7 najlepsze atrakcje Side i okolic, co zobaczyć i zwiedzić? Przewodnik - BelSole

7 najlepsze atrakcje Side i okolic, co zobaczyć i zwiedzić? Przewodnik

Pomiędzy Antalyą a Alanyą leży malownicza, nadmorska osada – Side. Jej początki sięgają VII wieku p.n.e., kiedy w miejscowości zaczął rozwijać się handel. Dziś Side przyciąga turystów z całego świata, kusząc ich niebiańskimi, szerokimi plażami, lazurem morza i przyjemną, wakacyjną atmosferą. Jeśli dodacie do tego zabytkowe, starożytne ruiny piętrzące się ponad miastem, Waszym oczom ukarze się wymarzona, urlopowa destynacja. Co warto zobaczyć, odwiedzając Side? Poznaj nasz top 7 najlepszych atrakcji Side!

 

Zwiedzanie Side

 

Side Zwiedzanie
Tak wygląda centrum Side

Side to małe miasteczko na zachód od Antalyi (atrakcje Antalya), jednak jego małe centrum skrywa całkiem spore i ciekawe zabytki! To idealne miasto na plażowanie lub 1 dzień zwiedzania. Do tego wszystkiego, w okolicach Side znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia. Nam skojarzyło się ono z Girne na Cyprze Północnym. Co więc zwiedzić w Side? Lista najlepszych atrakcji Side jest poniżej, ale wcześniej zobaczcie, co należy wiedzieć przed zwiedzaniem Side:

  • Spożywać alkohol można tylko w wyznaczonych do tego miejscach
  • Ściągajcie buty przed wejściem do świątyni, meczetu
  • Nie dyskutujcie z lokalsami o polityce o ile sami nie zaczną (więcej w dziale, bezpieczeństwo w Turcji)
  • Pamiętajcie o targowaniu się na bazaarze 🙂
  • Starajcie się raczej nie pić wody z kranu

 

Wodospady Manavgat

 

Side Wodospady

Jeśli zachwyca Was piękno przyrody i nie możecie wyjść z podziwu dla potęgi natury, tworzącej niezwykłe miejsca, koniecznie udajcie się do Manavgat. W położonej kilka kilometrów od Side miejscowości zobaczycie jedną z największych, lokalnych atrakcji – wodospady Manavgat, powstałe na rzece. Przy głównym wodospadzie możecie usiąść w jednej z klimatycznych kawiarenek. Rozkoszując się kawą lub charakterystycznymi dla tego regionu Turcji lodami z koziego mleka, będziecie wsłuchiwać się w szum wody i podziwiać piękno przyrody. 

 

Agora w Side

 

Agora w Side

W starożytnej, zabytkowej części Side możecie zobaczyć ruiny agory z II wieku n.e. Niegdyś był tu prostokątny, centralny, miejski plac, tętniący życiem oraz gwarem rozmów mieszkańców. Na agorze odbywał się handel towarami, skupiało się życie polityczne oraz religijne miejscowości. Dziś możecie tu podziwiać jedynie pozostałości po placu i wyobrażać sobie, jak mogło wyglądać codzienne życie mieszkańców starożytnego Side. 

 

Plaża w Side

 

Plaża w Side

Jak na turystyczną, nadmorską miejscowość przystało, w Side znajdziecie plaże, pozwalające cieszyć się promieniami słońca w relaksującej atmosferze. Kurort znany jest z jednej z najdłuższych, szerokich plaż w całej Turcji, która ciągnie się na przestrzeni kilku kilometrów. Pudrowy, jasny i aksamitny w dotyku piasek oraz mieniące się lazurem, krystalicznie czyste Morze Śródziemne sprawiają, że turyści chętnie spędzają tu czas. Ze względu na łagodne zejście do morza oraz płytką wodę Side jest popularne zwłaszcza wśród rodzin z małymi dziećmi. Na plaży znajdziecie świetnie przygotowaną infrastrukturę z leżakami, parasolkami czy barami z kolorowymi drinkami i przekąskami. Położone nad brzegiem morza hotele prześcigają się w ofercie wodnych atrakcji, takich jak snorkeling, nurkowanie, parasailing czy pływanie na bananie. 

W odległości kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów od kurortu, jest jeszcze parę bardziej kameralnych plaż (np. Incekum czy Kadriye), jednak nie są one tak malownicze, jak główna plaża Side.

Zobaczcie także najpiękniejsze plaże w Turcji.

 

Rejs łodzią w Side

 

Rejs łodzią w Side

Side to nadmorska miejscowość portowa, cumują tu więc zarówno prywatne yachty, jak i statki turystyczne. Oferta rejsów komercyjnych jest naprawdę szeroka! Ich organizacją zajmuje się kilka firm, a każda dba o jak najlepszą, najbardziej atrakcyjną ofertę wycieczek. Wybierając jedną z nich, możecie wypłynąć w Morze Śródziemne i cieszyć oczy widokiem na panoramę Side oraz malownicze wybrzeże. W trakcie rejsów zobaczycie zatokę delfinów, morskie żółwie, a nawet dopłyniecie rzeką do pobliskiego Manavgat. Większość wycieczek przewiduje posiłki dla turystów oraz oferuje możliwość wskoczenia do wody i popływania na otwartym morzu. Rejs łodzią jest świetnym pomysłem na urozmaicenie wakacyjnego pobytu.

Zobaczcie ceny w Turcji w tym roku.

 

Seleucia (Lyrbe)

 

Seleucia

Jeśli lubicie odkrywać historię odwiedzanych miejsc, a archeologia wydaje Wam się jednym z najciekawszych obszarów działalności człowieka, wybierzcie się do oddalonej o zaledwie kilkanaście kilometrów od Side, antycznej miejscowości Seleucia (Lyrbe). Znajdziecie tu świetnie zachowaną, starożytną agorę i mnóstwo pozostałości po budynkach, takich jak świątynie, mauzoleum czy domy mieszkalne. Teren otoczony jest pachnącym, piniowym lasem. Ze względu na położenie na wzniesieniu roztacza się stąd pięknym widok na okolicę. Poza walorami historycznymi miejsce oferuje więc także te przyrodnicze – spacer pomiędzy ruinami antycznego miasta będzie przyjemnym sposobem na spędzenie popołudnia w idyllicznej atmosferze.

 

Świątynia Apolla w Side

 

Świątynia Apolla w Side

Świątynia Apolla jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Side –antyczna budowla, położona nad brzegiem morza, stanowi symbol miasta. Została wzniesiona w II wieku n.e. w stylu korynckim. Do dziś zachowało się 5 z 11 kolumn, otaczających budynek. Ruiny świątyni można podziwiać dzięki pracom archeologicznym sponsorowanym w latach 80-tych ubiegłego stulecia przez amerykańskiego wojskowego oraz reportera Washington Post – Alfreda Friendlyego. Mieszkańcy Side pamiętają i docenią wkład mężczyzny w przywrócenie zabytku turystom, dlatego też znajdziecie tu gablotki z informacjami o Alfredzie Friendlym oraz o jego zaangażowaniu w prace rekonstrukcyjne. Ze świątynią Apolla wiąże się również wątek romantyczny – ponoć Antoniusz podarował to sakralne miejsce Kleopatrze, jako dowód swojej miłości i oddania.

 

Teatr w Side

 

Teatr w Side

Poza świątynią Apolla na uwagę zasługuje również inny, pochodzący ze starożytności zabytek – antyczny teatr w Side. Powstał w II wieku n.e. w stylu stanowiącym połączenie rzymskiego z anatolijskim. Jego widownia mogła pomieścić imponującą liczbę piętnastu tysięcy widzów. Warto wdrapać się na samą górę i spojrzeć na okolicę z ostatniego, najwyższej położonego rzędu. Waszym oczom ukaże się malownicza panorama Side, z ciągnącym się po horyzontem lazurem morza w tle. 

 

Mapa atrakcji Side

 

Najlepsze atrakcje Side

1) Wodospady Manavgat 2) Agora w Side 3) Teatr w Side 4) Świątynia Apolla w Side 5) Stare miasto 6) Plaże Side

Nadmorski kurort Side jest idealnym wyborem na rodzinne wakacje z dziećmi. Rozgrzane słońce, długa, piaszczysta plaża i turkusowe morze są gwarancją udanego pobytu. Miejscowość docenią również osoby, które stronią od dużych, hałaśliwych, nadbrzeżnych miast. Jednocześnie od głównych ośrodków miejskich, takich jak Antalya czy Alanya, dzieli Was godzina samochodem, więc w każdej chwili możecie wybrać się na wycieczkę do jednego z nich. Rezerwujcie więc wakacje w Turcji i odkrywajcie najlepsze atrakcje Side.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz