Czy Nowa Zelandia jest bezpieczna? Nowa Zelandia. Bezpieczeństwo w 2023 - BelSole

Czy Nowa Zelandia jest bezpieczna? Nowa Zelandia. Bezpieczeństwo w 2023

Nowa Zelandia ze względu na swój specyficzny klimat i niespotykane nigdzie indziej krajobrazy jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Z racji tego, że wielu podróżników ceni sobie wysoki komfort w czasie podróży, w naszym materiale sprawdzimy, czy Nowa Zelandia jest bezpieczna. Z artykułem powinni zapoznać się wszyscy, którzy planują wyjazd do tego kraju. Po lekturze będziecie wiedzieć, jaki jest poziom bezpieczeństwa w Nowej Zelandii. Przedstawimy również, na co powinni uważać turyści w Nowej Zelandii.

Czy Nowa Zelandia jest bezpieczna? Nowa Zelandia. Bezpieczeństwo 2023 

Aby odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie i zweryfikować kwestię tego, czy Nowa Zelandia jest bezpieczna, posłużmy się cenionymi międzynarodowymi rankingami. Według tegorocznego zestawienia Global Peace Index, Nowa Zelandia zajęła niezwykle wysokie, czwarte miejsce w rankingu najbezpieczniejszych krajów na świecie (wyższe pozycje zajęły odpowiednio Islandia, Dania i Irlandia). Co więcej, w niektórych plebiscytach Nowa Zelandia zajmuje najwyższe możliwe miejsce. 

Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii w 2023 roku wynika z kilku czynników. Przede wszystkim, na terenie tego kraju odnotowany jest bardzo niski poziom poważnych przestępstw. Do zbrodni takich jak pobicia, gwałty czy morderstwa niemal nie dochodzi, a największe spięcia mają miejsca między pijanymi klientami lokalnych barów. 

Na to, czy Nowa Zelandia jest bezpieczna wpływa również ustabilizowana sytuacja polityczno-społeczna kraju. W Nowej Zelandii nie dochodzi do gwałtownych rozruchów społecznych i protestów, które regularnie targają wieloma zachodnioeuropejskimi państwami. Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii wynika również z faktu bardzo dobrze rozwiniętej służby zdrowia – w większości miast działają całodobowe przychodnie, które mogą służyć pomocą o każdej porze dnia i nocy.  

Rozważając tak jednoznaczną odpowiedź na to. czy Nowa Zelandia jest bezpieczna, nie można również nie wziąć pod uwagę czynnika geograficznego. Nowa Zelandia jest odizolowana od reszty świata, a najbliżej położonym względem niej państwem jest oddalona o 1600 kilometrów Australia. Z tego powodu Nową Zelandię omijają kryzysy imigracyjny, a wysokie koszty podróży do Nowej Zelandii sprawia, że do tego państwa rzadko przybywają przedstawiciele biedniejszych warstw społecznych, którzy często prowokują konflikty z lokalną ludnością. 

 

Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii. Na co uważać w Nowej Zelandii? 

Chociaż jednoznacznie udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie o to, czy Nowa Zelandia jest bezpieczna, nie oznacza to, że na turystów nie czekają pewne zagrożenia. 

Do rzeczy, na które należy uważać w Nowej Zelandii, bez wątpienia trzeba zaliczyć drobną kradzież kieszonkową. Chociaż nie osiąga ona skali panującej w największych metropoliach, to nieostrożni turyści z pewnością mogą stracić portfele. 

Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii, zwłaszcza to zdrowotne, jest nieco obniżone wskutek unoszącej się nad tym państwem dziury ozonowej. Z tego powodu, mimo stosunkowo niskich temperatur, słońce świeci na tyle intensywnie, że może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, takich jak oparzenia, a nawet udary słoneczne. 

W kontekście bezpieczeństwa Nowej Zelandii nie można również zapominać o niewielkim, ale jednak zagrożeniu, które stwarza miejscowa przyroda. W Nowej Zelandii żyją przynajmniej dwa gatunki jadowitych pająków – chociaż od ponad stulecia nikt nie umarł z powodu wstrzykniętego przez nie jadu, to ukąszenie tych owadów może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, jak np. dosyć mocny ból, obrzęki czy ból głowy. W otaczających Nową Zelandię wodach żyje również wiele gatunków rekinów. I chociaż do ataków na ludzi dochodzi rzadko, to jednak w ciągu ostatniego stulecia odnotowano kilkadziesiąt tego typu incydentów, w których zginęło 15 osób, nie można więc całkowicie wykluczyć takiej sytuacji. 

Mimo powyższych niedogodności, nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie “Czy w Nowej Zelandii jest bezpiecznie” jest jednoznacznie twierdząca. Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii w 2023 roku stoi na bardzo wysokim poziomie, co z pewnością ucieszy odwiedzających ten kraj turystów. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz