Czy aborcja jest legalna na Cyprze? Ile kosztuje? Cena - BelSole

Czy aborcja jest legalna na Cyprze? Ile kosztuje? Cena

Temat zakazu aborcji w naszym kraju jest ciągle żywy. Dziś sprawdzamy, czy aborcja jest legalna na Cyprze? Do kiedy można usunąć ciążę na żądanie? Ile kosztuje aborcja na Cyprze?

Czy aborcja jest legalna na Cyprze?

Prawie 3 lata temu w marcu 2018 roku Parlament Cypru zatwierdził nowe prawo. Ustawa zezwala na aborcję na żądanie do 12 tygodnia, a w przypadku kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa – do 19 tygodnia. Kiedy dziewczyna jest nieletnia, musi mieć zgodę rodziców.

Wcześniej Cypryjki mogły usunąć ciążę wyłącznie w trzech przypadkach:

  • gdy istniało ryzyko deformacji płodu;
  • gdy zdrowie fizyczne i psychiczne ciężarnej było zagrożone;
  • albo jeśli ciąża była wynikiem gwałtu.

Warto wspomnieć, że prawo cypryjskie nie wyznacza terminu, do którego można dokonać aborcji w dwóch pierwszych przypadkach. Przyjmuje się, że nie przerywa się ciąży po 28. tygodniu.

Ile kosztuje aborcja na Cyprze?

Pomimo że prawo zezwala na przerywanie ciąży, to publiczne placówki przeprowadzają zabieg tylko w przypadku, kiedy narażone jest zdrowie i życie matki. Dlatego Cypryjki dokonują aborcji w prywatnych klinikach. Jaki jest koszt? Oczywiści nigdzie nie znajdziemy oficjalnego cennika, ale szacuje się, że cena waha się w granicach 500-1000 EUR.

Aborcja, ale nie aborcja…

Istnieje jednak znacznie tańsze wyjście. Można uda się na wizytę do ginekologa należącego do GESY, czyli naszego NFZ. Lekarz najpierw zbierze wywiad na temat zdrowia fizycznego i psychicznego, sytuacji rodzinnej, ekonomicznej oraz społecznej kobiety. Jak upewni się, że decyzja o aborcji jest świadoma, może zdecydować o wykonaniu zabiegu w ramach GESY – tylko pod nazwą… czyszczenia jamy macicy.

Jakie są koszty: wizyta u lekarza – ok. 6 EUR oraz badania krwi – ok. 20 EUR.

Czy aborcja jest legalna na Cyprze Północnym?

W części kontrolowanej przez Turcję aborcja jest możliwa do 10 tygodnia pod pewnymi warunkami:

  • zamężna kobieta musi złożyć pisemny wniosek, na którym jest podpis jej męża;
  • singielka składa prośbę tylko ze swoim podpisem.

Gdy występuje ryzyko zagrożenia życia kobiety albo płodu, nie trzeba przedstawiać żadnego wniosku, ale dwóch lekarzy musi wykazać, że aborcja jest konieczna.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz