9 najlepsze atrakcje i Alanya. Co zobaczyć w Alanyi i okolicy? Same perełki! - BelSole

9 najlepsze atrakcje i Alanya. Co zobaczyć w Alanyi i okolicy? Same perełki!

Alanya to jeden z głównych kurortów Riwiery Tureckiej. Trudno dziwić się jego popularności – turyści znajdą tu wszystko, co gwarantuje udany wypoczynek. Ciepły, łagodny klimat, złocista, piaszczysta plaża, turkusowe morze, zieleń, mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji, a także piękne zabytki. Co warto zobaczyć wybierając się do tej nadmorskiej miejscowości? Jakie są najlepsze atrakcje Alanyi? Poznajcie nasz prywatny ranking najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Alanyi. Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Alanyi!

Zwiedzanie Alanyi

 

Alanya zwiedzanie

Alanya to piękna nadmorska i kurortowa miejscowość na południu Turcji. Leży ona w pobliżu Side (atrakcje Side) oraz Antalya (atrakcje Antalya). To jedno z najpopularniejszych miast wśród polskich turystów w Turcji. Co zobaczyć i co zwiedzić w Alanyi? Atrakcji w mieście jak i w okolicach Alanyi jest sporo. Najciekawsze miejsca Alanyi wylistowaliśmy poniżej. Jednak zanim zaczniecie zwiedzanie Alanyi, parę praktycznych informacji:

  • Spożywać alkohol można tylko w wyznaczonych do tego miejscach
  • Ściągajcie buty przed wejściem do świątyni, meczetu
  • Nie dyskutujcie z lokalsami o polityce o ile sami nie zaczną (więcej w dziale, bezpieczeństwo w Turcji)
  • Pamiętajcie o targowaniu się na bazaarze ?
  • Starajcie się raczej nie pić wody z kranu

 

Promenada w Alanyi

 

Alanya Promenada

Nadmorska promenada to chluba Alanyi. Deptak liczy prawie 7 kilometrów i stanowi popularne miejsce spacerowe. Ci, którzy nie wyobrażają sobie poranka bez porannej dawki sportu, będą zachwyceni możliwością przebiegnięcia się o świcie wzdłuż promenady. Przy deptaku położone są restauracje oraz imprezowe miejscówki, które nocą rozbrzmiewają muzyką taneczną i gwarem turystów. Promenada kończy się w malowniczym porcie Alanyi, skąd możecie wypłynąć w rejs po morzu – znajdziecie tu szeroką ofertę wodnych wycieczek.

 

Teleferik

 

Alanya kolejka

Kolejka linowa jest stosunkową nową atrakcją Alanyi – została oddana do użytku w 2017 roku. Trasa liczy 900 metrów, a wysokość, na jakiej zawieszone są liny z wagonikami, to nawet 300 metrów! W trakcie wjazdu możecie podziwiać zjawiskową panoramę miasta i malownicze widoki na wybrzeże. Kolejka, zwana przez Turków teleferik, ma swoją stację początkową na plaży Kleopatry, tuz przy Jaskini Damlataş. Wjedziecie nią na wzgórze zamkowe, gdzie będziecie mogli zwiedzić m.in. XIII-wieczną twierdzę, czy pochodzący z XIV wieku meczet. 

 

Zamek na wzgórzu

 

Alanya zamek

Ponad zabudowaniami Alanyi piętrzy się wzniesienie Kale, na szczycie którego znajduje się seldżucki zamek. Powstał w XIII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków miasta. Teren zamku udostępniany jest zwiedzającym (płatne wejście). Na wzgórze dostaniecie się piechotą, autobusem lub kolejką linową teleferik. Ze szczytu roztacza się malownicza panorama Alanyi oraz wybrzeża, z wyróżniającą się plażą Kleopatry. Warto wybrać się tu popołudniową porą i poczekać aż słońce zacznie swój niebiański spektakl żegnania się z dniem. Przekonajcie się sami, jak romantyczne mogą być zachody na wzgórzu, tuż przy zamku.

 

Anamurium

 

Anamurium

Anamurium to ruiny starożytnego miasta, które wciąż pozostają nieodkryte dla masowej turystyki. To dobry znak – zwiedzając teren nie będzie się czuli przytłoczeni ilością osób. Anamurium położone jest w odległości około 100 km od Alanyi. Przyglądając się zachowanym fragmentom budowli i budynków można zauważyć, że przenikały się tu wpływy hellenistyczne oraz bizantyjskie. Poza ruinami zachwyci Was tutejszy widok na okolicę. Zdecydowanie warto tu przyjechać i odkryć piękno starożytnego Anamurium. 

 

Jaskinia Dim w okolicy Alanyi

 

Jaskinia Dim w Alanyi

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Alanyi, zobaczycie jedne z najpiękniejszych miejsc, jakie w tym regionie Turcji stworzyła natura – jaskinie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje jaskinia Dim, położona na zboczu góry Cebel-i Reis. Grota ma ponad 400 metrów długości (z czego dla zwiedzający dostępna jest 360-metrowa trasa), a jej wnętrze skrywa niewielkie jeziorko. Pamiętajcie, że w jaskini panuje duża wilgotność i stała, niższa niż na zewnątrz temperatura (około 18 stopni), weźcie więc ze sobą lekkie okrycia, np. cienki sweter czy bluzę.

 

Koprulu w pobliżu Alanyi

 

Koprulu

Strome, skaliste urwiska, soczysta zieleń sosen i cydrów oraz lazurowo-turkusowa rzeka, wijąca się pomiędzy skałami. Taki krajobraz zobaczycie w Parku Narodowym Koprulu w górach Taurus. Jego główną atrakcją jest najdłuższy kanion Turcji (14 kilometrów), zwany Koprulu. To również najbardziej okazały i najwyższy przełom w całym kraju. Poza pięknem przyrody zobaczycie tu starożytny most, który pomimo swojego „sędziwego wieku” nadal pozostaje czynny i można nim przejść! Wycieczka do kanionu Koprulu będzie idealną atrakcją nie tylko dla osób doceniających cudy natury, ale również dla poszukiwaczy adrenaliny – urządza się tu spływy pontonowe górską rzeką.

 

Kanion Sapadere

 

Sapadere

Uwielbiacie podziwiać piękno przyrody? Poszukujecie miejsc, w których będziecie mogli zachwycać się naturą? W takim razie wybierzcie się na wycieczkę do kanionu Sapadere w górach Taurus, położonego w odległości około 40 km od Alanyi. Pośród nagich, poszarpanych skał – ścian kanionu – zbudowano drewniane podesty, prowadzące pomiędzy wodospadami oraz błękitnymi, krystalicznie czystymi wodami rzeki i zbiorników wodnych. Na końcu ścieżki znajduje się malownicze jeziorko. Trasa należy do łagodnych, więc z łatwością pokonają ją nawet najmłodsi turyści. W wodzie można się kąpać, ale… to atrakcja jedynie dla prawdziwych śmiałków i fanów morsowania, ponieważ woda jest lodowata nawet w upalne dni! 

 

Statek piracki

 

Statek piracki Alanya

Alanya ze względu na swoje nadbrzeżne położenie, oferuje szereg morskich atrakcji. Wśród organizowanych przez tutejsze biura wycieczek, na szczególną uwagę zasługuje rejs statkiem pirackim. To prawdziwa gratka dla poszukiwaczy przygód! W trakcie wyprawy będziecie mogli podziwiać panoramę Alanyi z żeglarskiej perspektywy, zrobicie skok na głęboką wodę z pokładu statku, zobaczycie pobliskie jaskinie oraz zjawiskową plażę Kleopatry. W trakcie rejsu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych (animacje) i regionalnych dań dla zgłodniałych wilków morskich 😉 Poczujcie powiew morskiej bryzy i zapewnijcie sobie chwile wakacyjnego relaksu na statku pirackim.

Zobaczcie aktualne ceny w Turcji.

Syedra w pobliżu Alanyi

 

Syedra

Syedra to kolejne obok Anamurium ruiny starożytnego miasta, które warto zobaczyć podczas wakacji w Alanyi. Osadę założyli Rzymianie i składała się ona z dwóch części – dolnej wraz z portem i górnej, położonej na wzniesieniu. Dzięki nadbrzeżnej lokalizacji Syedra stanowiła ważny punkt na ówczesnej mapie handlowej. Miasto zostało opuszczone w XIII wieku, kiedy to Seldżukidzi opanowali tereny południowego wybrzeża dzisiejszej Turcji. Obecnie wśród ruin Syedry możecie podziwiać dobrze zachowany łuk triumfalny, łaźnie, świątynię oraz warsztat tłoczenia oliwy. Syedra jest objęta patronatem Muzeum Archeologicznego w Alanyi, które sfinansowało budowę ławek oraz punktów widokowych, mających na celu poprawę komfortu turystów. Planując zwiedzanie weźcie pod uwagę, że biura podróży nie organizują tutaj wycieczek. Do Syedry dotrzecie jedynie na własną rękę, prywatnym (wypożyczonym) samochodem.

Alanya jest popularnym kurortem Riwiery Tureckiej. Znajdziecie tu wszystko, co sprawia, że wakacyjny pobyt zalicza się do tych niezapomnianych. Złocista plaża Kleopatry (najpiękniejsze tureckie plaże), turkusowe wody Morza Śródziemnego, mnóstwo zabytków oraz piękne przyrodniczo zakątki, zlokalizowane w niedużej odległości od miasta. Trudno się dziwić, że turyści chętnie przybywają do nadmorskiej miejscowości. Jeśli i Wy planujecie spędzić wakacje na Riwierze Tureckiej, koniecznie zarezerwujcie czas, żeby zobaczyć najlepsze atrakcje Alanyi.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz