Stambuł jesienią! Jaka temperatura? Stambuł, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie - BelSole

Stambuł jesienią! Jaka temperatura? Stambuł, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Zastanawiasz się, czy warto jechać do Stambułu jesienią? Odpowiedź brzmi: tak! Wrzesień, październik i listopad to najlepsze miesiące na odwiedzenie tego miasta. Dlaczego warto wtedy odwiedzić dawny Konstantynopol? Zapraszamy do lektury najważniejszych powodów, by wybrać jesień na podróż do tego miasta. Jaka jest pogoda w Stambule we wrześniu, październiku i listopadzie? Jakie są temperatury?

 

 

Pogoda w Stambule jesienią 2023, czy jest zimno?

 

Stambuł jesien

Wczesna jesień to bardzo ciepły czas w Stambule. Temperatury wahają się średnio od 21 do 25 stopni Celsjusza. Statystycznie we wrześniu może być kilka dni deszczowych. Październik też jest przyjemny z temperaturą w granicach 18 stopni Celsjusza. Listopad zapowiada zbliżającą się wielkimi krokami zimę, temperatura może spaść do 10 stopni Celsjusza na plusie. Jeśli wybieramy się do Stambułu jesienią, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą parasola, aby nie dać się złapać przy złej pogodzie. Stambuł to magiczne miejsce na styku kultur, kolebka wielu kultur i cywilizacji. Jesienią miasto to zdaje się jeszcze bardziej niezwykłe.

 

Stambuł jesienią – czas najważniejszych wydarzeń kulturalnych!

 

tureckie lody
Czy atrakcją będzie 'użeranie’ się z Panem co robi lody? :>

Istanbul Biennial – światowej sławy międzynarodowe wydarzenie sztuki współczesnej, które odbywa się od 14 września do 10 listopada. Co ciekawe,  Stambulska Fundacja Kultury i Sztuki organizuje ten event nieprzerwanie od 1987 roku. 15 września rusza też  Chill Out Festival, jeden z najważniejszych (i pierwszych) festiwali muzycznych w Turcji. W drugiej połowie września, standardowo, organizowany jest też Istanbul Music Week. Koncerty odbywają się wówczas w różnych miejscach miasta. 

 

Stambuł we wrześniu, październiku i listopadzie

 

Stambuł Park

Odwiedzając Stambuł jesienią, po prostu trzeba odwiedzić jeden z licznych parków w tym mieście. Prawdziwy spektakl kolorów liści — najpierw na drzewach, potem spadających na skąpane w jesiennym słońcu parkowe i leśne uliczki, to zapadający w pamięć widok. Turcy kochają przyrodę i spędzanie wolnego czasu na jej łonie. To jedna z tradycji mieszkańców Stambułu — wybrać się do jednego z licznych parków i zależnie od pogody — urządzić piknik, grilla, a czasem nawet ognisko (w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach). Jednym z piękniejszych parków jest na przykład Atatürk Arboretum. Wstęp do parku kosztuje symboliczne 1 TL czyli około 20 groszy.

 

Stambuł jesienią — odwiedź polską wioskę!

 

Co ciekawe jednym z najpopularniejszych wśród mieszkańców Stambułu miejsc na jesiennie eskapady jest Polonezköy, czyli polska „wieś” w Stambule (po polsku nazywana Adampol). Położona dwie godziny drogi autem od centrum (ale dalej w granicach miasta) to prawdziwa perła natury i polskiej kultury. W miejscu tym (fakt!) zmarł Adam Mickiewicz. Znajduje się tam wiele pamiątek po Polakach, którzy osiedlili się tu z inicjatywy Adama Czartoryskiego, uciekając po powstaniu listopadowym. Wieś znajduje się w lasach, które jesienią sprawiają wrażenie prawdziwie magicznych! Wstęp do tego miejsca jest darmowy, a Polacy witani są z dużą serdecznością.

 

Jesień – najlepszy czas na rejs po Cieśninie Bosfor

 

Rejs Stambuł

Według mieszkańców Stambułu, a także jego stałych bywalców, wrzesień to najlepszy czas, żeby wybrać się na rejs wzdłuż magicznej Cieśniny Bosfor. To szansa na to, żeby zobaczyć majestatyczne miasto z zupełnie innej perspektywy. W tym okresie roku promy i statki nie są tak zatłoczone, a pogoda jest wprost wymarzona. Nie jest za gorąco i wieje ciepły wiatr. Średnio za rejs statkiem po cieśninie zapłacimy 25 TL, czyli około 6.5 PLN.

Zobaczcie też najlepsze atrakcje Stambułu jakie polecamy.

 

Stambuł, pogoda wrzesień

 

Stambuł wrzesien pogoda

Czy w Stambule jest ciepło we wrześniu? Stambuł we wrześniu to świetny czas na zwiedzanie, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie brak upałów. Średnia temperatura waha się między 21 a 25 stopni. To świetny czas, żeby wspinać się po stromych uliczkach starych dzielnic Stambułu i zakochać się w tym mieście!

 

Stambuł, pogoda październik

 

Stambuł październik pogoda

Czy w Stambule jest ciepło w październiku? O ile w naszym kraju, tzw. Polska Złota Jesień, nie zawsze jest pewnikiem, październik w Stambule nie powinien nas rozczarować. Średnia temperatura oscyluje w granicach 18 stopni Celsjusza. Lasy i parki mienią się kolorami jesieni, a turecka herbata w przydrożnej herbaciarni lub porcie, smakuje o tej porze roku najlepiej.

 

Stambuł, pogoda listopad

 

Stambuł listopad pogoda

Czy w Stambule jest ciepło w listopadzie? Temperatura w Stambule w listopadzie oscyluje w granicach 9 stopni Celsjusza. Jest to też nostalgiczny czas kiedy powoli zaczyna się zima. Turcy uwielbiają celebracje zmian pór roku. Ulice zapełniają się sprzedawcami gorących kasztanów, a w menu przytulnych kawiarni, pełnych poduszek i książek, pojawiają się specjalne, rozgrzewające napoje. To świetny moment na zwiedzanie — nie ma praktycznie kolejek, a większość atrakcji Stambułu znajduje się wewnątrz budynków. W mieście wyczuwa się melancholię odchodzącej jesieni, którą najlepiej chłonąć z parująca herbatą w dłoni.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz