Jaka jest wiara w Turcji? Religia w Turcji, jaka dominuje? - BelSole

Jaka jest wiara w Turcji? Religia w Turcji, jaka dominuje?

Turcja jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród polskich turystów. Duża część z nich przed wyjazdem na wakacje chce zrozumieć kulturę kraju, do którego się udaje. Fundamentalne znaczenie w tym zakresie ma odpowiedź na podstawowe pytanie – jaka jest wiara w Turcji. Dowiesz się tego z naszego artykułu. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć, jaka religia dominuje w Turcji.

Jaka jest wiara w Turcji? Dominujące wyznanie w Turcji 

Odpowiedź na pytanie pt. “jaka jest wiara w Turcji” dla wielu osób z pewnością nie będzie stanowiła wyznania. Największym wyznaniem w Turcji jest oczywiście Islam, a ludzie deklarujący się jako muzułmanie stanowią, w zależności od źródła, od 98% do 99% społeczeństwa. Około procenta Turków nazywa siebie ateistami, a garstka wyznaje inne religie, w tym m.in. chrześcijaństwo. 

Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest wiara w Turcji, należy jednak nieco dogłębniej pochylić się nad tematem. Jak ustaliliśmy, dominującą religią  w Turcji jest Islam, jednak to wyznanie, podobnie jak np. chrześcijaństwo, dzieli się na kilka odłamów. 

Jaka jest wiara w Turcji? Który odłam islamu dominuje w Turcji? 

Obecnie istnieje przynajmniej kilku odłamów Islamu, wśród których najpowszechniejszymi są trzy główne ortodoksyjne nurty: 

  • sunnizm 
  • szyicyzm 
  • charydżyzm 

Uzbrojeni w te podstawowe informacje na temat doktryny islamu, możemy udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest wiara w Turcji. Największym wyzwaniem sunnizm praktykowany przez niemal 80% społeczeństwa. Inne odłamy Islamu mają znacznie mniejsze znaczenie. 

Wiele osób może zastanawiać się, czy w Turcji są prześladowania religijne. Kraj ten znalazł się na 41 miejscu w Światowym Indeksie Prześladowań w 2023 roku. Zestawienie to zawiera kraje, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan. Jeżeli jednak planujecie do turystycznej części Turcji, może być spokojni – w tego typu destynacjach nie dochodzi do incydentów na tym tle.

Teraz już wiesz, jaka jest wiara w Turcji. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zaspokoił Twoją ciekawość! 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz