Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu? - BelSole

Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu?

Miliony plastikowych butelek zaśmiecających plaże i parki to niezbyt przyjemny widok. Z tego powodu wiele osób woli pić wodę z kranu. Tylko nie w każdym kraju jest ona bezpieczna. Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu?

Czy w Bułgarii można pić wodę z kranu?

Niemal w każdym mieście oraz na wsiach spotkacie tradycyjne ujęcia wody, zwane czeszmami. Są to obmurowane studnie, w których jest zamontowany kranik, z którego cieknie niewielki strumień wody. Jest on czysty i zasadniczo bezpieczny. Warto wiedzieć, że wiele bułgarskich miast leży w pobliżu źródeł mineralnych, np. Sofia oraz Hisaria. Więc wody z czeszm mogą mieć właściwości lecznicze.

Bułgarzy chętnie korzystają z darmowych ujęć wody, więc i Wam polecamy!

Zasady picia wody z kranu za granicą

  1. Zanim uzupełnicie bidon kranówką, zapytajcie gospodarzy, czy też piją taką wodę i czy jest bezpieczna.
  2. Napijcie się na próbę kilka łyków i poczekajcie dobę. Jeśli nic Wam nie będzie – pijcie do woli.
  3. Macie specjalną butelkę podróżniczą z filtrem? To nie macie się co przejmować czystością wody.

Pamiętajcie, że lód używany do drinków, lodów i lemoniady pochodzi z wody z kranu. Dlatego, jeśli macie wrażliwy układ pokarmowy lepiej unikać tego typu produktów. A kiedy uwielbiacie lody, lepiej jest kupować je w sklepie.

Ile kosztuje woda butelkowana w Bułgarii?

W restauracji zapłacicie ok. 0,7-2 lewów za małą butelkę. W sklepie za podobną kwotę kupicie wodę, ale o pojemności 1.2 l. Jako że Bułgaria winem stoi, to polecamy pić lokalne wino! Zdrowo i bez sensacji żołądkowych! O ile nie wypijecie kilka butelek za dużo.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz