17 najlepsze atrakcje Lugano, co zobaczyć i zwiedzić w Lugano i okolicy? - BelSole

17 najlepsze atrakcje Lugano, co zobaczyć i zwiedzić w Lugano i okolicy?

Wybieracie się do Lugano na wycieczkę i szukacie najlepszych atrakcji Lugano? Chcecie wiedzieć co zobaczyć w Lugano i co zwiedzić w okolicy? Oto przed Wami przewodnik i poradnik po Lugano w Ticino. Tylko najlepsze miejsca i atrakcje turystyczne w Lugano!

 

Zwiedzanie Lugano

 

zwiedzanie Lugano
Bulwar w Lugano prowadzący do Parku Ciani

Jak zwiedzać Lugano? Lugano to małe i górzyste miasteczko leżące nad Lago di Lugano, którego zwiedzanie nie powinno przysporzyć Wam kłopotów. Najważniejsze atrakcje są w centrum lub w okolicy spaceru. Z wymienionych poniżej tylko Gandria i kolejki są poza centrum, jednak i tutaj dostaniecie się spacerkiem. Na końcu artykułu znajdziecie też najlepsze atrakcje okolic Lugano! Polecamy i zapraszamy na ten przewodnik po najlepszych atrakcjach Lugano. Czy to jedno z najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii?

 

Kolejka na San Salvatore

 

San Salvatore
Góra San Salvatore obok Lugano

To jedna z najlepszych atrakcji Lugano i jedna z paru kolejek, z których możecie skorzystać w bliskiej odległości do centrum miasta. Kolejka prowadzi na górę San Salvatore znajdującą się na południe od centrum Lugano nad Paradiso z pięknym widokiem na miasto i Alpy. Sama góra ma 912 metrów, a kolejka mierzy 1660 metrów długości. Kolejka jedzie około 12 min, odjazdy są co około 30 min.

Funicular w zależności od sezonu operuje  w różnych godzinach, czynny w sezonie jest zazwyczaj od 9:00 do 23:00 z przerwami około 18:30. W zimie 03.12 do 05.03 czynny jest od 10:00 do 17:00 z przerwą około 13:00.

Bilet na kolejkę na San Salvatore kosztuje 20 do 23 CHF. Bilet w dwie strony kosztuje 26 – 30 CHF. Dla dzieci od 6 roku do 16 roku życia kosztuje 10 i 13 CHF, dla dzieci z Junior Travelcard, przejazd jest darmowy. Bilet dla psa kosztuje od 8 do 10 CHF. Na górę nie można wwozić rowerów, jednak kolejka przystosowana jest dla niepełnosprawnych. Więcej informacji znajdziecie pod nr telefonu +41 91 985 28 28

 

Centrum Lugano

 

Lugano centrum
Widok z góry z okolic Stacji na centrum Lugano

Najlepsze miejsca w Lugano? Centrum Lugano ma charakter uroczego Włoskiego miasteczka podobnego do Bergamo, Como czy Lecco. Znajdziecie tutaj dużo uroczych uliczek, placyków oraz bogaty w atrakcje bulwar i parę punktów widokowych. Pierwszy z nich zobaczycie zaraz po wyjściu ze stacji Lugano Centrale, jeśli przyjedziecie do Lugano pociągiem. Znajduje się on obok Katedry San Lorenzo. Polecamy przejść się Via Nassa i zakosztować luksusowych marek i butików tam się znajdujących. Zobaczyć placyki della Riforma, Dante Aligheri czy Cioccaro. Wiele tutaj miejsc z pięknymi widokami, zaułkami i przepięknymi parkami. Bo parkami Lugano stoi, kolejną atrakcją będzie właśnie najlepszy park w Lugano, Parco Ciani.

 

Parco Ciani

 

Parco Ciani
Park Parco Ciani w Lugano

Będąc w Szwajcarii w lecie, nieodłącznym widokiem w centrach miast są parki pełne ludzi odpoczywających pośród zieleni, często jedzących obiad czy po prostu popijających jakieś nieokreślone napoje. W Lugano takim centralnym parkiem jest Parco Ciani nad samym brzegiem jeziora Lugano.

plaża w Lugano
Plaża w Lugano w Parco Ciani

Znajdziecie tutaj alejki pełne bardzo dobrze zadbanej zieleni, place zabaw, siłownie na powietrzu, toalety oraz plażę gdzie możecie iść się wykąpać w ciepłych wodach jeziora Lugano. W parku znajdziecie Villa Ciani, Bibliotekę Kantonu i centrum kongresowe Palazzo dei Congressi.

 

Cattedrale di San Lorenzo

 

Katedra w Lugano
To piękny widok na wieżę Katedry w Lugano z okolic Dworca kolejowego.

Katedra ta mieści się na wzgórzu zaraz obok stacji kolejowej w Lugano i przy funicolarze prowadzącym na owe wzgórze. Ta wybudowana w XIII wieku świątynia posiada także taras widokowy z widokiem na miasto. Jej fasada powstała w 1500 roku i istnieje do dziś. W środku trzynawowej świątyni znajdziecie freski z XIII wieku, rzeźby, kaplicę i chrzcielnicę.

 

Piazza della Riforma

 

To mały i urokliwy rynek w Lugano połączony z Piazza Alessandro Manzoni zaraz nad bulwarem Lago di Lugano. Znajdziecie tutaj restauracyjki, kawiarnie i fontannę Antonio Bossi. Plac swoją nazwę zawdzięcza reformie konstytucyjnej z 1830 roku.

Na placu znajduje się także Ratusz Lugano, polecamy przejść się także po samym budynku i po jego dziedzińcu.

 

Getto D’Acqua Lugano

 

Getto dacqua
Słynna Fontana w Paradiso, dzielnicy Lugano

Szwajcarzy chyba lubują się w nietypowych fontannach umiejscowionych na jeziorach. Pisaliśmy już o podobnej fontannie w kontekście atrakcji Genewy. W nocy fontanna potrafi mienić się różnymi kolorami a słup wody sięga nawet 55 metrów!

 

Monte Brè

 

Monte Bre
Widok na Bre i okoliczne szczyty

To kolejna górka w okolicy Lugano na którą możecie wjechać Funicularem. Sam szczyt ma 933 metry, a na jego górze znajdziecie taras i restauracje. Na zboczu Monte, znajduje się urocza wioska o nazwie Bre. Ile kosztuje kolejka na Monte Bre? Cena w dwie strony za bilet normalny (FARES LUGANO (CASSARATE) – SUVIGLIANA – BRÈ SUMMIT) to 20 CHF, w jedną stronę 16 CHF. Dzieci od 6 do 16 roku życia zapłacą 12,5 i 8 CHF, a dzieciaki nie mające 6 lat wjadą za darmo na górę. Kolejki jeżdżą co około 15 min z Cassarete do Suvigliany i co 30 minut na Monte Bre z Suvigliany. 

Kolejki jeżdżą od 7:do 21:00(23:15 w sezonie) w pierwszej sekcji i od 9:00 do 17:00 (do nawet 23:00 w sezonie) w drugiej sekcji. Więcej info: https://www.montebre.ch/en/fares-timetables/

Na górze macie mnóstwo ścieżek, restauracji i możliwość odwiedzenia samego urokliwego Bre. Klimat niczym w miejscach które warto zobaczyć w Szczawnicy.

 

Rejsy po jeziorze Lugano

 

Rejs po Lago di Lugano
Rejs po lago di Lugano, w tle San Salvatore

Po Lugano oczywiście także można rejsować, promy z Lugano Centrale odpływają na przykład do Gandrii. Poniżej znajdziecie listę stacji do których dopłyniecie promem pływającym po Lago di Lugano. Dla przykładu bilet z Lugano Centrale do Gandrii kosztuje 8,30 CHF w jedną stronę i 13,70 CHF w dwie strony. Bilety możecie kupić tutaj: https://www.sbb.ch/en/buying/pages/fahrplan/fahrplan.xhtml

 

Chiesa Santa Maria degli Angioli

 

Chiesa Santa Maria degli Angioli
Słynny fresk w Chiesa Santa Maria degli Angioli

Ten niepozorny kościół, który możecie przypadkiem ominąć będąc na Via Nassa. Jednak niech skromna elewacja Was nie zmyli – koniecznie wejdźcie do środka by móc podziwiać przepiękny i olbrzymi 30-metrowy fresk z XVI wieku Bernardino Luini. Na fresku znajdziecie biblijne sceny ukrzyżowania. Na ścianie bocznej znajdziecie także sceny z Ostatniej Wieczerzy.

 

Gandria i Szlak Oliwny

 

Gandria
Widok na Gandrię nad Lago di Lugano z włoskiego promu

Najpiękniejsze miejsce w Lugano? Zdecydowanie warto zobaczyć Gandrię, będąc w Lugano. Miasteczko to i teraz także część Lugano znajduje się na końcu długiej ścieżki i Parco degli Olivi. Możecie tutaj dojść na nogach spacerem z centrum (będzie to długi spacer), dopłynąć promem lub dojechać samochodem. To urokliwa mała miejscowość przyklejona do zbocza góry zaraz przy brzegu Lado di Lugano. Polecamy przejść się wąskimi uliczkami, wejść do Chiesa di San Vigilio czy też zjeść lunch lub obiad w jednej z wielu restauracji. Sam szlak oliwny prowadzący tutaj z miasta jest jedną z lepszych i ciekawszych atrakcji Lugano.

 

Gdzie zjeść w Lugano?

 

gdzie zjeść w Lugano
Gabbani w centrum miasta

Lugano to też miejsce z wieloma restauracjami i kawiarniami. Jeśli szukacie czegoś lokalnego do zjedzenia, warto spróbować Piadine, czyli lokalnego specjału (znanego także z Włoch). Piadina to specjalny naleśnik, wrap wypełniony lokalnymi produktami, możecie zamówić Piadine z szynką, serem czy warzywami. Rodzajów jest mnóstwo, cena za Piadine w Lugano to około 6-7 CHF. To jedno z najtańszych dań jakie można zjeść w Lugano, wiadomo Szwajcaria tania nie jest.

Jeśli szukacie czegoś z lokalnym klimatem polecamy Gabbani przy Via Pessina 12. Jeśli szukacie czegoś z historią i niesamowitym wnętrzem, polecamy Ristorante Grand Café Al Porto przy Via Pessina 3 założoną w 1803 roku.

 

Atrakcje w okolicy Lugano

 

Valle Verzasca
Valle Verzasca, atrakcja w okolicy Lugano (50 km).

Oto lista najciekawszych miejsc w okolicy Lugano, które warto zobaczyć:

  • Swissminiatur, czyli park miniatur na świeżym powietrzu.
  • Museo Hermann Hesse Montagnola Muzeum prozaika, poety i noblisty Hermanna Hesse
  • Villa Fogazzaro Roi Villa nad Lago di Lugano po włoskiej części jeziora, obok znajduje się przystań promowa.
  • Valle Verzasca przepiękna natura, jedna z najwyższych tam w Europie (220 metrów) oraz słynny Ponte dei Salti, przepiękny most nad płynącą tędy rzeką. Magiczne miejsce tylko 50 km na północ od Lugano. 

 

Mapa atrakcji Lugano

 

Atrakcje Lugano Mapa

1) Katedra w Lugano, San Lorenzo 2) Kolejka na San Salvatore 3) Kolejka na Monte Bre 4) Gandria i Szlak Oliwny (4.1) 5) Parco Ciani 6) Getto D’Acqua Lugano 7) Chiesa Santa Maria degli Angioli 8) Piazza della Riforma 9) Via Nassa 10) Lago di Lugano

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz