Czy we Włoszech można prowadzić po alkoholu? Limit alkoholu

Czy we Włoszech można prowadzić po alkoholu? Limit alkoholu

Wielu Polaków nie wyobraża sobie podróży bez spożywania alkoholu, a niestety niektórzy decydują się na prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości. Czy we Włoszech istnieją ograniczenia w tym zakresie? Ile alkoholu we krwi we Włoszech? Jakie są limity alkoholu we Włoszech?

Czy we Włoszech można prowadzić samochód po spożyciu alkoholu? Włoski kodeks drogowy jest jasny w kwestii prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu.

Dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy wynosi 0.05%, co oznacza, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest uznawane za wykroczenie lub przestępstwo. Dodatkowo warto pamiętać, że we Włoszech istnieją dodatkowe restrykcje dla niektórych kategorii kierowców prowadzących po alkoholu.

Osoby poniżej 21. roku życia, nowi kierowcy w ciągu pierwszych 3 lat od uzyskania prawa jazdy oraz kierowcy zawodowi, czyli ci, którzy zajmują się transportem osób lub rzeczy, muszą przestrzegać we Włoszech bezwzględnego zakazu prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Dla nich dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi okrągłe zero promili.

Sankcje za przekroczenie limitu alkoholu we krwi we Włoszech mogą być surowe. W zależności od poziomu stężenia alkoholu, mogą obejmować sankcje administracyjne, takie jak zapłata określonej kwoty pieniężnej w formie mandatu, odebranie prawa jazdy, a nawet sankcje poważniejsze – karne

W grę wchodzi całkowite odebranie prawa jazdy, a nawet konfiskata pojazdu. Im wyższy poziom alkoholu we krwi, tym bardziej dotkliwe sankcje.

Jakie są mandaty za drogowe pijaństwo we Włoszech? Od 0,05% do 0,08% (kara to mandat od 543 do 2 170 euro, zawieszenie prawa jazdy na trzy do sześciu miesięcy), wynik od 0,08% do 0,15% (to już przestępstwo zagrożone mandatem od 800 do 3 200 euro, zawieszeniem prawa jazdy na 6-12miesięcy, do sześciu miesięcy pozbawienia wolności), prowadzenie z wynikiem powyżej 0,15% jest przestępstwem z mandatem od 1 500 do 6 000 euro, zawieszeniem prawa jazdy na okres od 12 do 24 miesięcy, od 6 do 12 miesięcy więzienia i konfiskatą pojazdu.

Oczywiście włoska policja nie ma kompetencji do odbierania polskiego prawa jazdy ale pijanemu Polakowi może wydać zakaz prowadzenia pojazdów we Włoszech.

Podsumowanie: jaki jest limit alkoholu we krwi za kierownicą we Włoszech? Limit alkoholu we krwi we Włoszech wynosi 0,5 promila, a więc tolerancja na drogowe pijaństwo jest we Włoszech wyższa niż w Polsce.

Polecamy również:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz