Czy w Czechach jest wigilia? Czy obchodzi się wigilię? - BelSole

Czy w Czechach jest wigilia? Czy obchodzi się wigilię?

W ramach serii artykułów o Czechach zadajemy pytanie, które wielu z Was może zaciekawić. Mianowicie zastanawia nas fakt czy w Czechach jest wigilia i czy Czesi obchodzą to popularne w Polsce święto. Zobaczcie jak wygląda wigilia w Czechach i czy jest ważna dla Czechów. Zapraszamy!

Spis treści:

  • Czy w Czechach obchodzi się wigilię?
  • Kto przynosi prezenty w Czechach?
  • Pasterka w Czechach

Czy w Czechach obchodzi się wigilię?

Wigilia, czyli wieczór przed Bożym Narodzeniem, jest uznawana i obchodzona także w Czechach, podobnie jak w wielu innych krajach chrześcijańskich. Tradycyjnie, rodziny czeskie gromadzą się przy wspólnym stole, często nakrytym sianem, na pamiątkę stajenki, w której narodził się Jezus. Podobnie jak w Polsce, czeska wigilia jest dniem postu, i spożywane są na niej dania bezmięsne, za to z dużą ilością ryb, zwłaszcza karpia. Podaje się zupę grzybową (podobnie jak na południu Polski) i tradycyjnym chlebem świątecznym vánočka. Po wspólnej kolacji, rodziny przystępują do rozbierania wigilijnego prezenty, który tradycja przekazuje, są przynoszone – no właśnie, kto przynosi prezenty w Czechach w Święta Bożego Narodzenia?

Kto przynosi prezenty w Czechach?

W Czechach prezentów wigilijnych nie przynosi Święty Mikołaj, lecz Dzieciątko Jezus, znany jako „Ježíšek”. To on jest odpowiedzialny za zostawienie podarunków pod choinką. Wchodzi on nie przez komin, a przez okno do czeskich dzieci. Które zapewne już śpią, jak rodzice idą na pasterkę

Pasterka w Czechach

Czy w Czechach jest tradycja Pasterki? Czyli tradycyjnej mszy o północy? Tak, w Czechach podobnie jak w Polsce odprawiana jest ona o 00:00 w czeskich kościołach. Půlnoční mše, bo tak nazywają Czesi swoją wersję Pasterki, czasem odbywa się podobnie jak w Watykanie we wcześniejszych godzinach.

Podsumowanie. Jak widzicie, odpowiedź na pytanie o to czy w Czechach obchodzi się Wigilię, jest jedna – Tak! W Czechach obchodzi się wigilię. Do tego dzieciom prezenty przynosi dzieciątko Jezus, a Czesi chodzą o północy na Pasterkę.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz