17 Najpiękniejsze plaże Sardynii, najładniejsze wybrzeże Włoch - BelSole

17 Najpiękniejsze plaże Sardynii, najładniejsze wybrzeże Włoch

Jeśli wybieracie się na Sardynie na wakacje, zapewne już wiecie, że Sardynia ma najpiękniejsze plaże w całych Włoszech, jak nie w Europie. Jaką plażę na Sardynii wybrać? Która plaża na Sardynii jest najlepsza, najładniejsza? Która plaża na Sardynii jest dobra dla dzieci i czy są na Sardynii plaże dla nudystów? Na wszystko odpowiemy!

 

Plaże na Sardynii

 

Zacznijmy od tego, że na Sardynii znajdziecie mnóstwo pięknych plaż – możemy wymienić ich setki, postanowiliśmy jednak wymienić tylko te wyjątkowe, najładniejsze i najlepsze plaże na Sardynii. Wybrzeże Sardynii składa się z rozpoznawanych części takich jak Costa Smeralda, Costa Paradiso, Costa Rei, La Maddalena. Nie ma reguły gdzie jest najwięcej najlepszych plaż na Sardynii, w zasadzie rozsiane są one po całej wyspie – więc nieważne gdzie macie nocleg, znajdziecie coś dla siebie. 

W dużej większości wymienione tutaj plaże są piaszczyste, w części też z niezbędną infrastrukturą, wypożyczalniami. Jednak na Sardynii są też dzikie plaże i na nich musicie mieć własny prowiant, ręcznik do leżenia i parasol. Do zwiedzania takich plaż, dobrze mieć wypożyczone auto. Zacznijmy przegląd najpiękniejszych plaż na Sardynii:

 

Li Cossi

 

li Cossi Sardynia

Pierwsza plaża ukryta jest na Costa Paradiso na Sardynii. Li Cossi ukryta pomiędzy klifami w pięknej zatoce – oddalona jest około 15 min spaceru od najbliższego darmowego parkingu. Parking niestety nie jest duży, więc musicie być tutaj wcześnie – nie parkujcie na drodze, bo policja wystawia często tutaj mandaty. 

Plaża jest piękna, pełna ryb – woda jest lazurowa, weźcie ze sobą maskę do snorkelingu. Na miejscu w sezonie często jest mały kiosk z niezbędnymi rzeczami.

 

San Teodoro

 

san teodoro Sardynia

Plaże obok miejscowości San Teodoro obfitują w piękne widoki, lazurowe wody i czysty piasek. Znajdziecie tutaj długie wybrzeże z ukrytymi małymi zatoczkami z plażami ale także z długimi i szerokimi plażami – takimi jak La Cinta, Lu Impostu czy Isuledda.

Parking przy San Teodoro jest płatny, kosztuje 1 EUR za godzinę (końcówka sezonu – jednak dostaliśmy informację, że w sezonie może być droższy). Jeśli chcecie wynająć leżaki z parasolem, to koszt takiej przyjemności wynosi 30 EUR. 

 

Spiaggia Rosa

 

spiaggia rosa Sardynia

Różowa plaża na Sardynii jest różowa dzięki małym skorupkom skamieniałości, kryształów i innych małych skorupiaków Miniacina miniacea. Podobna do różowej plaży z Krety, mieści się na wysepce Budelli – wysepka znana jest z tego, że jej opiekunem był kiedyś Mauro Morandi przez prawie 32 lata do 2021 roku. 

Dopłyniecie tutaj z Sardynii, zobaczycie wyspę albo z daleka albo możecie podpłynąć łódką, bez obaw – rekiny Was nie zaatakują.

 

La Pelosa

 

La Pelosa Sardynia

To chyba najpopularniejsza plaża na całej Sardynii! Parking obok La Pelosa kosztuje 2 EUR za godzinę. Za 35 EUR możecie wypożyczyć dwa leżaki i parasol w pierwszych rzędach. La Pelosa jest mocno zatłoczona, dlatego warto pomyśleć o wcześniejszym zajęciu miejsca i parkingu. Obok plaży znajduje się parę obiektów gastronomicznych. To także idealna plaża dla dzieci na Sardynii.

Plaża jest oczywiście piaszczysta z lazurową płytką wodą. Na wysepce obok plaży znajduje się popularna Torre della Pelosa, czyli wieża Pelosa, symbol wyspy i zabytek z 1570 roku – z samego brzegu możecie podziwiać Parco Nazionale dell’Asinara w oddali. Idealna plaża na lato na Sardynii.

 

Tuerredda

 

Tuerredda Sardynia

Czy to Karaiby? Nie, to Sardynia. To jedna z najpiękniejszych plaż na całej Sardynii. Szeroka plaża w otoczeniu zieleni wzgórz i błękitu wody oferuje wypożyczalnie sprzętu (45 EUR za leżaki w pierwszym rzędzie), parking za 7 EUR za dzień oraz restauracje z kawiarnią. Plaża jest dobrze zorganizowana, 

Z plaży możecie podziwiać pobliską wysepkę Tuaredda i uroki Capo Malfatano.

 

Capriccioli, plaża na Costa Smeralda

 

capriccioli sardynia

Capriccioli to mała miejscowość na północno-wschodniej części wyspy na wybrzeżu Costa Smeralda – znajdziecie tutaj wiele małych plaż ukrytych w zatoczkach obsianymi piaszczystymi plażami i dużymi głazami chroniącymi przed falami. Woda tutaj jest krystaliczna i lazurowa, 

Przy samym miasteczku znajdziecie 4 zatoczki, najpopularniejsza to ta ukierunkowana na wschód. Parking przy plażach kosztuje 7,50 EUR za cały dzień.

Plaża często jest zatłoczna, dla niektórych może to być minus.

 

Is Aruttas

 

Aruttas Sardynia
 

To plaża z wyjątkowym piaskiem, którego kwarcowe kawałeczki przypominają ryż lub duże szklane kuleczki. W okolicy znajduje się parę parkingów, w części są one płatne. Obok plaży znajdziecie restauracje i prysznice.

Plaża jest piękna, woda przejrzysta i błękitna – jednak nie polecamy tej plaży dzieciom, przez grząski kwarcowy piasek, nogi głęboko się zatapiają i można nadziać się na jeżowca lub inną nieprzyjemną niespodziankę – wszystkim innym polecamy!

 

Scoglio di Peppino

 

scoglio di peppino

Plaża na Costa Rei. To miejsce pomiędzy dwoma długimi plażami, Spiaggia delle Ginestre oraz Spiaggia di Santa Giusta. Plaże są płytkie, piaszczyste z kryształową wodą po środku znajduje się duża płaska skała Peppino na Punta di Santa Giusta. Po północnej części znajdziecie niezbędną infrastrukturę, na południowej jest jej brak. Woda jest płytka, wokół spotkacie wiele gatunków ryb – warto wziąć maskę do snorkelingu.

 

Su Giudeu, Chia

 

Su Giudeu Chia

To jedna z najpopularniejszych i najlepszych plaż na południu Sardynii – jest długa, szeroka, piaszczysta – z wypożyczalniami sprzętu oraz parkingiem (8 EUR za dzień). Znajdziecie tutaj także prysznice oraz punkty gastronomiczne. Plaża jest na tyle szeroka, że pomimo tłumów, da się znaleźć miejsce by móc poplażować. Nadaje się także na plażing z dzieckiem na Sardynii. 

Obok znajduje się słone jeziorko z Flamingami! Jeśli lubicie Flamingi, zobaczcie te na Cyprze.

S’Archittu

 

sarchittu Sardynia

Pierwsza ze żwirowych plaż na Sardynii. Jest to nie tylko plaża ale i także miejsce spotkań na pięknej formacji skalnej na północ od miasteczka. Łuk skalny przyciąga także co odważniejszych skoczków do wody. Polecamy zabrać ze sobą pizzę i udać się z partnerem lub partnerką tutaj na zachód słońca.

Na plaży można wypożyczyć kajaki.

 

Spiaggia del Dottore i Le Tre Sorelle

 

Spiaggia dottore Sardynia

Jeśli nie lubicie tłumów, powinniście wybrać jedną z tych dwóch plaży. Spiaddia del dottore to mała plaża z pięknymi widokami na Isola Tavolara, obok znajduje się także Le Tre Sorelle (plaża trzech sióstr). Do tych plaż trzeba dojść na nogach z Porto Istana z via Punzutu, NIE spod  pobliskiego budynku – gdzie za zaparkowanie pod bramą grozi mandat 42 EUR.

Żeby dojść do plaży trzech sióstr potrzebujecie około 10 – 15 min z miasteczka i kolejne 15 min na plażę doktora – na drugim odcinku potrzebujecie dobrych butów, bo ścieżka prowadzi po skałach wzdłuż wybrzeża.

 

Spiaggia del Principe

 

spiaggia del principe

To jedna z najładniejszych plaż na Sardynii, plaża księcia – z białym piaskiem i lazurową wodą jest często mocno oblegana, zwłaszcza w sezonie. Parking znajdujący się niedaleko kosztuje 2,50 EUR za h, dojdziecie tutaj w maksymalnie 10 min z parkingu. 

Plaża podzielona jest na dwie części oddzielone dużą skałą, woda jest płytka i chroniona przed dużymi falami. Na miejscu znajduje się także mały snackbar.

 

Cala Luna

 

Cala Luna Sardynia

Cala Luna to długa piaszczysta plaża na Sardynii znana z tego, że tuz przy niej znajdują się ogromne jaskinie, w których możecie schować się przed słońcem. Znajduje się tutaj też ujście rzeczki, która dostarcza słodką wodę na plaże. Możecie tutaj dopłynąć łodzią lub wybrać się na parugodzinny trekking. Trekking dla niektórych może nie być łatwy, zwłaszcza w upał – dlatego dla tych, którzy nie lubią wycieczek pieszych polecamy łódź.

 

Capo Comino, Siniscola

 

capo comino Siniscola Sardynia

Capo Comino albo Spiaggia delle Dune, to długa piaszczysta i szeroka plaża z białym piaskiem. Obok plaży znajduje się parking z ceną 1 EUR za h parkowania – weźcie ze sobą bilon by zapłacić za parking, jeśli automat na karty się popsuje.

Na północnej części plaży znajdziecie wypożyczalnie sprzętu i restauracje. Plaża jednak ciągnie się ładne paręset metrów wzdłuż wybrzeża, mało tutaj infrastruktury, co dla niektórych może być plusem – bo jest to raczej spokojna plaża. Obok plaży znajdziecie Saliny.

 

Spiaggia di Piscinas

 

Spiaggia di Piscinas

To największa naturalna plaża w Europie. To także jedna z nielicznych plaż dla nudystów na Sardynii, jednak jest na tyle długa, że każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Dojazd tutaj jest odrobinę problematyczny, bo trzeba dojechać parę kilometrów nieutwardzoną drogą – uwaga więc na wypożyczone samochody!

 

Rena Bianca

 

santa teresa di Gallura

Plaża obok miejscowości Santa Teresa Gallura. Ta popularna piaszczysta plaża oferuje błękitną wodę, mnóstwo usług, płatny parking za 2 EUR za godzinę, piękne widoki na Korsykę po drugiej stronie cieśniny oraz dość duże tłumy. W sezonie może być Wam ciężko znaleźć wolne miejsce – dlatego polecamy zjawić się tutaj wcześnie – przy spokojnej wodzie to idealna plaża dla dzieci.

 

Cala Goloritzè

 

Cala Goloritze

Pomnik przyrody! Ta plaża na pewno należy do kategorii najpiękniejsze plaże na Sardynii, jeśli nie w całych Włoch lub Europy. Znajduje się ona na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. To piękne miejsce z niesamowitymi formacjami skalnymi, żwirową plażą, lazurową i kryształową wodą. Szczyt obok plaży mierzy, aż 143 m. 

Plaża zamknięta jest dla ruchu motorówek by chronić to miejsce przed zanieczyszczeniem (200 m od brzegu) dlatego aby się tutaj dostać potrzebujecie wybrać się na trekking z płaskowyżu Golgo (około 2,5 h w jedną stronę) lub łódką wypożyczoną w Arbatax, Santa Maria Navarrese lub Cala Gonone. Polecamy!

 

Plaże nudystów na Sardynii

 

plaże nudystów na Sardynii

Na ogół z opalaniem nago na Sardynii nie jest tak jak w Hiszpanii gdzie opalanie nago może być całkowicie normalne, pomimo tego, że Sardynia jest odrobine katalońska – nie ma tutaj dużo plaż nudystów. Jednak bez obaw, jeśli lubicie się opalać nago bądź toples, znajdziecie i miejsce dla siebie. 

Na Costa Verde znajdziecie Spiaggia di Piscinas z największymi wydmami w Europie, na północy będzie to Porto Ferro blisko Alghero. 

Na ogół Sardynia obfituje w ukryte zakamarki na plażach, pełno zatoczek czy kamieni za którymi możecie sobie rozłożyć swoją bazę – dlatego nie jesteście mocno ograniczeni tylko do tych dwóch miejsc.

 

Mapa plaż na Sardynii

 

najpiękniejsze plaże na Sardynii

1) Li Cossi 2) San Teodoro 3) Spiaggia Rosa 4) La Pelosa 5) Tuerredda 6) Capriccioli 7) Is Aruttas 8) Scoglio di Peppino 9) S’Archittu 10) Spiaggia del Dottore i Le Tre Sorelle 11) Spiaggia del Principe 12) Cala Luna 13) Capo Comino, Siniscola 14) Spiaggia di Piscinas 15) Rena Bianca 16) Cala Goloritzè 17) Su Giudeu, Chia

 

Co wziąć na plażę na Sardynie

 

Na ogół plaże na Sardynii są odpowiednio wyposażone, jednak jeśli wybieracie się na dziką i spokojną plażę – to koniecznie weźcie ze sobą wodę by móc się nawodnić w upale, kapelusz lub inne okrycie głowy, krem z filtrem jest obowiązkowy, oczywiście ręcznik i najlepiej coś do ukrycia się przed słońcem na plaży, na przykład parasol. Ze słońcem nie ma żartów, Sardynia jest bezpieczna, ale może mocno grzać!

 

Plaże na Sardynii, północ czy południe?

 

Plaż jak widzicie na Sardynii jest sporo, które wybrzeże jednak wybrać? Costa Smeralda, Costa Rei, Costa Verde, Costa Orosei, La Maddalena czy Costa Paradiso? Ciężko powiedzieć, pomimo tego, że na mapce teoretycznie plaż na południu jest mniej, nie oznacza, że nie ma tam żadnych plaż – jest i to sporo! Jeśli planujecie więcej wycieczek na Sardynię, nie ma to znaczenia – jeśli macie być tylko jeden raz na Sardynii, polecamy chyba jednak zobaczyć północ wyspy. Miłych wakacji!

 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz