Jaki jest język w Bułgarii? Czy mówią po angielsku w Bułgarii? - BelSole

Jaki jest język w Bułgarii? Czy mówią po angielsku w Bułgarii?

Bułgaria od kilku lat znów jest popularnym wakacyjnym kierunkiem Polaków. Piękne piaszczyste i złote plaże, średniowieczne zabytki, góry oraz pyszne jedzenie zachęcają do wyjazdu do tego kraju. Tylko jak się dogadać z Bułgarami? Jaki jest język w Bułgarii? Czy mówią po angielsku w Bułgarii? A może dogadamy się tam po polsku?

 

Jaki jest język w Bułgarii?

W Bułgarii oficjalnym językiem jest bułgarski. Pochodzi on z grupy języków południowosłowiańskich. Po bułgarski mówi ok. 9 mln ludzi nie tylko w Bułgarii, ale i w Grecji, Kanadzie, Macedonii Północnej, Mołdawii, Rumunii, Serbii, USA, Turcji i na Ukrainie. Jeśli chodzi i pisownię to używa się cyrylicy. Co może być kłopotliwe dla wielu Polaków.

 

Czy mówią po angielsku w Bułgarii?

Młodzi Bułgarzy i osoby pracujące w branży turystycznej mówią całkiem dobrze po angielsku. Na wybrzeżu najpopularniejszy jest język niemiecki, z racji tego, że kraj odwiedza sporo turystów z tego kraju. Starsi Bułgarzy pamiętają też rosyjski.

 

Czy dogadamy się z Bułgarami po polsku?

Wprawdzie Bułgarzy posługują się cyrylicą, to jednak wcale nie znaczy, że ten język jest podobny do rosyjskiego. Wręcz przeciwnie, inna jest wymowa, składnia i słowotwórstwo, ogólnie rzecz biorąc, jest to inna grupa języków. Dużo bliżej bułgarskiemu do polskiego. 

Często przysłuchując się, jak rozmawiają miejscowi, będziecie mogli wychwycić znajomo brzmiące słowa. Jednak to może być bardzo zwodnicze, ponieważ wiele słów znaczy zupełnie co innego. Na przykład: godina to rok, bułka znaczy narzeczona, a kurcze, to zdrobnienie od kur, czyli wulgarnego określenia penisa. Jak już wspominamy o wulgaryzmach, to musicie wiedzieć, że większość polskich przekleństw istnieje też w języku bułgarskim – zatem uważajcie, co i komu mówicie.

Inną ważną sprawą są gesty, W Bułgarii na potwierdzenie kiwa się głową na boki, a w przypadku odmowy, Bułgarzy robią gest głową w górę i w dół. Czyli odwrotnie niż w Polsce.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz