Zima w Stambule. Pogoda w Stambule w grudniu, styczniu i lutym. Czy jest w zimie ciepło? - BelSole

Zima w Stambule. Pogoda w Stambule w grudniu, styczniu i lutym. Czy jest w zimie ciepło?

Stambuł to miasto wielu kultur, w którym mieszka 15 milionów mieszkańców. Czy w Stambule możemy liczyć zimą na wysokie temperatury? Nie, ale wielu uważa, że grudzień, styczeń i luty to najlepsze miesiące na odwiedziny tego miasta. Dlaczego warto odwiedzić dawny Konstantynopol zimą? Zapraszamy do lektury. Jaka jest pogoda w Stambule w grudniu, styczniu i lutym? Jakie są temperatury? Zapraszamy!

 

Pogoda w Stambule w zimie 2023 – czy będzie śnieg?

 

czy w Stambule pada śnieg

Turcja to ogromny kraj i bardzo zróżnicowany pod względem pogody. To samo tyczy się największego miasta tego kraju — Stambułu. Położone między dwoma kontynentami, Azją i Europą, rozciąga się wzdłuż Cieśniny Bosfor. Ponadto otaczają je trzy morza: Morze Czarne, Morze Marmara oraz Morze Śródziemne. To wszystko sprawia, że pogoda tam jest naprawdę zaskakująca. Dla Polaków średnia temperatura w Stambule zimą będzie przyjemna, powinna średnio wahać się od 4 do 13 stopni Celsjusza powyżej zera. Nie ma co się oszukiwać, że czasem do tej pogody nie dojdzie okazjonalny deszczy, śnieg lub mgła, ale to wszystko sprawia, że miasto to prezentuje się zimą po prostu magicznie!

Zresztą, w wypadku dawnego Konstantynopola sprawdzanie prognozy może się po prostu nie przydać. Mieszkańcy tego miasta lubią nawet żartować na ten temat i tworzyć liczne memy. Wyjazd do Stambułu zimą, wymaga przygotowania się po prostu na wszystko. Weźmy ze sobą zimowe ubrania, parasol i okulary przeciwsłoneczne. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać się tam w grudniu, styczniu bądź lutym!

 

Stambuł zimą – niskie ceny

 

Wielki Bazar
Wielki Bazar w Stambule

Grudzień, styczeń i luty to najlepszy czas na odwiedziny Stambułu pod względem finansowym. Zarówno ceny noclegów, jak i lotów, spadają drastycznie w tym okresie. Nieraz różnica cen w stosunku do lata jest większa niż 50 %. Warto także negocjować ceny, zwłaszcza jeśli jest to nocleg prywatny. Jest duża szansa, że, gdy zapytamy, właściciel zgodzi się jeszcze trochę obniżyć cenę w tym okresie. W Turcji nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia, za to bardzo hucznie celebruje się Nowy Rok. Z tej okazji ozdobione są domy i ulice. Nie brakuje zatem świateł i dekoracji, charakterystycznych dla innych miejsc w tym okresie, ale mimo wszystko ceny są niższe niż w innych miejscach. Może Święta w Stambule w tym roku? Pod koniec grudnia i na początku stycznia możemy nawet liczyć na śnieg. Podobnie jak u nas, to też czas dużych wyprzedaży w Turcji!

 

Stambuł w grudniu, styczniu i lutym – brak tłumów

 

W Stambule oficjalnie mieszka 15 milionów mieszkańców. Według nieoficjalnych statystyk jest tam jednak 20 milionów osób. To połowa naszego kraju zgromadzona w jednym mieście. Dodając do tego tysiące turystów, podróż po tym pięknym mieście może być czasem przytłaczająca. Wyjazd w grudniu, styczniu lub lutym, to szansa na zobaczenie dawnego Konstantynopola w innym świetle. Według niektórych statystyk, w mieście liczba turystów spada wtedy o ponad połowę. Oznacza to także o wiele krótsze kolejki do wszystkich atrakcji (lub ich całkowity brak). Spacerując po mglistych uliczkach, siedząc w kawiarniach nad parującą szklanką herbaty czy zatapiając się w lekturze w jednej ze stylowych kawiarni, możemy poczuć się jak  lokalni mieszkańcy.

 

Stambuł w grudniu, styczniu lub lutym — tureckie specjały!

 

turecka herbata i słodycze
Turecka herbata i słodycze – idealne na zimę

W Turcji jedzenie to nie jest zwykła czynność. To celebracja czasu spędzonego razem. Najbardziej popularny lokalny alkohol, raki, pije się właściwie dlatego, żeby zjeść specjalnie przygotowywane na tę okazję przekąski. Próbowanie różnych tradycyjnych potraw tureckich, to jedna z ważniejszych atrakcji w Stambule (znajdziemy tu wspaniałe restauracje z lokalnymi pysznościami, a nawet dedykowane im ulice, Ulicę Śniadaniową).

Zimą można spróbować prawdziwie wyjątkowych potraw i napojów, które dedykowane są tej porze roku! Niektóre z nich pojawiają się w ofercie tylko wtedy, gdy robi się zimno. Jednym z nich jest salep — napój wytwarzany z korzenia orchidei, który jest zmielony na mąkę i wymieszany z gorącym mlekiem, cukrem i cynamonem. Innym napojem jest boza — rozgrzewający napój podawany na zimno, zrobiony ze sfermentowanych ziaren, posypany cynamonem i pieczoną ciecierzycą na wierzchu. Wśród mieszkańców, panuje przekonanie, że najlepszym miejsce na wypicie boza, jest dzielnica Fatih.I wreszcie, gdy tylko robi się chłodno, na ulicach Stambułu wyrastają jak grzyby po deszczu sprzedawcy kasztanów na ciepło. Za paczkę aromatycznej zimowej przekąski zapłacimy około 4 PLN.

Zobaczcie także pogodę w Stambule jesienią.

 

Stambuł pogoda grudzień

 

Stambuł pogoda grudzień

Czy w Stambule jest ciepło w grudniu? No niekoniecznie, temperatury wahają się od 9 do 17 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W nocy spadają do około 8 stopni Celsjusza. Macie około 40% szans na deszcz.

 

Stambuł pogoda styczeń

 

Stambuł pogoda styczeń

Czy w Stambule jest ciepło w styczniu? Temperatura w Stambule w styczniu waha się od +4°C do +8°C do w ciągu dnia, w nocy może spaść nawet poniżej zera. Średnio przez pół tego miesiąca może padać deszcz lub śnieg. Jeśli będzie to ten drugi wariant, będziesz szczęściarzem. Fotografowie z całego świata przyjeżdżają do Stambułu, aby uchwycić to niezwykłe miasto pod śniegiem! Nie zapomnij parasola.

 

Stambuł pogoda luty

 

Stambuł pogoda luty

Czy w Stambule jest ciepło w lutym? Pogodę w Stambule w lutym, można porównać do marca lub kwietnia w Polsce. Jest spora szansa, że w ciągu jednego dnia doświadczymy wszystkich czterech pór roku w ciągu jednego dnia. To wszystko sprawia, że jest to czas spektakularnych zachodów słońca!

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz