Czy w Albanii trzeba nosić maseczki? Czy potrzebny jest test do Albanii? - BelSole

Czy w Albanii trzeba nosić maseczki? Czy potrzebny jest test do Albanii?

Albania jako jeden z pierwszych krajów zapowiedział zniesienie wszystkich obostrzeń i zaprosił turystów do siebie. Ja teraz wygląda sytuacja? Czy w Albanii trzeba nosić maseczki? A czy potrzebny jest test do Albanii?

Czy potrzebny jest test do Albanii?

W czerwcu Albania oficjalnie ogłosiła, że turyści nie muszą na granicy przedstawiać negatywnego testu na COVID-19, ani odbywać kwarantanny. Nie ważne czy jest zaszczepiony albo, czy chorował. 

 

Czy w Albanii trzeba nosić maseczki? Jakie są obostrzenia?

Brak testu i kwarantanny nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do lokalnych przepisów. I tak:

  • Od 1 czerwca rząd Albanii znosi obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Jednak nadal panuje nakaz noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego, biurach, centrach handlowych, sklepach i punktach usługowych. Mandat za jej brak wynosi 3,000 ALL (ok. 25 EUR).
  • Od 1 czerwca obowiązuje godzina policyjna od godz. 23:00 do godz. 6:00, natomiast od 1 lipca zacznie się ona godzinę później, czyli od północy.
  • Kluby nocne oraz dyskoteki nadal pozostają zamknięte.
  • Muzyka w barach jest dozwolona do godziny 22:00.
  • Od 15 czerwca dozwolone są zgromadzenia do 50 osób.

Co zrobić jak zachoruję w Albanii?

Jak tylko zauważysz u siebie objawy zakażenia wirusem, natychmiast zadzwoń pod specjalny numer 127. Tam połączysz się z epidemiologiem ratunkowym, który dalej Ciebie pokieruje. Połączenie jest obsługiwane w językach angielskim, włoskim oraz albańskim.

 

Czy trzeba coś jeszcze zrobić przed wyjazdem?

Jedynym obowiązkiem jest posiadanie przy sobie wypełnionego formularza lokalizacyjnego. Warto wiedzieć, że obywatele naszego kraju mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Zobaczcie także czy Albania jest bezpieczna w naszym oddzielnym artykule.

 

Czy po powrocie do Polski z Albanii konieczna jest kwarantanna?

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 r. obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski. 

 

Kto jest zwolniony z kwarantanny w Polsce?

Z obowiązkowej kwarantanny zwalnia:

  • zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 (od drugiej dawki powinno 
  • minąć co najmniej 14 pełnych dni);
  • zaświadczenie o wyzdrowieniu z choroby COVID-19, w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
  • negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 (antygenowego lub RT-PCR) wykonanego w Polsce;
  • kwarantanny nie odbywają dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki) lub posiadających negatywny wynik testu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz