Czy w Bułgarii jest bezpiecznie? Bezpieczeństwo Bułgaria 2023 - BelSole

Czy w Bułgarii jest bezpiecznie? Bezpieczeństwo Bułgaria 2023

Bułgaria jest wyjątkowo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród polskich turystów. Wiele osób szykując się do odpoczynku w tym kraju, zadaje sobie fundamentalne pytania: Czy Bułgaria jest bezpieczna? Jak wygląda bezpieczeństwo w Bułgarii w 2023? Na co muszą uważać turyści w Bułgarii?  

Czy Bułgaria jest bezpiecznie? Czy turyści w Bułgarii będą bezpieczni? 

Żeby nie przedłużać, zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie. Czy w Bułgarii jest bezpieczna? Informacji na ten temat dostarcza m.in. międzynarodowy raport Global Peace Index, który umieścił Bułgarię na wysokim, 24 miejscu w zestawieniu najbezpieczniejszych państw świata (co ciekawe na kolejnym miejscu zestawienia znalazłą się Polska). Co więcej, Bułgaria zdecydowanie wyprzedziła w tym zestawieniu najpopularniejsze europejskie kraje turystyczne, takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Możemy więc z czystym sumieniem napisać, że w Bułgarii jest bezpiecznie. 

Na bezpieczeństwo w Bułgarii w 2023 roku wpływa kilka czynników. Przede wszystkim, w kraju tym odnotowuje się stosunkowo niski odsetek poważnych przestępstw, takich jak morderstwa, włamania czy porwania. Co prawda na terenie tego kraju, a zwłaszcza w jego stolicy, Sofii, znajduje się kilka miejsc, których lepiej unikać po zmroku, ale zasadę tę można zastosować do niemal wszystkich państw na świecie. Twierdząca odpowiedź na pytanie “Czy Bułgaria jest bezpieczna” wynika również z faktu, że nie występuję tam zagrożenie turystyczne. 

Bułgaria jest bezpieczna dla turystów zza granicy. W większości wypadków urlop w tym kraju przebiega w spokojnej i beztroskiej atmosferze. Nie oznacza to jednak, że na turystów nie czekają żadne zagrożenie. Bezpieczeństwo w Bułgarii 2023 nieco obniża kilka czynników. 

 

Bezpieczeństwo Bułgaria 2023. Co grozi turystom w Bułgarii? 

 

Wiemy już, czy w Bułgarii jest bezpiecznie, możemy zatem przyjrzeć się zagrożeniom, jakie czekają na turystów w tym kraju. Chociaż w Bułgarii nie notuje się poważnych przestępstw względem przyjezdnych, są oni narażeni na próby oszustw ze strony lokalsów. W większych miastach i popularnych kurortach turystycznych zdarzają się próby kradzieży dokumentów i pieniędzy. Nieuczciwe praktyki stosuje również między innymi wielu taksówkarzy z Bułgarii, którzy zawyżają ceny przejazdów. Dlatego przed wejściem do auta, warto upewnić się co do oczekiwanej przez kierowców cechy.

Bezpieczeństwo w Bułgarii w 2023 roku obniżają też niektórzy pracownicy kantorów. Czasem zdarza się, że oszukują oni klientów, oferując za niskie stawki, zupełnie nie przystające do aktualnych kursów. Problem w Bułgarii może być również całkiem wysoki poziom korupcji, a niektórzy turyści spotkali się z próbą wymuszenia łapówki przez policjanta lub pracownika kolei. Popularną praktyką stosowaną w Bułgarii jest również “częstowanie” turystów różnego wyrobami. W takich wypadkach należy zachować ostrożność, gdyż mimo początkowych zapewnień, sprzedawcy mogą później oczekiwać zapłaty. 

Roztrząsając sprawę pod tytułem “Czy w Bułgarii jest bezpiecznie”, warto również rozważyć kwestię warunków naturalnych. W tym bałkańskim kraju występują wyższe temperatury niż w Polsce, a nieostrożni turyści mogą doznać poparzeń skóry lub nawet udarów słonecznych. W Bułgarii leży w strefie aktywnej sejsmicznie, jednak występujące tam trzęsienia ziemi pojawiają się rzadko i zazwyczaj mają dość niską siłę. 

Na bezpieczeństwo w Bułgarii w 2023 roku wpływa również fakt obostrzeń covidowych. I tu mamy dobre wiadomości dla wszystkich turystów odwiedzających ten kraj. Bułgaria zniosła ograniczenia wjazdowe, a turyści z Polski nie muszą już przedstawiać przed wjazdem paszportów covidowych. Skoro już wiesz, czy w Bułgarii jest bezpiecznie, możesz przystąpić do planowania wakacji w tym kraju.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz