Toskania na jesień, 5 powodów dlaczego warto. Sierpień, wrzesień czy październik? - BelSole

Toskania na jesień, 5 powodów dlaczego warto. Sierpień, wrzesień czy październik?

Toskania to bogaty kulturowo i gastronomicznie region, który warto odwiedzić. Trzeba jednak zadać sobie pytanie kiedy lecieć do Toskanii? Czy jesień to dobry miesiąc na zwiedzanie regionu, Florencji i Sieny? Który miesiąc wybrać, sierpień, wrzesień a może październik na zwiedzanie Toskanii? Zobaczcie nasze doświadczenia.

Piękna Florencja i Siena w Toskanii, jesień kolorów

Ten rejon to niewątpliwie jeden z piękniejszych regionów Europy. Miasteczka, te duże i te małe to kolebka kulturowa świata, kulinarna Europy i duma całych Włoch, kiedy więc najlepiej jechać do Toskanii, Florencji i Sieny? Niech prócz pogody zadecydują inne argumenty… 

Świeże Trufle i Grzyby

toskania grzyby
Targ z grzybami i truflami w Toskanii

To właśnie na jesień będziecie mogli skosztować świeżych skarbów Toskanii jakimi są trufle(tartuf0) oraz grzyby(funghi a dokładniej porcini). Najlepszy okres dla miłośników doznań kulinarnych to czas od września do listopada. W San Miniato znajdziecie najpopularniejszy festiwal poświęcony Truflom – odbywa się on w 3 ostatnie weekendy listopada.

Zbiory winogron i miesiąc wina

chianti classico
Półka pełna win Chianti Classico

Kiedy jechać do Toskanii jeśli uwielbiacie czerwone wino Chianti Classico? We wrześniu! Ten miesiąc, jest miesiącem wina a cały okres to czas zbiorów winorośli. Pamiętajcie by spróbować Chianti Classico będąc na miejscu – najlepiej z Bistecca alla fiorentina.

Jakie festiwale należy odwiedzić:

Festiwal Wina Montecarlo  – Pierwsze dwa tygodnie września. Więcej informacji

Cantine nel Tufo– Ma miejsce w Pitigliano. Podobnie jak Montecarlo trwa przez pierwsze dwa tygodnie września. Więcej informacji

Chianti Classico Expo – Festiwal najsłynniejszego wina toskańskiego w Greve. Pierwszy tydzień września. Więcej informacji

Mniej turystów

kiedy jechać do Toskanii
Ruchliwy rynek Sieny

Toskania i Florencja to jedne z najchętniej odwiedzanych regionów w całej Europie. Okres pozasezonowy jest więc doskonały by chociaż trochę ominąć tłumy na ulicach Sieny, czy tez Florencji. Do tego wszystkiego, ceny w Toskanii będą jednak trochę niższe aniżeli w sezonie. Samą Florencję w roku 2019 odwiedziło 15 840 000 turystów, z roku na rok ta liczba jest większa. Jeśli nie lubicie tłumów, lećcie później.

Zobaczcie najlepsze atrakcje Florencji wylistowane przez naszego toskańskiego korespondenta.

Najlepsza pogoda w Toskanii

pogoda toskania

Najlepsza dla tych co lubią upały(w sierpniu) i najlepsza dla tych co ich nie lubią(październik). Toskania to jeden z gorętszych rejonów Włoch, przez swoje umiejscowienie geograficzne na linii gorącego powietrza z afryki. Lato potrafi być nie do wytrzymania, dlatego jeśli lubisz ciepło ale nie lubisz skwaru, jedź we wrześniu lub październiku.

Festiwale operowe i kulturalne

dawid michał anioł
Dawid Michała Anioła, warto zobaczyć tą rzeźbę bez kolejek na jesień we Florencji

Florencja jako kolebka kultury to też miejsce gdzie możesz udać się na wystawę lub sztukę. W La Pergoli czy Teatro Verdi, właśnie na jesień zaczynają się najważniejsze wydarzenia kulturalne po przerwie wakacyjnej. Nie wspominając o tym, że warto odwiedzić Galerię Uffizi z mniejszymi kolejkami, dzięki mniejszej liczbie turystów. Możecie też pomyśleć o Firenze Card, jeśli chcecie oszczędzić czas.

Pogoda w Toskanii w sierpniu

toskania sierpień

Sierpień w Toskanii to bardzo ciepły miesiąc na wycieczkę. Jak wiecie, region ten jest jednym z cieplejszych we Włoszech. Temperatura waha się od 29 do 34 stopni powyżej zera. Możecie też czasami liczyć na deszcz oraz burzę. Pamiętajcie, że to jeden z najcieplejszych miesięcy w roku.

Temperatura i pogoda na wrzesień

toskania wrzesień

To trochę chłodniejszy miesiąc aniżeli sierpień, temperatura we wrześniu wynosi od 25 do 31 stopni Celsjusza. Im później tym chłodniej. W nocy temperatura spada od 16 do 20 stopni. To doskonały miesiąc na zwiedzanie miasteczek Toskanii, temperatura nie jest już uciążliwa.

Październik w Toskanii

toskania październik

I jeśli nie lubicie upałów, to doskonały miesiąc – niestety trochę więcej pada, aniżeli w poprzednich miesiącach. Październik w Toskanii jest doskonały dla ludzi chcących uniknąć temperatur powyżej 30 stopni. Liczyć możecie na średnio od 20 do 26 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Weźcie jednak ze sobą parasol, tak na wszelki wypadek.

Zobacz także: 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz