12 najlepsze atrakcje i Ołomuniec. Co zobaczyć w Ołomuńcu? Czeski Kraków! - BelSole

12 najlepsze atrakcje i Ołomuniec. Co zobaczyć w Ołomuńcu? Czeski Kraków!

Zapraszamy Was na zwiedzanie Ołomuńca. Opowiemy co zobaczyć w Ołomuńcu i co zwiedzić w tym pięknym mieście. Według niektórych jest to drugie najpiękniejsze miasto Czech zaraz po Pradze. Powiemy co zwiedzić, co robić i co zobaczyć w Ołomuńcu i okolicy (jakie atrakcje turystyczne). Zapraszamy Was na przewodnik i poradnik po atrakcjach Ołomuńca! Zwiedzanie czas zacząć!

Ołomuniec znajduje się niedaleko polskiej granicy i wielu z przejeżdżających dalej na południe do Brna czy Wiednia nie zdaje sobie sprawy jak pięknym miastem jest Ołomuniec. Jest to zdecydowanie jedno z najładniejszych miast Czech i swoim stylem nawiązuje do Pragi czy Krakowa. Do tego stare miasto Ołomuńca nie jest tak małe jak na przykład Brna czy Liberca – jest wielkości krakowskiego starego miasta. Zwiedzanie Ołomuńca też jest w miarę łatwe bo większość atrakcji mieści się w centrum. Gdzie zaparkować w Ołomuńcu? My wybraliśmy Galerię Handlową przy ulicy polskiej – z tego miejsca jest tylko parę minut kładką do centrum i atrakcji Ołomuńca. Zacznijmy od najlepszych atrakcji turystycznych w Ołomuńcu:

 

Rynek w Ołomuńcu

 

Rynek w Ołomuńcu
Górny Rynek w Ołomuńcu i część Ratusza

Rynek w Ołomuńcu, znany także jako Horní náměstí, jest jednym z głównych i najbardziej ruchliwych placów w mieście. Znajduje się tam wiele malowniczych budynków o historycznym znaczeniu, w tym Ratusz Ołomuniecki z zegarem astronomicznym oraz liczne restauracje, kawiarnie i sklepy. Rynek jest również miejscem wielu lokalnych festiwali i imprez, stając się sercem życia społecznego i kulturalnego Ołomuńca. Znajdziecie tutaj też dwie z sześciu słynnych fontann barokowych rozsianych po mieście. Znajdziecie tutaj też Sloup Nejsvětější Trojice czyli Słup Świętej Trójcy czy Ariónova kašna czyli kolejna fontanna bazująca na słynnej legendzie. 

Rynek Dolny w Ołomuńcu
Rynek Rolny

Pamiętajcie, że są tutaj w zasadzie dwa rynki górny (horni namesti) i dolny (dolni namesti) umiejscowione zaraz obok siebie.

 

Stare miasto w Ołomuńcu

 

Ołomuniec Stare Miasto
Uliczka na starym mieście w Ołomuńcu prowadząca na Rynek

Stare Miasto w Ołomuńcu to serce tego czeskiego miasta, pełne historycznych budowli, malowniczych uliczek i tętniących życiem placów. Jest znane przede wszystkim z pięknych barokowych fontann oraz Kolumny Trójcy Świętej, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dużą atrakcją jest też Ratusz z renesansową wieżą i słynnym zegarem astronomicznym. Na terenie Starego Miasta znajduje się również wiele ciekawych muzeów, galerii sztuki oraz kościołów, w tym imponująca Katedra Świętego Wacława. Spacerując po Starym Mieście, można poczuć atmosferę minionych wieków i podziwiać bogactwo architektury, od gotyku do modernizmu. Wielkość starego miasta w Ołomuńcu porównalibyśmy do tego w Krakowie.

 

Ratusz w Ołomuńcu

 

Ołomuniec Ratusz
Ratusz w Ołomuńcu i jego piękne detale

Ratusz w Ołomuńcu, znany również jako Ratusz Ołomuniecki, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na Horní Namesti. Wzniesiony w stylu późnego gotyku, kryje w sobie cenną kolekcję dzieł sztuki, a na jego fasadzie widnieje jeden z najstarszych działających zegarów astronomicznych w Europie Środkowej. Ratusz, ze swoją wysoką, elegancką wieżą, jest nie tylko centrum administracyjnym miasta, ale również ważną atrakcją turystyczną. W środku znajdziecie także punkt informacyjny.

 

Zegar astronomiczny w Ołomuńcu

 

Zegar astronomiczny ołomuniec
Teraz już socrealistyczny zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Zegar astronomiczny w Ołomuńcu to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, umieszczony na fasadzie Ratusza. Zbudowany pierwotnie w XV wieku, zegar został prawie całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, ale odbudowano go w stylu socrealizmu w 1955 roku. Zegar, na którym oprócz godziny przedstawiane są również fazy księżyca i znaki zodiaku, jest unikalnym przykładem połączenia techniki i sztuki, przyciągając zarówno turystów jak i miłośników astronomii.

 

Fontanny barokowe

 

Ołomuniec fontanna
Merkurova kašna

Fontanny w Ołomuńcu są jednym z najważniejszych symboli tego czeskiego miasta, przyciągając licznych turystów swoim artystycznym urokiem. Można tam znaleźć sześć barokowych fontann, z których każda została zaprojektowana i wykonana w inny sposób, przedstawiając różne postacie z mitologii greckiej i rzymskiej. Najbardziej znane są fontanna Cezara, najstarsza w mieście, oraz fontanna Neptuna, uważana za jedno z najpiękniejszych barokowych dzieł w Czechach.

Ołomuniec Fontanny
Kašna Tritónů, czyli fontanna Trytona

Oto wszystkie fontanny barokowe w Ołomuńcu i ich miejsca:

  • Herkulova Kasna: Górny Rynek
  • Caesarova kašna: Górny Rynek
  • Neptunova kašna: Dolny Rynek
  • Jupiterova kašna: Dolny Rynek
  • Merkurova kašna: 28. října (zaraz obok Górnego Rynku)
  • Kašna Tritónů: Namesti Republiky

 

Ogrody w Ołomuńcu

 

Ogrody w ołomuńcu
Ogrody w Ołomuńcu to nie tylko drzewa ale i wodospady.

Ogrody w Ołomuńcu są prawdziwą oazą zieleni i spokojną enklawą w samym sercu miasta. Sławne są głównie: Bezručovy sady mieszczące się na wschód od centrum przy murach miasta, obok znajduje się Rozarium. Przez ten park przepływa spokojnie Mlynsky potok, znajdziecie tutaj też… wodospad. Blisko znajdziecie Amfiteatr i wiele muzeów przylegających do tego zielonego kompleksu w Ołomuńcu.

Park Ołomuniec
Architektura w parkach w Ołomuńcu

Zielonymi terenami wartymi odwiedzenia w Ołomuńcu są także umiejscowione bardziej na południowy-zachód Smetanowy Sady. 

 

 

Rozárium Olomouc

 

Rozárium Olomouc, nazywane także Ogrodem Róż, to przepiękne miejsce, które mieści się w parku Smetanovy sady w Ołomuńcu. To jedno z największych ogrodów różanych w Republice Czeskiej, gromadzące ponad 300 różnych odmian tych kwiatów. Od czerwca do października, Rosenarium zamienia się w kolorowy raj pełen aromatów, stanowiąc idealne miejsce na romantyczny spacer czy relaks wśród natury.

 

Sloup Nejsvětější Trojice

 

Kolumna Świętej Trójcy
Kolumna Świętej Trójcy w Ołomuńcu góruje nad Rynkiem

Sloup Nejsvětější Trojice, czyli Kolumna Trójcy Świętej, jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Ołomuńcu. Jest to monumentalny barokowy pomnik o wysokości 32 metrów, ukończony w 1754 roku, który jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kolumna jest udekorowana rzeźbami świętych i twórcami byli wybitni artyści swoich czasów, co czyni ją wyjątkowym przykładem sztuki sakralnej. 

Jest to główny punkt na Horni Namesti, na zdjęciach nie wygląda tak imponująco jak na żywo – gdzie imponuje swoją wysokością i ogromem.

 

Katedra Świętego Wacława

 

Katedra w Ołomuńcu
Epicka Katedra w Ołomuńcu

Co zobaczyć w Ołomuńcu? Katedra Świętego Wacława w Ołomuńcu to jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Republice Czeskiej. Wybudowany w stylu gotyckim, kościół posiada jedną z najwyższych wież w kraju, mierzącą 100 metrów. Wnętrze katedry jest równie imponujące, z wieloma cennymi dziełami sztuki, w tym ołtarzem głównym z XVI wieku oraz grobem św. Jana Sarkandra, patrona miasta. Katedra mieści się zaraz przy murach na końcu Starego miasta Ołomuńca na północy miasta.

 

Kostel sv. Mořice

 

Kościół świętego Maurycego Ołomuniec
Dziwna architektura Kościoła Św. Maurycego w Ołomuńcu

Kostel sv. Mořice, czyli Kościół św. Maurycego, to imponujący gotycki kościół w Ołomuńcu, usytuowany niedaleko historycznego centrum miasta. Wyróżnia go dwie masywne wieże o wysokości 45 metrów, które dominują w panoramie miasta. Wewnątrz kościoła znajduje się jeden z najstarszych i najcenniejszych organów (Organy Englera) w Czechach, które przyciągają miłośników muzyki z całego kraju.

Kościół wygląda z zewnątrz dość dziwnie, masywnie i nieproporcjonalnie – jednak warty jest odwiedzenia.

 

Teatry w Ołomuńcu

 

Ołomuniec teatr
Divadlo po czesku to teatr. Jeden z teatrów na dolnym rynku.

Co robić w Ołomuńcu? Ołomuniec jest miastem o bogatych tradycjach teatralnych, co potwierdzają liczne teatry działające w mieście. Najważniejszym jest Teatr Morawski, oferujący szeroki repertuar od oper i baletów po dramaty i komedie. W mieście działa również wiele małych teatrów alternatywnych i studenckich, które są ważnym elementem lokalnej sceny kulturalnej, organizując wiele festiwali i eventów teatralnych.

 

Hradisko

 

Hradisko to jedno z najważniejszych archeologicznych stanowisk w Ołomuńcu i jedno z największych na Morawach, które dokumentuje osadnictwo od epoki neolitu po średniowiecze. Nazwa „Hradisko” oznacza „grodzisko” i wskazuje na istnienie tutaj niegdyś obronnego grodziska. Teren Hradiska jest obecnie częścią zespołu klasztornego, gdzie znajduje się klasztor Kanoników Regularnych od Pokuty św. Augustyna z kościołem Świętych Trzech Króli.

 

Co zjeść w Ołomuńcu?

 

Co zjeść w Ołomuńcu
Menu jednej z restauracji w Ołomuńcu

Zasadniczo w Ołomuńcu znajdziecie wszystko czego potrzebujecie, od kuchni czeskiej, przez fastfoody (to miasto uniwersyteckie) po fine-dining. Jeśli chodzi o przykłady dobrych czeskich restauracji gdzie zjecie poprawną czeską kuchnię polecamy Hanácká hospoda i U Červeného volka na Dolnym Rynku.

 

Gdzie zaparkować w Ołomuńcu?

 

Ołomuniec Parking
Galeria w której zaparkowaliśmy

Gdzie zaparkować w Ołomuńcu? Zasadniczo wokół centrum znajdziecie wiele parkingów o rozsądnych cenach – samo ścisłe centrum jest bardzo drogie jeśli chodzi o parkowanie. My wybraliśmy Galerie Šantovka przy ulicy polskiej. Z tego miejsca jest bardzo blisko do centrum, cena jest rozsądna i macie w miarę bezpieczne miejsce parkingowe w centrum ścisłym Ołomuńca.

 

Ołomuniec mapa atrakcji

 

Ołomuniec mapa atrakcji

Na koniec mamy dla Was mapę najlepszych atrakcji w Ołomuńcu

1) Dolni Namesti (dolny rynek) 2) Horni Namesti (górny rynek) 3) Ratusz w Ołomuńcu 4) Zegar astronomiczny 5) Kolumna Trójcy Świętej 6) Mury Ołomuńca 7) Kościół Świętego Maurycego 8) Katedra w Ołomuńcu 9) Park w Ołomuńcu (takie planty 😉 ) 10) Rozarium 11) Fontanny Barokowe x6 12) Smetanowy sady 13) Parking w Galerii Santovka

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz