Ile kosztuje bilet do Hagia Sophii w Stambule? Ceny biletów w 2023 - BelSole

Ile kosztuje bilet do Hagia Sophii w Stambule? Ceny biletów w 2023

Jeśli wybieracie się do Stambułu, zapewne będziecie chcieli odwiedzić Hagie Sophię. Jednak ile kosztuje bilet do Hagia Sophii? Jakie są ceny w 2023? Zobaczcie gdzie i jak kupić bilet – zapraszamy!

Stambuł to najliczniejsze tureckie miasto. W przeszłości Bizancjum, Konstantynopol, po dziś dzień rozciąga się wzdłuż Cieśniny Bosfor. Majestatyczna metropolia na styku trzech mórz: Czarnego, Śródziemnego i Marmara. Dzisiejszy Stambuł liczy 15 milionów mieszkańców, a według nieoficjalnych statystyk jest tam prawie 20 milionów ludzi. Niezwykła historia tego miejsca łączy ze sobą początki wielu kultur i religii, które po dziś dzień koegzystują ze sobą na kolorowych, pełnych, ruchliwych uliczkach Stambułu. Miasto pełne jest budynków, które po dziś dzień stanowią świadectwo niezwykłej historii tego miejsca. Najważniejszym z nich jest świątynia Hagia Sophia.

Hagia Sophia to najbardziej popularna atrakcja Stambułu. Od 1985 widnieje też na Światowej na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Nazwa tego miejsca oznacza Świątynia Mądrości Bożej. Budynek został wybudowany około 537 roku. Co ciekawe, powstał on pierwotnie jako Kościół. Na przestrzeni dziejów, naprzemiennie była przemianowywana na meczet. Niezależnie, do której religii jest przepisywana, Hagia Sophia, już od półtora tysięcy lat przyciąga tłumy wiernych i turystów z całego świata. Jeśli chcecie się dowiedzieć, ile zapłacicie za bilety do Hagia Sophii w Stambule w 2023 roku, to zapraszamy do artykułu. Ile kosztują bilety? Zobaczcie!

Ceny biletów do świątyni Hagia Sophia w Stambule

Przez ostatnie lata Hagia Sophia funkcjonowała przede wszystkim jako atrakcja turystyczna, wejście do niej kosztowało około 100 TL czyli około 25 PLN. W 2020 roku ogłoszono, że została na nowo przemianowana na meczet. To dobra wiadomość dla turystów! Oznacza to, że wstęp do niej jest darmowy. Zasada ta obowiązuje we wszystkich stambulskich meczetach. Po wizycie w Hagia Sophia można bezpłatnie odwiedzić grobowce sułtana. We wnętrzach tych mauzoleów znajdują się dzieła z XVI-wiecznej architektury osmańskiej. Warto wiedzieć, że, mimo że nie ma opłaty za wstęp do meczetu Hagia Sophia, darowizny są mile widziane. 

W które dni i w jakich godzinach otwarta jest Hagia Sophia?

Hagia Sophia otwarta jest przez siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli. 

Meczet otwarty jest od godziny 9 rano do 23 w nocy. 

W okresach letnich i wzmożonego ruchu ludzie wpuszczani są do meczetu grupami. Dzięki temu nie stoi się długo w kolejce do wejścia! Jeśli w meczecie odbywa się akurat modlitwa, wstęp jest możliwy, ale w niektórych miejscach dostęp może być ograniczony. Najlepiej sprawdzić godziny modlitwy w ten konkretny dzień na dedykowanej temu stronie: https://namazvakitleri.diyanet.gov.tr/en-US/9541/prayer-time-for-istanbul

Jakie zasady panują podczas wizyty w Hagia Sophia?

Wszyscy odwiedzający meczet Hagia Sophia (a także wszystkie inne meczety w Stambule) muszą respektować zasady panujące w świątyni.
Zwiedzający powinni zdjąć buty przed wejściem na dywany meczetu. Kobiety powinny nosić nakrycie głowy, a najlepiej także zakryć ramiona. Chusty na głowę są dostępne przy wejściu do meczetu bez dodatkowych opłat. Robienie zdjęć jest dozwolone, nie należy jednak robić zdjęć osobom, które są w trakcie modlitwy. Podczas wizyty powinno się zachować maksymalną ciszę. Obowiązuje zakaz biegania oraz stawania bezpośrednio przed modlącymi się osobami.

Gdzie znajduje się Hagia Sophia?

Hagia Sophia mieści się w Sultanahmet, czyli najstarszej i najbardziej turystycznej dzielnicy miasta. Na wprost meczetu Hagia Sophia znajduje się Błękitny Meczet. W okolicy znajduje się Wielki Bazar oraz inne najważniejsze atrakcje tego niezwykłego miasta.
Hagia Sophia to unikatowy na skalę światową budynek pod względem niezwykłości architektury, a także majestatycznego bogactwa wnętrz tego meczetu. Warto zacząć wizytę w Stambule od zwiedzenia właśnie tego miejsca, żeby od pierwszych chwil zachwycić się majestatyczną atmosferą dawnego Konstantynopola.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz