Czy w Albanii jest Boże Narodzenie? Czy się obchodzi Wigilię i Święta?

Czy w Albanii jest Boże Narodzenie? Czy się obchodzi Wigilię i Święta?

Jak zapewne już wiecie to Albania jest w głównej mierze krajem muzułmańskim. Zastanawia jednak fakt wielu czy w Albanii obchodzi się Boże Narodzenie oraz czy to święto jest popularne w Albanii pomimo dominującej religii? Czy w Albanii jest Wigilia i czy są tradycje świąteczne? Zobaczcie!

Spis treści:

  • Albania i Boże Narodzenie
  • Albania i Wigilia
  • Obyczaje Bożonarodzeniowe w Albanii
  • Gëzuar Krishtlindjet!

Albania i Boże Narodzenie

Tak, w Albanii obchodzone są święta Bożego Narodzenia, choć nie jest to główne święto w tym kraju ze względu na dominującą populację muzułmańską i pomimo wielu lat bycia krajem w którym banowano każdą oznakę religijności i obrzędów religijnych. Większość obchodów przypada na mniejszość chrześcijańską, zwłaszcza prawosławną i katolicką. Mimo to, atmosfera świąt Bożego Narodzenia jest widoczna w dekoracjach i iluminacjach ulicznych, szczególnie w większych miastach. O ile sami muzułmanie nie obchodzą tego święta to niektóre ze zwyczajów powoli przechodzą do życia Albańczyków w okresie świąt. Także w wielu miejscach będziecie mogli spotkać poubierane drzewka czy też iluminacje świąteczne, na przykład w Tiranie. Podobnie jak w innych krajach, jeśli chodzi o chrześcijan, święta obchodzi się 25 grudnia. Albańczycy są bardzo rodzinni i zazwyczaj nawet muzułmanie obchodzą święta ze chrześcijanami w tym okresie.

Albania i Wigilia

W domach chrześcijańskich w Albanii panuje także tradycja obiadu bożonarodzeniowego w dzień Bożego Narodzenia kiedy to podaje się nadziewanego indyka oraz na deser baklavę.

Obyczaje Bożonarodzeniowe w Albanii

Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Albanii? Tradycją jest dawanie bliskim prezentów, Mikołaj bardziej kojarzy się tutaj z wizerunkiem z reklam Coca-Coli niż z tradycyjnego obrazu znanego z chrześcijaństwa. W Albanii obchodzi się także słynną mszę o 24:00, w Polsce znaną pod nazwą Pasterki. Ogólnie święta bożego narodzenia w Albanii są bardzo podobne do tych w Polsce, jednak widać pewne różnice. Większy jednak nacisk z Albanii stawia się na Święta Nowego Roku, przez fakt tego, że władze przez lata starały się wyplenić wszystkie obrządki i święta religijne z życia publicznego.

Gëzuar Krishtlindjet

Jak jest Wesołych Świąt po albańsku? Gëzuar Krishtlindjet wszystkim!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz