11 darmowe atrakcje Florencji i okolicy. Co za darmo zobaczyć? Tanie zwiedzanie Florencji! - BelSole

11 darmowe atrakcje Florencji i okolicy. Co za darmo zobaczyć? Tanie zwiedzanie Florencji!

Florencja uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Nic dziwnego, że przyciąga do siebie każdego roku całą masę turystów z całego świata. Jak zwiedzić za darmo Florencję? Zapraszamy na przewodnik po darmowych atrakcjach Florencji.

Florencja jest pełna uroczych placów i ulic. Odnajdą się tu też osoby interesujące się sztuką, malarstwem i architekturą. Jeśli wy również wybieracie się do stolicy Toskanii, to usiądźcie wygodnie i przeczytajcie nasz przewodnik o tym jakie są darmowe atrakcje we Florencji.

Jeśli szukacie wszystkich atrakcji Florencji, zobaczcie artykuł poświęcony najlepszym atrakcjom Florencji.

 

Piazza del Duomo

 

Florencja Katedra
Widok na elewację katedry, Wieżę Giotto oraz Baptysterium.

Obszerny plac katedralny z przepiękną Katedrą Santa Maria del Fiore. To główny plac we Florencji i z pewnością każdy turysta musi tu zawitać. Wejście do zabytkowej katedry jest bezpłatne, a w środku można podziwiać renesansowe rzeźby oraz ozdobne ornamenty. Jest to czwarty największy kościół na świecie! Warto także skupić swój wzrok na ogromnej kopule, która widoczna jest na każdym pocztówkowym zdjęciu tego miasta. Historia jej budowania jest dość ciekawa, a więcej informacji o zwiedzaniu katedry znajdziecie w naszym przewodniku tutaj.

 

Piazzale Michelangelo

 

piazzale michelangelo
'Fałszywy’ Dawid na placu, prawdziwego znajdziecie w Academii.

Piazzale Michelangelo to plac na wzgórzu San Miniato, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na miasto i katedrę. Zbudowany został  w 1869 roku na 400 rocznicę urodzin Michała Anioła, a na środku znajduje się kopia rzeźby „Dawida”, czyli popularne dzieło artysty. Plac jest ulubionym punktem zdjęciowym fotografów na sesje poślubne. Najładniejsze widoki gwarantuje przyjście po wschodzie lub przed zachodem słońca, kiedy możemy ujrzeć niezwykłe światło podające na budynki.

 

Spacer nad rzeką Arno

 

Arno Florencja

Spacer wzdłuż rzeki Arno to idealna forma odetchnięcia od ciasnych uliczek miasta. W ramach odpoczynku, tak jak miejscowi, najlepiej usiąść nad rzeką i w spokoju popijać wino, spoglądając na Ponte Vecchio. To właśnie tam spotyka się młodzież i studenci aby wspólnie posiedzieć i poplotkować.

 

Kościół San Miniato al Monte

 

san miniato al monte

Będąc na Piazzalle Michelangelo, nie sposób ominąć także kolejnego zabytkowego kościoła – San Miniato al Monte, który zalicza się do jednych z najważniejszych budowli romańskiej architektury we Włoszech. Stoi na jednym z najwyższych punktów w mieście. Fasada bazyliki została zrobiona z zielonego i białego marmuru, a będąc w środku na pewno zachwycicie się klimatem tego miejsca. Wnętrze zostało podzielone na trzy nawy, a pod ołtarzem znajduje się krypta z relikwiami świętego. Koniecznie musicie odwiedzić ten kościół podczas wizyty we Florencji.

 

Spacer po Ponte Vecchio

 

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Widok na most Ponte Vecchio (Most Złotników)  to pocztówkowy obrazek, który znajdziecie na większości zdjęć z Florencji. Nic w tym dziwnego, bo most jest naprawdę zaskakujący – ma dobudowane, małe kolorowe domki, które wyglądają po prostu uroczo. A to dlatego, że w 1442 roku, wydano rozporządzenie, aby sprzedawcy ryb i rzeźnicy przenieśli swoje stoiska na Most Złotników, ze względu na smród. Zaczęli oni budować wtedy malutkie domki wystające poza most, które widzimy dzisiaj. Obecnie przechadzając się po moście, zauważycie mnóstwo sklepów jubilerskich, zachęcających do zakupu biżuterii. Polecamy spacer zwłaszcza po zmierzchu gdy most jest ładnie oświetlony, złotym kolorem sklepowych lamp.

 

Mercado Centrale

 

Mercado Centrale Florencja
Znajdziecie tutaj wiele produktów

Mercado Centrale to główny bazar we Florencji, który znajduje się w hali zbudowanej w 1876 roku. To lokalny, zadaszony market, gdzie można zaopatrzyć się w lokalne produkty. W ten sposób, można obkupić się w najlepsze produkty i spróbować toskańskiej kuchni. Na parterze znajdują się stragany z najlepszej jakości owocami, warzywami, toskańskimi serami i wędlinami, a na piętrze lokale gastronomiczne, gdzie zjecie lunch. Targ na dole otwarty jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:00 i w soboty od 7:00 do 17:00.

Zapraszamy także do poradnika co kupić we Florencji.

 

Giardino delle rose

 

Giardino delle rose
Widok na Florencję z punktu widokowego z ogrodu róż.

Urokliwy ogród różany oferuje wytchnienie od zatłoczonych uliczek miasta.  Latem ogród jest czynny od 9:00 do 20:00. Znajdziemy tam kolekcje róż, cytryn oraz ogród japoński. Róże kwitną od wiosny do jesieni, jednak to w maju jest ich najwięcej i wtedy ogród będzie wyglądać najpiękniej. Sporo jest też  oczek wodnych i rzeźb, a odpocząć możemy na licznych ławkach lub trawniku.  Giardino delle rose zapewnia także wspaniały widok na Florencję.

 

Darmowe niedziele w muzeach we Florencji

 

Dawid Michał Anioł
Dawid Michała Anioła – stojąca w muzeum rzeźba to oryginał, ten na wzgórzu jest kopią.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będziecie mogli zobaczyć najpopularniejsze atrakcje i muzea we Florencji zupełnie za darmo. Pamiętajcie, że jednak należy w większości miejsc (zwłaszcza tych popularnych) zarezerwować slot czasowy na zwiedzanie – jest ich zazwyczaj bardzo mało i szybko się kończą. Co można za darmo zobaczyć we Florencji w pierwszą niedzielę miesiąca?

Galeria Uffizi, Galeria Accademia, Muzea Palazzo Pitti, Ogrody Boboli, Muzeum Bargello, Villa Medici.

 

Piazza della Signoria

 

Piazza della Signoria
Słynny plac z widokiem na wejście przy Galerii Uffizi

Zabytkowy plac Piazza della Signori był budowany od XII do XIV wieku. Wiele rodzin musiało opuścić swoje domy, aby na ich miejscu mógł zostać wybudowany plac, który szybko zaczął być w sercu wydarzeń miasta. Mimo, że główną atrakcją Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore, to kiedyś właśnie tu koncentrowało się życie mieszkańców miasta. Natomiast obecnie znajdziecie tam: Palazzo Vecchio, Fontannę Neptuna, Galerię Uffizi, Loggia dei Lanzii oraz kopie posągów Michała Anioła i Donatello.

 

La Biblioteca delle Oblate

 

La Biblioteca delle Oblate zapewnia nie tylko wspaniałe egzemplarze książek, ale także fantastyczny widok na katedrę! Jest to atrakcja jedyna w swoim rodzaju i przede wszystkim – niewiele osób o niej jeszcze wie. Kawiarnia, która się tam znajduje, to miejsce spotkań wśród studentów, z niesamowitym widokiem na kopułę.  Zdecydowanie warto tu zajrzeć, aby nacieszyć się tym mało turystycznym miejscem.

 

Palazzo Medici-Riccardi (Pałac Medyceuszy)

 

Pałac Medyceuszy
Na podwórze Pałacu możemy wejść za darmo.

Palazzo Medici – Riccardi  to pierwszy pałac Medyceuszy we Florencji. Budowano go w latach 1444–1462 dla Cosimo de’ Medici na podstawie projektu Michelozza. Mimo, że muzeum w środku jest płatne, to można zobaczyć dziedziniec oraz ogrody, które są darmowe. Wokół Florencji znajduje się jeszcze kilka willi bogatego rodu Medyceuszy, do których można dojechać z centrum komunikacją miejską.  Wybudowane zostały między XV, a XVII wiekiem i były wiejskimi posiadłościami Medyceuszy, gdzie odpoczywali oraz zażywali różnego rodzaju rozrywek.

Florencja jest zachwycającym miastem. Przyciąga prawie tyle samo turystów co Rzym i jest równie klimatyczna. Na każdym kroku znajdziecie w niej zabytki i klimatyczne uliczki, wiec nie ma sensu korzystać z komunikacji miejskiej, najlepiej będzie ją zwiedzać pieszo. Planując zwiedzić sporo płatnych atrakcji, rozważcie kupno Firenze Card, o której piszemy w tym artykule. Jeśli wybieracie się do Florencji i chcecie wiedzieć co warto ze sobą przywieźć, skorzystajcie z naszego przewodnika tutaj.

 

Tanie restauracje we Florencji

 

tanie restauracje we Florencji

Gdzie tanio zjeść we Florencji? Najlepszą opinią, wśród najtańszych restauracji lub ewentualnie barów z kanapkami, cieszą się: I’ Girone De’ Ghiotti (Via dei Cimatori, 23, 50122), Trattoria da Giorgio (Via Palazzuolo, 100R, 50123), Il Cernacchio (Via della Condotta, 38R), All’Antico Vinaio (Via dei Neri, 65r) i Il Giova (Borgo la Croce, 73R)

Dzik z Florencji

 

Tutaj zaprosimy Was do kolejnego artykułu o Śwince (dziku) we Florencji.

 

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz