Czy do Finlandii potrzebny jest paszport czy dowód? - BelSole

Czy do Finlandii potrzebny jest paszport czy dowód?

Finlandia zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych wakacyjnych miejscówek wśród Polaków dlatego wiele osób zastanawia się jakie dokumenty potrzebne są do wyjazdu do Finlandii. Czy do Finlandii potrzebny jest paszport czy dowód osobisty? Co z wizą do Finlandii. Czy jest na potrzebna, a jeśli tak to do czego? Czy Finlandia jest w Unii Europejskiej? Dziś wszystko wymaganej papierkologii.

Przez wysokie ceny w Finlandii na wakacje jeździ tu mało Polaków, więc warto przypomnieć, że Finlandia wstąpiła do Unii Europejskiej znacznie wcześniej niż Polska. Kraj wstąpił do wspólnoty 1 stycznia 1995 roku wraz ze Szwecją i Austrią. Oczywiście członkostwo Finlandii w Unii Europejskiej nie ma nic wspólnego z tym czy paszport jest potrzebny czy nie. Faktem zdecydowanie bardziej interesującym nas w tym momencie jest to czy Finlandia jest sygnatariuszem tzw. Układu z Schengen.

25 marca 2001 roku Finlandia przystąpiła do Układu z Schengen. Oznacza to, że do Finlandii wystarczy dowód osobisty, chociaż osoby mające paszport mogą bez problemu podróżować mając go ze sobą. Kontroli na wewnętrznych granicach Strefy Schengen nie ma, więc nie trzeba obawiać się kolejek na wewnętrznych granicach z Finlandią.

Polacy jadący do Finlandii na krócej niż 3 miesiące nie muszą rejestrować swojego pobytu. Jeśli mamy zamiar przebywać w kraju dłużej niż 90 dni wiza nie jest potrzebna, ale należy zarejestrować swój pobyt, a w przypadku jeszcze dłuższego planu pobytu w Finlandii warto również postarać się o nadanie numeru identyfikacyjnego. Przypominamy też, że waluta w Finlandii to euro!

Podsumowując – jadąc do wioski św. Mikołaja lub by podziwiać atrakcje Rovaniemi Polakom nie potrzeba nic ponad posiadanie dowodu osobistego, tak jak chociażby jadąc do Włoch na przykład na Sycylię.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz