe dzwonnice. Niektórzy mówią, że Oia to najpiękniejsze miasto Grecji.

 

Thira (Fira)

 

Fira Santorini

Stolica położona jest na zachodnim wybrzeżu, na klifach kaldery na wysokości 250 m n.p.m. Olśniewająco białe domki, z daleka sprawiają wrażenia, jakby miasto było całe wykute w skale. Liczne restauracje i knajpki oferują stoliki z najpiękniejszymi widokami w Grecji. Warto przed południem, zanim słońce zacznie przypiekać, zgubić się w wąskich uliczkach Firy. Wejść na kawę do pobliskiej knajpki albo kupić pamiątki w malutkich sklepikach z lokalnym rękodziełem i biżuterią.

W mieście jest też kolejka linowa, którą zjedziecie do Starego Portu (Fira Skala). Ci, co lubią wyzwania, mogą zejść po 600 schodkach. Alternatywą jest … jazda na osiołku, którą ze względu na dobro zwierząt nie polecamy ??. Z portu możecie wyruszyć w rejs po kalderze.

 

Kokkini Paralia

 

czerwona plaża Santorini

Choć Santorini nie słynie z plaż, to znajdziecie tu kilka takich, które są niezwykłe. Pierwsza z nich to Kokkini Paralia. Znajduje się ona 12 km od Thiry i tuż poniżej wioski Akrotiri. Plaża powstała w skutek osypywania się skał z klifów. Kolor czerwony jest efektem zmieszania się lawy wulkanicznej z czerwoną gliną. Piasek w niektórych miejscach jest krwistoczerwony, co w połączeniu z czarnymi i czerwoni kamykami oraz błękitem wody daje niesamowite wrażenie. To, co najbardziej zachwyca i jednocześnie przeraża, to wysokie, pionowe, czerwonawe klify, które stoją nad wąską plażą. Choć jest to zjawiskowe miejsce, to nie nadaje się do kąpieli. Dno morskie jest pokryte piaskiem i kamieniami, i nagle staje się głębokie (ok. 2 m od brzegu).

Zobaczcie najlepsze plaże na Santorini.

Kamari

 

kamari Santorini

Ciekawa atrakcja Santorini? W południowo-wschodniej części wyspy, około 8 km od stolicy i 3 km od lotniska znajduje się plaża Kamari z czarnym piaskiem i czarnym kamykami. Ogromna góra Mesa Vuno osłania plażę od wiatru i jednocześnie oddziela od sąsiedniej plaży Perissa. Oba miejsca są bardzo popularne ze względu na czystość i przejrzystość wody oraz bogatą infrastrukturę. Kamari została wyróżniona Błękitną Flagą.

Zobaczcie najlepsze plaże na Santorini.

Imerovigli

 

Imerovgli Santorini

Miejscowość znajduje się tylko 2 km na północ od stolicy, więc możecie tu dotrzeć nawet za piechotę – o ile nasze wakacje nie wypadają na sierpień, czyli najgorętszy miesiąc na wyspie. Przy 30-stopniowym upale lepiej jednak skorzystać z samochodu. Imerovigli usytuowane jest na samym brzegu klifu, z którego rozciąga się niesamowita panorama na kalderę. Jeśli macie dobre buty, polecamy wejść na Skaros Rock. Są to kilkusetletnie ruiny zamku, zbudowanego na skalistym cyplu. Dotrzecie tam stromą ścieżką. Odważni mogą wdrapać się na sam szczyt skały. Widok stamtąd jest fenomenalny.

 

Spacer po wulkanie na wyspie Nea Kameni

 

Nea Kameni

Z portu w Thirze możecie wybrać się w rejs na bezludną wyspę. Nea Kameni znajduje się na środku kaldery. Tam możecie zobaczyć dymiące kratery wulkanu oraz poczuć zapach siarki. Rejs trwa ok. 30 minut i kosztuje ok. 20 EUR. Spacer po wyspie zajmuje od godziny do półtorej.

 

Najlepsze atrakcje Santorini? Oczywiście winnice!

 

winnice Santorini

Wino z Santorini ma niepowtarzalny smak i aromat. Wszystko dzięki bogatej w minerały wulkanicznej ziemi oraz specjalnej uprawie. Aby uchronić krzewy przez silnymi wiatrami, splata się je tuż przy ziemi w koszyczki. Najpopularniejszym rodzimym szczepem winorośli jest Assyrtiko, którego najstarsze korzenie mają ponad 500 lat. Z niego wyrabia się białe wytrawne wino. Na wyspie jest kilka winnic, w których można zobaczyć proces wytwarzania wina i oczywiście spróbować kilku gatunków. Zobaczcie co warto kupić w Grecji.

 

Profitis Ilias – najlepsza panorama wyspy

 

Profitis Ilias

Szczyt Proroka Eliasza, bo tak się tłumaczy Profitis Ilias, to najwyższe wzniesienie na wyspie. Ma 567 m n.p.m. i leży na południowym wschodzie Santorini, pomiędzy Kamari oraz Perissa. Ze szczytu rozpościera się niesamowita panorama tej pięknej greckiej wyspy. Na samym wzgórzu jest tylko niewielka świątynia grekokatolicka św. Proroka Eliasza. Zobaczycie z tego miejsca nawet samoloty lądujące na lotnisku w Santorini.

 

Latarnia morska w Akrotiri

 

Akrotiri latarnia morska

Latarnia znajduje się południowo-zachodnim krańcu wyspy. Powstała w 1892 r. Droga do niej prowadzi przez wąski i długi przylądek. Sam budynek nie jest szczególnie atrakcyjny, natomiast miejsce jest rewelacyjne na podziwianie zachodu słońca. Do tego prawie nie ma tu ludzi, więc nikt nie wchodzi w kadr i możecie zrobić przepiękne zdjęcia.

 

Najlepsze atrakcje Santorini – mapa

 

najlepsze atrakcje Santorini mapa

1) Red Beach 2) Plaża Kamari 3) Oia 4) Fira 5) Imerovigli 6) Nea Kameni 7) Profitis Ilias 8) Latarnia morska w Akrotiri 9) Tirasia

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz