Ceny w Bośni i Hercegowinie w 2024. Czy jest tania czy droga? - BelSole

Ceny w Bośni i Hercegowinie w 2024. Czy jest tania czy droga?

Jeśli wybieracie się do Bośni i Hercegowiny na wakacje, a głowę i portfel zaprząta Wam myśl czy Bośnia i Hercegowina jest tania czy droga, jakie są ceny w Bośni i Hercegowinie w 2024 roku? Pokażemy Wam cenniki, ceny hoteli, restauracji, ceny w sklepach w Bośni i Hercegowinie. Zapraszamy!

Zacznijmy od tego, że w Bośni i Hercegowinie obowiązującą walutą jest wymienialna marka (KM lub BAM) o której więcej pisaliśmy tutaj: o walucie i pieniądzach w Bośni i Hercegowinie. Warto wcześniej zaopatrzyć się w gotówkę lokalną lub w euro, nie wszędzie będziecie mogli zapłacić kartą. Zawsze lepiej mieć ze sobą trochę pieniędzy na wszelki wypadek. Zacznijmy od cen apartamentów i hoteli w Bośni i Hercegowinie:

 

Ceny hoteli, noclegów w Bośni i Hercegowinie

 

ceny hoteli Bośnia Hercegowina

Ile kosztuje nocleg w Bośni i Hercegowinie? To oczywiście zależy gdzie ten hotel w Bośni i Hercegowinie jest i ilu jest gwiazdkowy. Jeśli interesuje Was nocleg i hotel w Bośni i Hercegowinie nad morzem to ceny zaczynają się już od około 200 PLN za dobę za dwie osoby. Znajdziecie też oczywiście Hotele w Neum z widokiem na morze za około 250 PLN. Jeśli interesuje Was nocleg na wycieczce w Neum, zobaczcie ceny parę działów niżej.

W interiorze i głębi Bośni i Hercegowiny i w górach, ceny będą oczywiście zależne od okolicy, w Medjugorie, cena za pokój dwuosobowy może wynieść poniżej 200 PLN, w Mostarze znajdziecie apartamenty za około 210 PLN.

Jak widzicie ceny za nocleg w Bośni i Hercegowinie nie należą do wysokich, jedynym pokojem, apartamentem jaki znaleźliśmy w Mostarze który był faktycznie drogi był apartament prezydencki za 1300 PLN za dobę za dwie osoby.

 

Ceny w restauracjach w Bośni i Hercegowinie

ceny w restauracjach bosnia hercegowina
Źródło https://m.facebook.com/pg/zara.iz.duvara/menu/

Jedzenie w Bośni i Hercegowinie na ogół nie jest drogie, jednak ceny w popularnych restauracjach zupełnie nie odzwierciedlają cen na ulicach czy w fastfoodach. Koszt obiadu w niedrogiej restauracji to okoł0 8 do 10 BAM, w średniej klasie restauracji obiad dla dwóch osób to około 50 BAM, czyli jakieś 115 PLN (2024). Jedzenie na ulicy w fastfoodzie to koszt około 7 BAM.

Cevab kosztuje około 10 BAM, Zarin Sahan około 12 BAM, Musaka 10 BAM, Cimbur na Zari 10 BAM, Hummus 7 BAM, Begova Corba 4 BAM. Butelka wody w restauracji kosztuje około 2 BAM, cappucino 2,50 BAM, piwo 3 BAM

10 BAM to około 22 PLN, 1 BAM to około 2,2 PLN

Ceny w sklepach i marketach w Bośni i Hercegowinie

 

ceny w bośni 2024

 

Jak wyglądają ceny w Bośni i Hercegowinie w marketach i sklepach? Nie jest tak tanio jakby się Wam wydawało – ceny często są porównywalne do tych w innych krajach. Oczywiście zależy to też od produktu jaki chcecie kupić, my polecamy zakupić lokalny ser Trapist w niezłej cenie.

Ceny w sklepach w Bośni i Hercegowinie:

Ile kosztuje wino w Bośni i Hercegowinie? Ile kosztują papierosy w Bośni i Hercegowinie? Ile oliwa w sklepie? Przygotowaliśmy dla was ceny w sklepach w Bośni i Hercegowinie w 2024:

10 BAM to około 23 PLN, 1 BAM to około 2,3 PLN

Woda 1,5 l 0,80 – 1,2 BAM
Ser Trapist  16 BAM/ kg
Oliwa 1 l  8 BAM
Wino 1 l 8 BAM
Piwo 1,55 BAM
Cytryny  1,6 BAM / kg
Jabłka 1 BAM / kg
Gouda 13 BAM
Chleb  1,2 BAM
Wódka 1l 18 BAM
Jajka 30 szt 8 BAM
Papierosy  6 BAM
Czekolada (tabliczka) Milka 4,50 BAM / 300 g

Jak widzicie, ceny w Bośni i Hercegowinie nie odbiegają specjalnie od normy – czasami są nawet wysokie. Oczywiście zdecydowanie taniej będzie kupić warzywa i owoce nie w sklepie a na przykład na targu.

Ceny taxi, transportu w Bośni i Hercegowinie

 

ceny taxi Bośnia Hercegowina

Ile kosztuje taksówka w Bośni i Hercegowinie? Start taksówki w dużych sieciach w Sarajewie to około 2,50 BAM, 1 km kosztuje 1,50 BAM, a bagaż może kosztować dodatkowo 2 BAM. 1 h oczekiwania to 12 BAM. Ceny w niedziele i święta są takie same jak w dni powszednie. Nieoficjalne przejazdy mogą być oczywiście tańsze i w takich przypadkach ustalajcie cenę. Ile kosztują autostrady i drogi w Bośni i Hercegowinie? Dróg płatnych jest bardzo mało i nie są specjalnie drogie – odcinki kosztują od 1,2 BAM do 6 BAM.

10 BAM to około 22 PLN, 1 BAM to około 2,2 PLN

 

Ceny atrakcji w Bośni i Hercegowinie

 

ceny atrakcji Bosnia Hercegowina

Na ogół większość ciekawych atrakcji Bośni i Hercegowiny jest darmowa, są to często Parki Narodowe, centra miast czy dzieła architektoniczne. Są jednak też płatne atrakcje, muzea w Sarajewie są oczywiście biletowane. Muzeum Tunel Spasa, kosztuje 10 BAM za bilet, Muzeum Zemaljski Muzej to koszt 9 BAM za bilet. Różne wycieczki, na przykład wycieczka całodniowa po Mostarze, do wodospadu Kravica i do Dubrownika to koszt około 200 PLN za osobę.

 

Ceny wycieczek do Neum, Mostaru i Medjugorie w 2024

 

ceny wakacji w Bośni Hercegowinie

Ile trzeba zapłacić za wycieczkę do Mostaru lub Medjugorie w 2024 roku? Jeśli chcecie wybrać się autobusem z Polski na taką podróż to cena nie będzie wygórowana. 10 dniowa pielgrzymka do Medjugorie autobusem to koszt około 600 PLN za przejazd i 300 EUR za nocleg na miejscu. 6 dniowa pielgrzymka do Medjugorie to koszt około 600 PLN za przejazd i 190 EUR za noclegi w Medjugorie w 2024 roku na przykład na rocznicę objawień. Do Mostaru możecie zazwyczaj dojechać zorganizowaną i objazdową wycieczką – ceny są różne od 700 PLN do 1800 PLN za objazd po Bałkanach.

Ceny wycieczek do Neum na lato 2024 zaczynają się od 1000 PLN za 7 dni do około 2000 PLN za osobę z własnym dojazdem.

 

Czy Bośnia i Hercegowina jest tania czy droga, werdykt

 

Wycieczki i wakacje w Bośni i Hercegowinie to nie jest duży wydatek, możemy nawet powiedzieć, że są w rozsądnej cenie. Ceny noclegów w Bośni i Hercegowinie w 2024 należą raczej do niskich cen. W sklepach za to nie będzie jakoś bardzo tanio, produkty kosztują bardzo podobnie jak w innych krajach europejskich. Większość atrakcji w Bośni i Hercegowinie jest raczej tanie lub darmowe, więc możemy z pewnością powiedzieć, że Bośnia i Hercegowina jest raczej tania dla turysty,

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz