Ile kosztują winiety na Słowacji? Ceny winiet Słowacja 2022 - BelSole

Ile kosztują winiety na Słowacji? Ceny winiet Słowacja 2022

Chcielibyście wiedzieć ile kosztuje winieta na Słowacji w 2022 roku? Jaka jest aktualna cena za winietę na Słowacji?

Jest duże prawdopodobieństwo, że aby dostać się na południe Europy, będziecie musieli przejechać przez Słowację. Gdzie kupić winietę na Słowacji i jak długo jest ważna? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Ile kosztuje winieta na Słowację?

Winieta na Słowację w 2022 roku kosztuje 10 euro ( ok. 46zł po kursie z 23.06) i będzie ważna przez 10 dni. Za 14 euro ( ok. 65zł po kursie z 23.06) będziecie mogli jeździć płatnymi drogami przez 30 dni. Roczna winieta to największy wydatek i wynosi 50 euro ( ok. 235zł po kursie z 23.06). Ważna jest od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg w danym roku kalendarzowym) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. Co ważne, motocykle są zwolnione z posiadania winiety, natomiast jeśli pojazd wraz z przyczepą nie przekracza 3,5 tony to nie potrzeba dodatkowej ani wyższej opłaty.

Gdzie umieścić winietę?

Na Słowacji istnieje elektroniczny system, który weryfikuje posiadanie winiety przez kierowców. Na drogach znajdują się kamery, które na podstawie numeru rejestracyjnego weryfikują, czy dla danego auta została wykupiona e-winieta. Informacja o zakupie trafia bezpośrednio do systemu operatora autostrad. Przy każdej formie zakupu winiety, dostaje się dowód zakupu ( paragon lub email), lecz nie ma potrzeby aby mieć go ze sobą.

Gdzie kupić winietę na Słowację?

 

Winietę dostaniecie na przykład w stacjonarnych punktach sprzedaży, a ich cała lista dostępna jest tutaj https://eznamka.sk/pl/customer-points/pos-list.  Znajdują się w pobliżu autostrad i w zależności od miejsca, macie możliwość kupienia winiety u sprzedawcy lub w samoobsługowych maszynach.  Jednakże, najłatwiej jest kupić winietę online, na oficjalnej stronie https://eznamka.sk/pl/, która znajduje się także w języku polskim. Jest jeszcze możliwość zamówienia winiety na stronie PZM Travel, natomiast trzeba się liczyć z wyższą ceną, niż bezpośrednio.

Winieta Słowacka: na jakie drogi?

Poniższa mapa przedstawia drogi, na których wymagana jest winieta. Jak widać, aktualnie jest ich dość niewiele, lecz sporo dróg jest w planach, więc w przyszłości sieć autostrad będzie bardziej rozwinięta.

Na Słowacji nie ma wiele dróg, które wymagają winiety i raczej bez problemu da się je ominąć. Jednak jeśli zależy Wam na tym, aby szybko przejechać trasę, to winieta może być najlepszym wyjściem.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz