11 najlepsze atrakcje, Tirana i okolice. Co zobaczyć w Tiranie? Poradnik i zwiedzanie - BelSole

11 najlepsze atrakcje, Tirana i okolice. Co zobaczyć w Tiranie? Poradnik i zwiedzanie

Tirana to miasto pełne kontrastów. Z jednej strony zobaczycie tu liczne ślady socrealistycznej architektury, jak bunkry czy budynki z wielkiej płyty, z drugiej są historyczne zabudowania, mnóstwo energetycznej kolorystyki i spacerowe tereny zielone.  Co warto zobaczyć, będąc w stolicy Albanii? Co zwiedzić? Oto przewodnik i poradnik po Tiranie. Sprawdźcie, jakie są najlepsze atrakcje Tirany. Przed Wami 9 najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Tiranie

 

Zwiedzanie Tirany 

 

Zwiedzanie Tirany 

Tirana to największe miasto Albanii oraz stolica tego pięknego i dopiero odkrywanego kraju. Położone jest w centrum kraju, otoczone górami i wzgórzami – z tego miejsca niedaleko do atrakcji Durres czy do Golem. Co prawda w samym mieście plaż nad morzem nie ma, bo Tirana leży w głębi lądu, niedaleko z Tirany do najpiękniejszych plaż w Albanii. Tirana to tygiel kulturowy, łączący dziwny postsowiecki świat z Islamem, Bałkanami, dobrą kawą i niezłą pogodą wśród górskiej scenerii. Zapraszamy na zwiedzanie Tirany!

 

Plac Skanderbega 

 

Plac Skanderbega 

Plac Skanderbega (Sheshi Skënderbej) jest centralnym miejscem w stolicy. To tu znajdziecie najbardziej charakterystyczne zabytki miasta – meczet Hadżi Ethem Beja, wieżę zegarową, budynek opery czy Narodowe Muzeum Historyczne. Pośrodku znajduje się pomnik największego albańskiego bohatera – Skanderbega, od którego zaczerpnięto nazwę placu. Projektem przestrzeni, obejmującej 40.000 m2, zajęli się Florestano Di Fausto i Armando Brasini, a całość została utrzymana w stylu neorenesansowym. W późniejszych latach plac przebudowywano, żeby nadać mu bardziej współczesny charakter. Plac Skanderbega to idealne miejsce na rozpoczęcie odkrywania uroków Tirany.

 

Meczet Ethem Beja

 

Meczet Ethem Beja

Co warto zobaczyć w Tiranie? Meczet Ethem Beja znajduje się przy placu Skanderbega. Jego budowę rozpoczęto pod koniec XVIII wieku. Jest przykładem minimalistycznej architektury, typowej dla bałkańskiego stylu sakralnego. Z zewnątrz świątynia nie przykuwa uwagi, ale jej wnętrze zdecydowanie robi wrażenie na zwiedzających. Znajdziecie tu ogromny żyrandol oraz bogato zdobione ściany, pokryte witrażami i malowidłami z motywem roślinnym. Warto dodać, że meczet w okresie komunistycznym był nieczynny – otworzono go, zarówno dla wiernych jak i dla zwiedzających, dopiero w 1991 roku.

 

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

 

prawosławny kościół w Tiranie

Co warto zwiedzić w Tiranie? Choć w Albanii dominującym wyznaniem jest Islam, w kraju swobodnie można praktykować również inne religie. Wyznawcy prawosławia mają w Tiranie swoją nowoczesną, bo otworzoną w 2012 roku, cerkiew. Warto przyjrzeć się bryle budynku. Wzrok przykuwa ogromna, błyszcząca kopuła na dachu oraz złote drzwi, prowadzące do środka świątyni. Warto zajrzeć do wnętrza – zobaczycie bogato zdobione mozaiki oraz charakterystyczne dla prawosławia ikony, umiejscowione w centralnej części soboru. Co ciekawe, poza świątynią znajdują się tu również inne budynki, związane ze sztuką i historią prawosławia, w tym m.in. centrum kultury prawosławnej, biblioteka oraz niewielkie muzeum.

 

Bunk’art 2

 

Bunk'art 2

W krajobrazie Albanii nie brakuje jednego – betonowych, przeciwatomowych bunkrów, które są spadkiem po komunistycznym reżimie. W stolicy znajdowały się dwa główne, przeznaczone dla wysoko postawionych urzędników i wpływowych ludzi, z dyktatorem Enverem Hodżą na czele. Dziś oba bunkry pełnią funkcję muzeów. Szczególnie interesujące jest ekspozycja w Bunk’art. 2. Miejsce poświecono historii albańskiej policji, ze szczególnym uwzględnieniem tej politycznej, budzącej postrach w społeczeństwie. W 20 pomieszczeniach zgromadzono m.in. narzędzia i urządzenia służącego inwigilacji obywateli, liczne zdjęcia i dokumenty. Przedstawiono także historie ludzi, którzy stali się ofiarami okrutnego reżimu. Zdecydowanie warto poświęcić czas na zwiedzenie Bunk’art. 2 i poznanie mrocznej, tak nieodległej historii Albanii. Jeśli podróżujecie z dziećmi, zwrócicie uwagę na tabliczki informujące, które z ekspozycji nie nadają się do oglądania przez najmłodszych zwiedzających.

 

Narodowe Muzeum Historyczne

 

muzeum w Tiranie

Jeśli chcecie zagłębić się w historię Albanii i poznać bliżej skomplikowaną przeszłość kraju, Narodowe Muzeum Historyczne będzie idealnym wyborem. Sam budynek, stanowiący przykład typowej, socrealistycznej zabudowy, otwarto w 1981 roku. Na frontowej ścianie zobaczycie ogromną mozaikę, przedstawiającą ważne momenty w dziejach Albanii. Wewnątrz zgromadzono ponad 4700 eksponatów, podzielonych tematycznie i reprezentujących poszczególne okresy – od odległej starożytności po czasy współczesne.  

 

Forteca Justyniana

 

Forteca Justyniana

 Forteca Justyniana, pochodząca z 1300 roku, jest uznawana za zabytek dziedzictwa kulturowego Albanii. Dawniej pełniła rolę najważniejszej siedziby władców. Była również miejscem styku głównych szlaków handlowych, a więc równocześnie sercem miasta. Dziś we wnętrzach murów możecie wygodnie się wyspać i skosztować potraw kuchni albańskiej – znajdują się tu hotele, liczne restauracje oraz atrakcje kulturalne. Sporo klimatycznych kawiarni znajdziecie wzdłuż Rruga Murat Toptani, czyli głównej ulicy, prowadzącej do zamku. Są one chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Tirany.

Warto tutaj w okolicy wybrać się na zakupy w Albanii i Tiranie.

Dom Liści

 

Dom Liści to muzeum mieszczące się w budynku będącym dawną siedzibą Sigurimi, czyli albańskiej policji politycznej okresu komunizmu. Jego mury zostały otwarte dla zwiedzających w 2017 roku. W 31 pomieszczeniach możecie zobaczyć eksponaty związane z funkcjonowaniem aparatu bezpieczeństwa, a także ciemnie czy laboratoria, które służyły do testowania substancji niebezpiecznych, np. chemicznych i radioaktywnych. Przed wejściem do Domu Liści znajduje się informacja, że miejsce to powstało w celu upamiętnienia ofiar totalitarnego reżimu. 

 

Zamek w Petrela

 

Zamek w Petrela

Zaledwie 15 kilometrów od Tirany znajduje się bajkowy zamek. Pochodząca z XV wieku siedziba władców jest położona we wsi Petrelë, na wniesieniu, w otoczeniu zieleni. Zachwyci Was zniewalającymi widokami na okoliczne wzgórza i dolinę rzeki Erzen. Na miejscu będzie mogli skosztować dań tradycyjnej kuchni albańskiej, ponieważ w zamku mieści się urocza restauracja. Wśród kolorowych kwiatów, przy kameralnym stoliku pod gołym niebem, spędzicie romantyczne chwile. O wyjątkowym charakterze tego miejsca świadczy fakt, że pary młode chętnie wybierają zamek w Petreli na sesje ślubne.

Zobaczcie w jaki region Albanii pojechać?

Góra Dajti

 

Dajti Tirana

Rzadko zdarza się, żeby tuż przy tętniącej życiem, wielkomiejskiej aglomeracji znajdował się park narodowy. Wykorzystajcie więc szansę i odwiedzając Tiranę udajcie się na górę Dajti, położoną na obrzeżach stolicy. Jeśli lubicie piesze wędrówki, możecie dotrzeć na szczyt oznakowanym szlakiem. My jednak polecamy skorzystać z tutejszej atrakcji i wjechać na górę najdłuższą na Bałkanach kolejką gondolową. Widok, jaki roztacza się z Dajti (1613 metrów n.p.m.), jest urzekający. Zobaczycie panoramę Tirany, a przy dobrej widoczności, w bezchmurne dni dostrzeżecie nawet wybrzeże Adriatyku! Na szczycie przygotowano bazę gastronomiczną, a więc będziecie mogli rozkoszować się nie tylko krajobrazem, ale i albańskimi przysmakami. 

 

Mapa atrakcji Tirany

 

Tirana atrakcje mapa

1) Plac Skanderbega  2) Kolejka linowa na góre Dajti 3) Bunk’Art 2 4) Meczet Ethem Beja 5) Sobór w Tiranie 6) Muzeum Historii w Tiranie 7) Forteca Justiniana 8) Piramida w Tiranie

Choć stolica Albanii rzadko bywa miejscem pierwszego wyboru wśród osób planujących urlop na Bałkanach, zdecydowanie warto się tu wybrać. Zarezerwujcie więc czas na zwiedzanie i odkryjcie najlepsze atrakcje Tirany.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz