Jaka jest waluta w Bułgarii? Pieniądze? Czy można płacić w euro? - BelSole

Jaka jest waluta w Bułgarii? Pieniądze? Czy można płacić w euro?

Oprócz bezdeszczowej pogody oraz dobrego hotelu ważne jest, czym będziemy płacić na wakacjach. Nie w każdej miejscowości są bankomaty, nie wszędzie można płacić kartą. Przed wyjazdem koniecznie należy się tego dowiedzieć. Jedziecie do Bułgarii? To doskonale. Specjalnie dla Was sprawdzamy, jaka jest waluta w Bułgarii i czy można płacić euro.

Waluta w Bułgarii

W Bułgarii od 1881 r. w obiegu jest Bułgarska lewa. Dzieli się ją na 100 Stotinek. Dostępne są monety o wartości: 1, 2, 5, 10, 20, 50 Stotinek i 1 Lewa oraz banknoty: 2, 5, 10, 20, 50, 100 Lewa. Trzyliterowy kod waluty to BGN.

Warto wiedzieć, że kurs lewa bułgarskiego jest sztywno związany z kursem euro i wynosi 1 EUR = 1,93 BGN.

Od 1997 r. Bułgaria funkcjonuje w ramach tzw. izby walutowej. Natomiast od lipca 2020 r. kraj został włączony do Mechanizmu kursów walutowych ERM II, który służy stabilizacji walut krajów członkowskich przed wejściem do strefy euro. Jednak jak na razie Bułgaria nie jest w stanie spełnić wszystkich kryteriów narzuconych przez Europejski Bank Centralny. Rząd przewiduje, że kraj wejdzie w strefę euro w 2024 r.

Gdzie wymienić pieniądze?

Jeśli chcecie wziąć gotówkę, to, zamiast szukać lewów, weźcie ze sobą euro. Bardziej opłaca się je wymienić na miejscu niż w naszych kantorach. Wprawdzie w kurortach można wymienić złotówki, ale najczęściej jest to nieopłacalne.

Pieniądze najbezpieczniej jest wymienić w banku. W tym przypadku pamiętajcie, aby mieć przy sobie dokument tożsamości. Gdy chcecie to zrobić w kantorze, to bardzo dokładnie sprawdźcie, jaki jest kurs i czy musicie zapłacić prowizję od wymiany. W kantorach wprawdzie coraz rzadziej, ale jednak zdarzają się oszustwa i fałszywe banknoty. W żadnym wypadku nie wymieniajcie waluty od osób spotkanych na ulicy albo przed hotelem.

Czy w Bułgarii są bankomaty?

W Bułgarii podobnie jak w Polsce bankomaty znajdziecie wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo ludzi. A więc będą m.in. w supermarketach, bankach, centrach miast oraz na dworcach autobusowych i kolejowych. Akceptują też większość kart debetowych i kredytowych. Instrukcja najczęściej jest w kilku językach. Pamiętajcie tylko, że banki biorą prowizję od przewalutowania i często też od wypłaty z obcych bankomatów.

Czy można płacić Euro?

Zgodnie z prawem, wszystkie płatności w Bułgarii muszą być w lokalnej walucie. Nawet jeśli ceny podane są w EUR, to i tak sprzedawca zobowiązany jest przyjąć płatność w lewie. Oczywiście może się zdarzyć, że jakiś sklep przyjmie od Was EUR, jednak liczcie się z tym, że przelicznik będzie dla Was niekorzystny.

Czy można płacić kartą w Bułgarii?

Kartą zapłacicie w marketach, znanych sklepach i drogich restauracjach. Bezpieczniej jest mieć ze sobą gotówkę.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz