Aktualne CENY w Szwajcarii w 2022, czy Szwajcaria jest droga?

Czy Szwajcaria jest droga? Odpowiemy Wam jak wyglądają ceny w Szwajcarii w 2022 roku, ile kosztuje żywność, ile jedzenie, ile kosztuje nocleg w Szwajcarii czy też atrakcje. Zobaczcie ile kosztuje życie w Szwajcarii, jak wyglądają ceny w sklepach w Szwajcarii oraz ile kosztuje wycieczka do Szwajcarii w 2022.

Zacznijmy od tego, że walutą w Szwajcarii, jest frank szwajcarski – aktualnie oscylujący wokół kursu 1 CHF = 4,38 PLN.

Oto ceny i cenniki w Szwajcarii w restauracjach:

 

Ceny w restauracjach w Szwajcarii

 

ceny w restauracjach w Szwajcarii

Ile kosztuje jedzenie w restauracjach w Szwajcarii? Szwajcaria nie należy do tanich krajów, tak samo jedzenie w restauracjach tanie nie jest. Jeśli chcecie iść na obiad do typowej szwajcarskiej restauracji, nie z wysokiej, ani niskiej klasy – powinniście się liczyć z wydatkiem około 438 PLN / 100 CHF za obiad dla dwóch osób z przystawkami i deserem.

Jeśli chcecie iść do taniej restauracji w Szwajcarii, musicie wydać około 25 CHF za posiłek od osoby. Zestaw w fast-foodzie to około 15 CHF.

Oto przykładowe ceny z restauracji z Zurychu: Zupa z dyni: 13 CHF, Raviolini 16 CHF, pierś z kaczki 34 CHF, Cordon Bleu 30 CHF, Stek 50 CHF, tarta z orzechami 13 CHF, Gruszka z czekoladowym ganache 13 CHF.

Z napojów, ile kosztuje wino w Szwajcarii? Butelka białego wina Sylvie Riesling – Sylvaner 44 CHF, piwo Edelspez Premium 7,50 CHF, piwo Schutzengarten 5 CHF.

Ile kosztuje kawa w Szwajcarii? Kawa espresso 4,40 CHF, Cappucino 5,40 CHF

 

Ceny hoteli w Szwajcarii

 

ceny hoteli w Szwajcarii

Ile kosztuje hotel i apartament w Szwajcarii? Oczywiście zależy to od miejsca w Szwajcarii, za czterogwiazdkowy hotel w Zurychu trzeba zapłacić około 700 do 900 PLN za dobę za dwie osoby ze śniadaniem. Najtańsze Gasthausy w centrum możecie znaleźć nawet za 450 PLN za dobę za dwie osoby bez śniadania.

Jak to wygląda w innych regionach? W Lugano ceny będą bardzo podobne do tych z Zurychu. W Lozannie będzie minimalnie taniej. 

Za fajny widok w Szwajcarii trzeba wydać minimalnie 1300 PLN za dobę.

Możecie znaleźć także tańsze noclegi, od około 200 PLN za dobę za osobę.

 

Ceny w sklepach w Szwajcarii

 

ceny w sklepach w Szwajcarii

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie cen w Szwajcarii w sklepach i marketach w 2022 roku. Te wymienione poniżej pochodzą z cen promocyjnych z jednego ze sklepów sieciowych w Szwajcarii. Ceny żywności w Szwajcarii nie są niskie, możemy nawet powiedzieć, że jest drogo.

Wybrane ceny produktów i żywności na promocji w Szwajcarii w 2022:

Bułka 0,30 CHF
Pierś z kurczaka 1,5 CHF / 100 g
Banany 1 CHF / kg
Chleb 1,6 CHF
Salami 2 CHF / 150 g
Ser do Fondue 8 CHF / 800 g
Mozarella 0,5 CHF / 125 g
Wino z Ticino 9 CHF
Gamay Romand 2020 5 CHF
Chasselas Lavaux 2020 9 CHF
Ligerzer Chasselas 2020 11 CHF
Woda San Pellegrino  1 CHF / 1,25 l
Czekolada Ritter 1,3 CHF
Sok Granini 2,5 CHF / 1 l
Weinlander Krauterzauber (ser) 5 CHF / 200 g
Davoser Bergase (ser) 5 CHF / 200 g
Tomme de Romandie (ser) 2 CHF / 100 g
Emmentaler Kasewurstli 6 CHF / 200g
Muetis Kase (ser) 5,4 CHF / 200 g
Mont Gibloux (ser) 5 CHF / 200g
Wienerli kiełbaski-parówki 8 CHF / 1 kg
Proscutto Crudo 2 CHF / 100 g
Opakowanie herbaty Lipton 4 CHF / 100 saszetek
Kawa ziarnista 8 CHF / 400 g
10 jajek 5 CHF
Mleko 1,7 CHF

Podane ceny są z aktualnych gazetek i sklepów w Szwajcarii.

Ile kosztuje wino w Szwajcarii?

Ceny zaczynają się od 4 CHF za butelkę.

Ile kosztuje ser w Szwajcarii?

Lokalny ser kupicie już za 20 CHF za kg.

Ile kosztuje scyzoryk w Szwajcarii?

Ceny za podstawowe modele scyzoryków szwajcarskich zaczynają się od 90 CHF.

Ile kosztuje zegarek w Szwajcarii?

Oczywiście ceny za najtańsze zegarki zaczynają się już od 50 CHF, jednak jeśli chcecie kupić normalny zegarek w Szwajcarii to musicie zapłacić około 800 CHF. Droższe zegarki kosztują od 5 000 CHF.

 

Ceny w atrakcji w Szwajcarii

 

ceny atrakcji Szwajacaria

Ceny atrakcji korelują z innymi cenami produktów i usług w Szwajcarii. Tanio nie jest. Dla przykładu Swiss Travel Pass na 3 dni dla klasy drugiej kosztuje 232 CHF.  Bilet do Muzeum Kunsthaus w Zurychu kosztuje 23 EUR. Wstęp na wieżę Katedry w Genewie kosztuje 7 CHF, rejs po jeziorze Genewskim kosztuje około 9 CHF.

 

Ceny wycieczek do Szwajcarii

 

narty covid szwajcaria

Wycieczka do Szwajcarii? Kojarzy się ona bardziej z nartami w Szwajcarii i sezonem zimowym – za tydzień noclegów w hotelu w kurorcie zimowym trzeba w znanych biurach podróży zapłacić od 2000 PLN do 4000 PLN za osobę z dojazdem własnym.

Główne destynacje wycieczek do Szwajcarii to Zermatt, Davos i St. Moritz.

 

Ile kosztuje taksówka w Szwajcarii

 

ceny taksówek w Szwajcarii

Ceny różnią się w zależności od miasta. W Genewie opłata startowa to 6,30 CHF, w Zurychu 6 CHF, Baden 6,80 CHF, w Lucernie 6 CHF. Za kilometr w taryfie pierwszej w Genewie zapłacicie 3 CHF, w Zurychu 3,80 CHF, w Baden 4,35 CHF a w Lucernie 3,85 CHF. Jedna godzina oczekiwania to cena od 58 CHF do 130 CHF.

 

Ile kosztuje życie w Szwajcarii?

 

Jeśli postanowicie żyć w Szwajcarii i zastanawiacie się ile kosztuje życie w Szwajcarii – to jest drogo. Oczywiście, jeśli ciągle zarabiacie w Polsce. Jeśli za to macie pensje szwajcarskie, to wydatki w Szwajcarii i ceny w Szwajcarii nie powinny być dla Was problemem. Pomimo tego, że ceny w takim Zurychu są około 2 do 3 razy droższe niż w Krakowie, to siła nabywcza jest lepsza w Szwajcarii. Drogo jest dla tego, kto nie zarabia w Szwajcarii.

 

Ceny w Szwajcarii, czy jest drogo?

 

czy Szwajcaria jest droga

Czy Szwajcaria jest drogim krajem? Jak widzicie dla turysty w Szwajcarii nie będzie tanio, żywność w sklepach jest droższa niż w Polsce, noclegi także są droższe od na przykład takich we Włoszech czy noclegów w Hiszpanii. Czy da się jechać na tanie wakacje do Szwajcarii? Teoretycznie się da, możecie znaleźć tani nocleg w Szwajcarii, zorganizować sobie jedzenie samemu i czerpać przyjemność z tego pięknego kraju. 

Jeśli jednak szukacie czegoś tańszego wybierzcie na przykład Włochy lub na przykład Albanię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz