Jak wejść i wjechać na Wezuwiusz, najlepszy poradnik - BelSole

Jak wejść i wjechać na Wezuwiusz, najlepszy poradnik

Ten słynny wulkan obok Neapolu od zawsze góruje nad zatoką, aby na niego wjechać lub wejść nie potrzeba wiele. Wycieczka i zwiedzanie Wezuwiusza jest prosta i nawet nie zabiera dużo czasu. Jak wjechać na Wezuwiusz? Jak wejść? Jak długo trwa wycieczka na Wezuwiusz i ile czasu zajmuje? Jak się też ubrać, oto najlepszy przewodnik Belsole.pl o Wezuwiuszu w Neapolu.

Aby dostać się na Wezuwiusza musicie skoordynować tylko dwie rzeczy: bilety na wejście na Wezuwiusz oraz logistykę i dojazd.  Wygląda to inaczej, niż w przypadku zwiedzania Etny o którym już pisaliśmy. Tutaj wycieczkę na Wezuwiusz możecie połączyć w ciągu jednego dnia, ze zniszczonymi przez nią ruinami Pompejów. Zacznijmy od zakupu biletów na Wezuwiusz.

Wezuwiusz bilety, jak kupić, ceny

Bilety na Wezuwiusz można zakupić online oficjalnie na stronie https://www.vivaticket.com/it/biglietto/visita-guidata-al-gran-cono-del-vesuvio/79785, czy jest to skomplikowane? Z naszą pomocą nie. Oto poradnik jak kupić bilety na Wezuwiusz online:

  1. Po wejściu na https://www.vivaticket.com/it/biglietto/visita-guidata-al-gran-cono-del-vesuvio/79785, musicie wybrać odpowiedni slot czasowy – wejść wtedy za bramki Parku będziecie mogli 30 min przed i 30 min po wybranym slocie czasowym.wezuwiusz bilety online
  2. Tworzycie swoje konto na stronie.
  3. Uzupełniacie dane każdego z gości na bilecie na ikonce po prawej stronie.kupno biletu wezuwiusz
  4. Tutaj jak widzicie musicie podać tak zwany Codice Fiscale, aby go poprawnie wygenerować wejdźcie tutaj: https://www.codicefiscale.com/, przeklejcie kod (bez spacji) do formularza.codice fiscale
  5. Pozostaje tylko wybrać formę zapłaty, polecamy kartą kredytową.

Bilety na Wezuwiusz online kosztują 11,68 EUR za bilet normalny oraz 9,55 EUR za ulgowy. Uwaga: podczas pandemii kasy biletowe są nieczynne więc by kupić bilet w 2020 roku pozostaje tylko możliwość on-line.

Godziny otwarcia Wezuwiusza(wejście na stożek)

Listopad, Grudzień, Styczeń, Luty 9:00 – 15:00

Marzec oraz Październik 9:00 – 16:00

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień 9:00 – 17:00

Lipiec, Sierpień 9:00 – 18:00

Jak dojechać na Wezuwiusz? Jak z Neapolu?

wezuwiusz jak wjechać

Na parking przy Parku Cone Wezuwiusza możecie dojechać albo samochodem albo specjalnym busem. Jeśli macie chorobę lokomocyjną polecamy jednak wybrać własne auto, Panowie w busach jeżdżą dość szybko po serpentynach. Dojazd trwa około 20 minut z Ercolano.

Dojazd na Wezuwiusz z Vesuvio Express

vesuvio express

Vesuvio Express to firma mająca w swojej ofercie dojazd na parking przy szczycie Wezuwiusza. Jest to chyba najwygodniejsza forma dojazdu na górę. Sama firma mieści się przy stacji kolejki Ercolano pod Neapolem. Dojechać tam możecie kolejką z centrum Neapolu (kierunek Sorrento), z przestanku Porta Garibaldi lub lepiej Porta Nolana. Dlaczego lepiej wybrać Porta Nolana? Zazwyczaj są tam mniejsze tłumy, często na przystanku Garibaldi pociągi są już w całości zapchane. Bilet na kolejkę, kosztuje niecałe 2 EUR za osobę. 

Na przystanku Ercolano wychodzimy z dworca i na placu przy kolejce znajdziecie na jego ścianie Vesuvio Express. Podczas epidemii busy przestały kursować, natomiast zastąpiły je duże taksówki. Transport na górę kosztuje 15 EUR za osobę jeśli poczekacie na więcej osób lub 50 EUR za parę jeśli pojedziecie tylko w dwie osoby z panem taksówkarzem.

Jedynym minusem prócz ceny dla niektórych jest limit czasu jaki daje Vesuvio Express na zwiedzanie stożka, łącznie musicie zmieścić się w 90 minutach. Wejście i zejście to maksymalnie 40 min, więc zostaje 50 min na zwiedzanie góry. Po 90 min przyjeżdża po Was bus lub taksówka, która zawozi Was z powrotem na przystanek Ercolano.

Dojazd na Wezuwiusz samochodem

wezuwiusz samochodem

Na Wezuwiusz możecie dojechać też własnym lub wynajętym autem. Uważajcie, bo parking NIE mieści się przy wejściu do Parku! Prawdziwy parking jest 2 km niżej. Jeżdżą z niego na górę shuttle busy, koszt parkingu to 5-6 EUR + bilet na bus. Jednak w dobie koronawirusa busy zostały póki co zawieszone. Jeśli szukacie innego transportu zobaczcie czy w Neapolu jest Uber i Taxi.

Jak wejść na Wezuwiusz?

jak wejść na wezuwiusz

Wejście z parkingu dla busów jest w miarę proste i szybkie. Trasa pod górkę zajmie Wam około 20 min, na samej górze czekają na Was małe kioski z napojami i upominkami. Jeśli kupiliście bilety z przewodnikiem, po drodze Pan lub Pani opowie Wam o historii miejsca  Po drodze będziecie mogli podziwiać piękne widoki na Neapol, Capri i Sorento.

Ścieżka jest jednak dość grząska przez żwir i możecie zjechać na butach, uważajcie – nie jest to jednak wielki problem. Na parkingu stoi Pan, który zaoferuje Wam kijki do trekkingu za symboliczne „co łaska”. Na samej górze nie można obejść stożka wokół, ścieżki prowadzą tylko do strony południowej – więc można podziwiać Neapol, Sorento, Capri a od południa resztę półwyspu oraz interior. 

W sklepach na górze znajdziecie wino, napoje, meloncello, limoncello, pamiątki ze skały wulkanicznej i przewodniki. 

Czas wejścia na Wezuwiusz od parkingu: 2 0min

Czas wejścia z Ercolano, jeśli nie chcemy busa z kolejki: 3h

Co ubrać na Wezuwiusz

Co ubrać na Wezuwiusz? Jakie obuwie wybrać? Tak naprawdę wystarczą normalne wygodne buty, których nie będzie Wam żal lekko pobrudzić. Na ścieżce pełno jest kurzu i żwiru, więc buty mogą się zniszczyć. Nie ubierajcie: białych adidasów, sandałów, klapek czy japonek. Co wystarczy? Sportowe buty lub buty do trekkingu.

Co ubrać jeszcze? Jeśli wchodzicie podczas kiepskiej pogody, przyda się kurtka lub ponczo. Temperatura na górze jest też o parę stopni niższa niż w Neapolu – to też miejcie na uwadze. 

Wezuwiusz, czy warto? jak zwiedzać?

Warto na pewno ze względu na widoki. Jeśli chcecie skorzystać tylko z wejścia na szczyt, a nie z dodatkowych tras trekkingowych na zboczu – możecie pomyśleć o połączeniu zwiedzania Wezuwiusza na przykład z Pompejami lub Herkulanum. Jeśli  pojedziecie z Vesuvio Express na godzinę 9:00 na miejsce, to skończycie zwiedzanie o 10:30. Następnie Herkulanum jest tylko 10-15 min drogi z Ercolano, a Pompeje około 20 min kolejką. My polecamy wtedy zakupić bilety na Pompeje na 11:30. Dojedziecie tam kolejką z Ercolanum do stacji Pompeii.

Czy warto wejść na Wezuwiusz? Zobaczcie te zdjęcia z góry stożka.

neapol wezuwiusz wezuwiusz widok

wezuwiusz widok na zatokę

Wezuwiusz czy jest aktywny?

czy wezuwiusz jest aktywny

Ostatnia aktywność Wezuwiusza miała miejsce w 1944 roku, minęło więc prawie 80 lat od tego momentu. Może to napawać niepewnością i obawami, ponieważ im dłuższe przerwy pomiędzy erupcjami – tym mogą być one mocniejsze. Ta w 79 roku naszej ery zakryła i zniszczyła słynne Pompeje.

Ogólny czas wycieczki:

Wyjazd z Neapolu(Porta Nolana) ~8:20 (linie czarna 1 i zielona 4)

Na miejscu w Ercolano ~8:40

Wjazd Vesuvio Express na szczyt: 9:00

Czas wycieczki: 90 min do 10:30

Powrót do Ercolano: 11:00

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz