Czy w Turcji jest roaming? Internet komórkowy i Turcja - BelSole

Czy w Turcji jest roaming? Internet komórkowy i Turcja

Planujesz podróż do Turcji? Być może będzie to Twój kierunek wakacji w 2023 roku? Doskonały wybór! Ten piękny kraj jest też świetnym miejscem na wyjazd jesienią oraz zimą! Turystyka kwitnie prawie w każdym z regionów Turcji. Używanie jednak Internetu mobilnego, nawet przez nieuwagę, może okazać się sporym dodatkowym wydatkiem. Czy w Turcji jest więc roaming? Czy w Turcji Internet jest jak w UE?

Czy można normalnie korzystać z Internetu w Turcji?

Używanie Internetu w Turcji będzie bardzo drogim rozwiązaniem. Jeśli nie będziemy ostrożni, rodzimy operator wystawi nam słony rachunek. Turcja nie jest w Unii Europejskiej, a więc nie podlega zasadom roamingowym, które obowiązują w krajach członkowskich. W Internecie jest mnóstwo historii turystów, którzy o tym nie pamiętali, a co za tym idzie — koszt ich wyjazdu do Turcji się podwoił. Najlepiej zaraz po przyjeździe wyłączyć opcję roamingu w telefonie i zdecydować się na alternatywne rozwiązania. Jakie są opcje korzystania z Internetu w Turcji?

Jak i gdzie korzystać z Internetu w Turcji?

Internet w Turcji należy wybrać w zależności od potrzeb oraz rodzaju wyjazdu. Jeśli przez cały pobyt w Turcji będziemy przebywać w jednym, czy kilku hotelach i nie nastawiamy się na podróżowanie po kraju, zapewne dobrym rozwiązaniem będzie po prostu korzystanie z dostępnych sieci Wi-fi. Dobrym rozwiązaniem będzie ściągnięcie wcześniej na telefon lub laptop, programów antywirusowych. Korzystanie z ogólnodostępnego Internetu ma wiele plusów, jednak zwiększa zagrożenie ataków hakerskich. Warto o tym pamiętać i odpowiednio się przygotować przed wyjazdem do Turcji.

Poza siecią Wi-fi w hotelach większość tureckich miast ma wiele punktów z dostępną siecią Internetową, tzw. hotspotów. Znajdują się one w ważnych miejscach np. na dworcach, lotniskach czy głównych ulicach i placach. Ponadto, w większości środków komunikacji jest dostępna sieć Wi-fi (nawet na promach w Stambule). Wszystko zależy jednak od tego, do czego potrzebujemy Internetu. Jeśli jest to pobieżne sprawdzenie wiadomości i tego co się dzieje w świecie, używanie publicznego Wi-fi jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak potrzebujemy wykonać ważny telefon czy używać Internetu do pracy, warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w Internet od lokalnego operatora. Jak to zrobić?

O czym pamiętać kupując kartę od lokalnego operatora w Turcji?

Niezależnie, którego operatora w Turcji wybierzemy, prawo nakazuje zarejestrowanie karty w salonie. Jest to możliwe po okazaniu paszportu (lub dowodu osobistego). Zajmuje to dosłownie chwilkę! Salon wybranego operatora znajdziemy w każdym mieście.

O czym pamiętać kupując kartę od lokalnego operatora?

Turcja ma wiele operatorów komórkowych. Do najbardziej popularnych należy Vodafone, Turkcell, oraz Turk Telekom. Każdy z nich ma porównywalnie świetne warunki jeśli chodzi o Internet. Niektórzy z nich posiadają w ofercie 30-dniowe pakiety powitalne. Opcja jest dość kosztowna, ale może być dobrym rozwiązaniem przy dłuższym pobycie.

Najbardziej popularnym wyborem turystów są właśnie karty przedpłacone SIM. To najprostsze rozwiązanie! Karty te muszą być zarejestrowane. Jeśli decydujemy się na tę opcję, warto zapoznać się dokładnie z regulaminem, gdyż przekroczenie opłaconej z góry kwoty, może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Inflacja w Turcji sprawia, że ceny wszystkich usług gwałtownie się zmieniają, dlatego warto zapoznać się z cennikiem bezpośrednio przed wyjazdem.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz