Czy we Włoszech można zbierać muszle? Piasek? Kamienie? Czy jest to nielegalne? - BelSole

Czy we Włoszech można zbierać muszle? Piasek? Kamienie? Czy jest to nielegalne?

Jeśli wybieracie się na plażę we Włoszech to pewnie kusi Was by pozbierać muszelki i zabrać je ze sobą do Polski. Jednak czy we Włoszech można zbierać muszle? Czy można je wziąć do Polski? Czy można na plaży we Włoszech zbierać kamienie? Czy zbieranie muszli we Włoszech jest nielegalne?

Ileż to razy widzieliśmy pewnie turystów zbierających muszle na plaży we Włoszech, czy to na Sycylii czy Sardynii. Jednak czy zbieranie muszli, kamieni czy piasku z plaż we Włoszech jest legalne? Czy jest to zakazane?

Zbieranie muszli z plaż we Włoszech, legalne czy nie?

Czy można wziąć muszelki do samolotu z Włoch? Jest to jednocześnie skomplikowana kwestia jak i dość prosta w kontekście prawa. Po pierwsze zacznijmy od tego, że muszle zbiera bardzo dużo osób na plażach i mało z nich jest w jaki sposób karana, jednak czy przez to, że zbieranie muszli na plażach we Włoszech jest legalne? Niestety, mamy dla Was złą wiadomość, muszelek na plażach we Włoszech zbierać nie wolno, ze względu na zachowanie nienaruszonego ekosystemu plaż. W 2021 roku wystawiono dziesiątki grzywien na kwoty nawet do 3000 EUR. W 2019 roku para francuzów została przyłapana z 40 kg piasku w bagażu. Zazwyczaj ludzie zbierający takie suweniry, nie wiedzą, że robią coś złego.

Jednak nie wszędzie we Włoszech pilnuje się tego przepisu tak samo. Gdzie jest to najczęściej przestrzegane? Króluje tutaj Sardynia, gdzie właśnie najczęściej lokalsi i turyści skazywani są za kradzież piasku, kamieni i muszli z sardyńskich plaż – piasek na Sardynii jest wyjątkowy, więc władze chcą go pilnować za wszelką cenę. Do 2017 roku kwitł handel piaskiem i muszelkami z Sardynii. Wojsko i służby celne monitorują więc lotniska i sprawdzają czy wywozicie w bagażu podręcznym butelki i woreczki z piaskiem.

Jak to wygląda w innych regionach? Im miejsce jest mniej turystyczne tym mniej służbom zależy na pilnowaniu tego zakazu. Jest wysoce prawdopodobne, że jeśli będziecie mieć w plecaku małą muszelkę to zapewne służby to po prostu zignorują. Jeśli chcecie żyć w zgodzie z lokalną florą, fauną i mieszkańcami – warto nie wywozić jednak takich precjozów z wakacji, dbać o zwierzaki, które często męczone są w wiaderkach z wodą na plaży przez dzieciaki oraz po sobie posprzątać na plaży. Wierzymy jednak, że takich ludzi jest bardzo mało i jest to promil turystów <3

Czy można zbierać kamienie na plaży we Włoszech i je wywozić?

Nie można wywozić kamieni z włoskich plaż

Czy można zbierać piasek na plaży we Włoszech i go wywozić?

Nie można niestety zbierać i wywozić piasku z Włoch, jest to zakazane.

Czy można zbierać muszelki na plaży we Włoszech i je wywozić?

Tak samo jak w przypadku kamieni i piasku, jest to zakazane

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz