Czy w Tunezji jest bezpiecznie? Czego nie robić w Tunezji? Bezpieczeństwo Tunezja 2023 - BelSole

Czy w Tunezji jest bezpiecznie? Czego nie robić w Tunezji? Bezpieczeństwo Tunezja 2023

Czy w Tunezji jest bezpiecznie? – to pytanie zadają sobie osoby planujące swój wakacyjny wypoczynek. W ostatnich latach Tunezja jest coraz popularniejszym urlopowym kierunkiem wśród polskich turystów. Jak wygląda bezpieczeństwo w Tunezji 2023? Co grozi turystom w Tunezji? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule. 

 

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

 

Jak wygląda bezpieczeństwo w Tunezji w 2023 roku? Według rankingu Global Peace Index, Tunezja zajmuje 85 miejsce w uwzględniający 163 kraje rankingu bezpieczeństwa. Chociaż pozycja ta wydaje się odległa, warto zwrócić uwagę, że jeszcze bardziej popularny wśród turystów Egipt zajmuje 126 miejsce. 

Zatem czy w Tunezji jest bezpiecznie? W kraju tym z powodu niestabilnej sytuacji politycznej wybuchają różnego rodzaju zamieszki, a rządy poszczególnych Państw ostrzegają przed zagrożeniem terrorystycznym. Jednak bezpieczeństwo w Tunezji w 2023 roku jest najbardziej zagrożone na dość ograniczonym obszarze geograficznym, a mowa tu przede wszystkim o obszarach przygranicznych z Algierią i Libią. To tam zdarzają się poważniejsze przestępstwa, takie jak porwania czy akty terroryzmu. 

Inaczej jest jednak w miejscowościach turystycznych. Władze zdają sobie sprawę, że turystyka pełni kluczową rolę dla gospodarki kraju, dlatego dbają o zachowanie w popularnych miastach należytego porządku. Można podsumować, że w bardziej nastawionej na gości zza granicy części Tunezji jest bezpiecznie. Sporadycznie dochodzi tam do poważniejszych przestępstw, a ich odsetek jest znacznie niższy niż w wielu sąsiednich krajach. Bezpieczeństwo w Tunezji w 2023 roku stoi na całkiem wysokim poziomie, zwłaszcza w przypadku popularnych lokalizacji turystycznych. Odwiedzający ten kraj powinni jednak uważać. Na turystów w Tunezji czeka kilka zagrożeń. 

 

Bezpieczeństwo Tunezja 2023

 

Skoro już wiemy, czy w Tunezji jest bezpiecznie, możemy teraz przyjrzeć się bliżej najczęstszym zagrożeniom czyhającym na turystów. Bezpieczeństwo w Tunezji 2023 na pewno może obniżyć powszechność drobnej przestępczości, a zwłaszcza kradzieży ulicznej. W Tunezji występuje odnotowuje się dużą liczbę kieszonkowców, którzy gromadzą się w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych. Uważać trzeba również w środkach transportu, gdzie często dochodzi do kradzieży i molestowania kobiet. 

W Tunezji rozpowszechniona jest również forma oszustwa ulicznego. Wielu handlarzy próbuje wprowadzić w błąd swoich klientów, oferując im podrobione towary i sztucznie zawyżając ich ceny. Uważać trzeba również w taksówkach. Chociaż taksówkarze w Tunezji zwykle oferują niskie, jak na europejskie standardy ceny, jednak wielu z nich “podkręca liczniki”.

Istotną kwestią w temacie bezpieczeństwa w Tunezji w 2023 roku jest również zrozumienie różnicy kulturowej między krajami europejskimi a światem islamu. Tunezja jest państwem dość konserwatywnym, a jej mieszkańcy rygorystycznie przestrzegają muzułmańskiej tradycji. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Tunezji, zachodni turyści powinni respektować zasady islamu. Przykładowo, mieszkańcy Tunezji bardzo poważnie podchodzą do całodziennego postu w okresie ramadanu, dlatego widok spożywających posiłki na ulicach Europejczyków może wzbudzić ich wrogość. W Tunezji dochodzi czasem do napastowania zachodnich turystek, jednak miejscowi w większości poprzestają na słowach. Obiektami ataków lokalsów mogą padać również przedstawiciele środowisk LGBT. 

Aby twierdząco odpowiedzieć na pytanie “Czy w Tunezji jest bezpiecznie” warto więc przestrzegać reguł panujących w tym kraju. Należy również pamiętać, że z powodu napiętej sytuacji polityczno-społecznej w Tunezji może dochodzić do protestów lub zamieszek, dlatego należy stanowczo unikać miejsc gromadzenia się tubylców. Podsumowując, Bezpieczeństwo w Tunezji w 2023 roku stoi na całkiem wysokim poziomie, a przy odrobinie ostrożności można jeszcze bardziej zwiększyć jego poziom. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz