Galeria Uffizi, Florencja. Przewodnik online, zwiedzanie - BelSole

Galeria Uffizi, Florencja. Przewodnik online, zwiedzanie

Galeria Uffizi to najlepsze miejsce dla miłośników sztuki we Florencji i całych Włoszech. To Muzeum Sztuki jest najchętniej odwiedzanym muzeum w całym kraju. Co więc zobaczyć w Uffizi? Jakie dzieła sztuki tam znajdziecie? Gdzie jest Galeria Uffizi? Ile czasu potrzeba na zwiedzanie? Jak się dostać i jak zwiedzać? Zobaczcie.

Galeria Uffizi to głównie renesans, rzeźba i obrazy – jej eksponaty zawdzięczamy głównie zasobom domu Medyceuszy z Florencji. Galerię oficjalnie otworzono w 1765 roku. To miejsce we Florencji to podróż w głąb i historię renesansu. Należy ją koniecznie odwiedzić zaraz obok Galerii Academii oraz Duomo we Florencji.

Chociaż zbiory powstały zdecydowanie wcześniej niż otworzono Muzeum, zbiory są ogromne i zawdzięczane głównie największym toskańskim rodom. Florencja kryje w sobie wiele atrakcji o których już pisaliśmy – ta jednak jest wyjątkowa i bliska sercom miłośnikom sztuki.

Gdzie jest Galeria Uffizi

uffizi zwiedzanie

Galeria Uffizi mieści się we Florencji, przy Piazza della Signora oraz Piazzale degli Uffizi w samym centrum miasta. Florencja to stolica Toskanii, dostaniecie się tam lecąc do Florencji, Pizy lub Bolonii. Dolecicie tam z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Katowic i Wrocławia. Galeria w całości zajmuje pierwsze i drugie piętro dużego budynku zbudowanego w latach 1560–1580 i zaprojektowanego przez Giorgio Vasariego.

Muzeum znajduje się nad rzeką Arno.

Ile czasu potrzeba na Galerię Uffizi

Żeby zwiedzić dokładnie całą galerię i delektować się każdym dziełem, nie starczy Wam dnia. Jednak dla wprawnych turystów, którzy skupią się na najważniejszych obrazach i dziełach, powinno wystarczyć około 3-5h. Całe muzeum ma ponad 13 000 metrów i prawie 200.000 dzieł sztuki – jest co zwiedzać. Kolejka do Muzeum to jednak zupełnie inna rzecz, i jeśli nie macie rezerwacji lub karty Firenze, możecie czekać nawet 3-4h.

uffizi ile czasu

Galeria Uffizi bilety, gdzie kupić?

 Bilet normalny kosztuje 20 EUR, do tego dochodzi rezerwacja na daną godzinę i time slot  za 4 EUR. Kolejki są zazwyczaj ogromne pod Muzeum. Bilet ulgowy kosztuje 2 EUR. Najlepiej kupić je online na stronie oficjalnej muzeum uffizi.it. Warto pomyśleć także o karcie Firenze Card o której pisaliśmy już wcześniej. Jest to zbiorcza karta na wiele atrakcji we Florencji, pozwalająca ominąć kolejki.

kolejka uffizi

Jeśli kupicie bilety online, pamiętajcie by mieć potwierdzenie zakupu przysłane na email.

Możecie zabookować bilet także przez telefon pod numerem +39055294883

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia Galerii Uffizi od 30 czerwca 2020:

Wtorek do piątek: 13:30 – 18:30

Sobota i niedziela: 9:00 – 18:30

Kiedy najlepiej jechać zwiedzać Florencję? Polecamy lot stolicy Toskanii na jesień, przeczytajcie dlaczego warto!

Galeria Uffizi zwiedzanie

Początek: Zwiedzanie Galerii Uffizi zaczynamy od wejścia na piętro do dobrze oświetlonego korytarza z Piazzale degli Uffizi. Wcześniej należy przejść kontrolę na parterze i uporać się z kolejką przed wejściem.

uffizi korytarz

Korytarz wschodni: Na początek powita nas piękny korytarz/galeria, pełna rzeźb z czasów rzymskich oraz greckich. Na ścianach korytarza wschodniego możecie podziwiać freski oraz zdobienia z 1581 roku. Zwróćcie uwagę na rzeźbę Herkulesa i Centaura oraz posąg Proserpiny i popiersie Hadriana.

sarkofag prace herkulesa

Pokój Archeologiczny: To pierwszy pokój na planie zwiedzania, znajdziecie tutaj płaskorzeźby z V wieku p.n.e. oraz inne dzieła epoki rzymskiej, a do tego na 'deser’ Sarkofag z Pracami Herkulesa.

Pokoje Średniowieczne: Pokoje od 2 do 6 to pokoje ze sztuką średniowieczną, głównie religijną. Ołtarze, Pietro Lorenzettiego z 1340 roku i Ambrogio Lorenzietego z 1342 roku. Znajdziecie tutaj też dzieła z kościołów florenckich, np. Madonna Rucellai z 1285 roku 

Portret Federica da Montefeltro Battisty Sforza

Pokoje wczesnego renesansu: Pokoje od 7 do 9 poświęcone są wczesnym okresom renesansu. Najważniejszym dziełem na tym obszarze jest niewątpliwie Portret Księcia Frederica da Montefeltro i jego żony Battisty Sforzy dzieła Piero della Francesca w pokoju 8. W pokoju 9 znajdziecie dzieła braci Pollaiolo, Antoniemu i Piero.

narodziny wenus sandro botticelli

Pokoje Botticellego(między innymi): Aż w 4 pokojach mieszczą się najsłynniejsze i najlepsze dzieła mistrza renesansu Sandro Boticellego. Tutaj znajdziecie Wiosnę oraz Narodziny Wenus. Znajdziecie tutaj także takie dzieła jak Madonna del Magnificat, tryptyk Portinari oraz Złożenie do grobu dzieła Rogiera van der Weydena

zwiastowanie da vinci

Pokój Leonarda da Vinci: W pokoju Leonarda znajdziecie jego wczesne dzieła, w tym Chrzest Chrystusa z 1475 roku oraz Zwiastowanie

Pokój z mapami domen Medyceuszy

Pokój poświęcony matematyce i nauce

tribune uffizi

Tribuna Uffizi: To najstarszy pokój galerii, utworzony w 1584 roku. Jest pełen dzieł Medyceuszy, z których zbiorów powstało Uffizi. Pokój zaplanowany jest na bazie ośmiokąta, ze złotymi zdobieniami i czerwonymi aksamitnymi ścianami. Zdobienia nawiązują do czterech żywiołów.

Dalszy Renesans: Dalsze pokoje od 19 do 24 poświęcone są renesansowi na świecie poza Florencją. Przez mistrzów flamandzkich po północne Włochy.

uffizi arno

Korytarz z widokiem na Arno: Dzięki dobremu nasłonecznieniu pomieszczenia, znajdziecie tutaj głównie rzeźby. Między innymi Kupidyna i Psyche. W kierunku Arno ustawiono Dwie siedzące dziewczyny gotowe do tańca z II w p.n.e.

Sale XVI wieku: Od 25 do 24 pokoju podziwiać możecie dzieła z XVI wieku, między innymi. Zwróćcie uwagę na dzieło Doni Tondo czyli Święta Rodzina dzieła Michała Anioła w latach 1503-1504. Pokoje 26 i 27 to pokoje Rafaela, 28 Tycjana.

Zachodni korytarz

Pokój Federico Barocci z wartym uwagi dziełem Madonna dei Popolo

Sala Rubensa

wilczyca

Sala zaprojektowana przez Gaspare Maria Paolettiego: Pełna rzeźb hellenistycznych. 

Sala XVII wiek we Włoszech i Europie: Między innymi dzieła Carracego, Guercino i Strozziego

Pokój flamandzki Rembrandta

Pokoje Niebieskie na pierwszym piętrze poświęcone malarzom z XVII wieku. Swoje dzieła mają tutaj między innymi El Greco, Goya, Teniers, van Dyck

Pokoje Czerwone, czyli 10 pomieszczeń poświęconym manieryzmowi włoskiemu.

Verone sull’Arno, to pomieszczenie z trzema pięknymi rzeźbami, wazą Medici Cratere a calice con decorazione scolpita, Sileno e Bacco fanciullo oraz Marte gradivo

meduza caavaggio

Sala Caravaggio i Caravaggeschi 

Galeria Uffizi dzieła sztuki, obrazy – co zobaczyć?

Uffizi to paręset tysięcy dzieł sztuki, obrazów, rzeźb, rysunków, grafik i rytów. Wśród nich najważniejsze dzieła epoki renesansu od XIV do XX wieku. Między dziełami znajdują się pracę Leonarda Da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, van Dycka, Rembrandta i wielu wielu innych.

wiosna sandro botticelli

Najważniejszymi dziełami w Galerii Uffizi są:

 • Portret Księcia Frederica da Montefeltro i jego żony Battisty Sforzy dzieła Piero della Francesca
 • Bachus dzieła Caravaggia
 • Narodziny Wenus Sandro Botticellego
 • Święta Rodzina Michała Anioła
 • Wenus z Urbino Tycjana
 • Papieź Leon X z Kardynałami Rafaela
 • Wiosna Sandro Boticellego

Galeria Uffizi ciekawostki

galeria uffizi ciekawostki

 • Miejsce w którym powstała Galeria Uffizi znane było z 'handlu cielesnego’ i kiepskiej reputacji. Była o dzielnica portowa pełna pijaczków i chorób wenerycznych.
 • W 1911 roku w Galerii Uffizi wystawiano słynne dzieło Mona Lisę, po tym jak odzyskano ją po kradzieży z Louvru.
 • Galeria Uffizi miała także do czynienia z mafią, budynek ucierpiał przez atak terrorystyczny Cosa Nostry. Wybuch bomby samochodowej wypełnionej około 277 kilogramami materiałów wybuchowych spowodował śmierć pięciu osób.
 • Galeria Uffizi to także miejsce z jednym z najdłuższych korytarzy na świecie. Vasari Corridor łaczy Pałac Pittich z Muzeum i ma ponad 1 kilometr długości.

Plan Muzeum Galleria Uffizi

uffizi plan

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz