Czy Sardynia to państwo? Czy należy do Francji czy to Włochy? - BelSole

Czy Sardynia to państwo? Czy należy do Francji czy to Włochy?

Zastanawiacie się czy Sardynia jest państwem? Czy ma autonomię i czy jest regionem Włoch i Włoch należy? To pytanie wbrew pozorom nie jest tak oczywiste i to czy Sardynia jest krajem i państwem zostanie wyjaśnione w tym artykule.

Sardynia jest drugą największą wyspą na morzu śródziemnym(zaraz po Sycylii), leży między półwyspem apenińskim oraz Korsyką i Francją. Sardynia ma też stolicę, którą jest Cagliari. Od 2016 roku, Sardynia jest podzielona na cztery prowincje: Nuoro, Oristano, Sassari, Sud Sardegna oraz miasta Cagliari. Żeby rozwiać pewne wątpliwości, Sardynia należy terytorialnie do Włoch, JEDNAK posiada pewien stopień autonomii krajowej. Taki status posiada tylko 5 regionów włoskich. Nazywa się on Regione Autònoma de Sardigna  i niesie to ze sobą wiele przywilejów i zmian w prawodawstwie Sardynii. Władze wyspy mogą tworzyć własne prawo w pewien ograniczony sposób na terytorium wyspy niezależnie od Rzymu. Władzę ustawodawczą stanowi Rada Regionalna. 

Sardynia jest jednak matką współczesnych Włoch i to pod jej władzą, Królestwa Sardynii Włochy zostały zjednoczone. Główna zasługa tutaj Wiktora Emanuela II, którego ulice znajdziecie w prawie każdym mieście we Włoszech a który był władną Sardynii a później pierwszym władcą Włoch. Pozostaje więc pytanie, czy to nie przypadkiem Sardynia jest kolebką Włoch i jej nowoczesnej formy?

Czy Sardynia należy do Francji? Nie, Sardynia nie należy do Francji w przeciwieństwie do pobliskiej Korsyki. Czy Sardynia to wyspa, tak to wyspa! Bardzo piękna włoska wyspa.

Podsumowując, Sardynia należy do Włoch i ma pewną autonomię ustawodawczą. Jest też kolebką zjednoczenia ówczesnych Włoch a jej władca był pierwszym włoskim władcą. Czy jest krajem? Możemy uznać, że jest krajem według definicji, że jest to obszar wyodrębniający się ze względu na jakieś cechy. Nie jest jednak państwem.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz