Czy Francja jest bezpieczna? Bezpieczeństwo we Francji w 2023 roku - BelSole

Czy Francja jest bezpieczna? Bezpieczeństwo we Francji w 2023 roku

Francja jest  bez wątpienia jednym z najpopularniejszych europejskich krajów. Każdego roku państwo to jest odwiedzane przez miliony turystów z całego świata, w tym również z Polski. Z tego powodu wiele osób zadaje sobie następujące pytanie – czy Francja jest bezpieczna? Kwestię tę spróbujemy rozwikłać w naszym artykule. Koniecznie przeczytaj nasz materiał, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda bezpieczeństwo we Francji w 2023 roku. 

Czy Francja jest bezpieczna? Francja – bezpieczeństwo w 2023 roku 

Jak łatwo się domyślić, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Francja jest bezpieczna. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak poziom przestępczości czy sytuację polityczno-społeczną. Pewnego wyobrażenia na temat tego, czy Francja jest bezpieczna, dostarcza coroczne zestawienie Global Peace Index. W tegorocznym rankingu kraj ze stolicą w Paryżu zajął stosunkowo niską 65 pozycję (w zestawieniu uwzględniono łącznie 163 państwa), znajdując się daleko nie tylko za krajami zachodniej Europy, ale również sporą ilością afrykańskich i południowoamerykańskich krajów. (przed Francją znalazły się m.in. Chile, Sierra Leone czy Ghana). 

Analizując bezpieczeństwo we Francji w 2023 roku, nie można nie wspomnieć o napiętej sytuacji politycznej panującej w tym kraju. Od początku roku na terenie całej Francji mają miejsce protesty przeciw zgłoszonej przez rząd i prezydenta reformie podwyższającej wiek emerytalny. Na terenie całej Francji dochodzi do licznych demonstracji, w trakcie których protestujący ścierają się z policją, a w wyniku zamieszek mają miejsce również uszkodzenia mienia. 

protest we Francji
Protest żółtych kamizelek we Francji

 

Mówiąc o bezpieczeństwie we Francji w 2023 roku nie można również zapomnieć o ryzyku terrorystycznym. W XXI wieku na terenie tego kraju doszło do kilku brutalnych ataków (m.in. zamach w Paryżu w listopadzie 2015 roku i atak w Nicei z 2016 roku). Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć informacje, że na terenie Francji obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego.  

Z drugiej strony, gdy zastanawiamy się, czy Francja jest bezpieczna, warto zwrócić uwagę na bardzo niski odsetek poważnych przestępstw. Według danych policyjnych, od lipca 2019 roku współczynnik zabójstw wynosi zaledwie 1,35 przypadku na 100 000 tysięcy osób, a gwałtów – około 16 przypadków na 100 000 tysięcy. Istotną kwestią w kontekście tego, czy we Francji jest bezpiecznie, odgrywają  również warunki pogodowe. Klimat we Francji można określić jako umiarkowany, co sprawia, że rzadko dochodzi tam do groźnych i zagrażających życiu zjawisk atmosferycznych. 

Jak widzisz, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Francja jest bezpieczna. Z jednej strony niepokój turystów może budzić napięta sytuacja polityczna i zagrożenie terroryzmem. Z drugiej natomiast, uwagę zwraca bardzo niski współczynnik poważnych przestępstw. Nie ulega jednak wątpliwości, że odwiedzając Francję, warto zachować ostrożność. Z tego powodu w następnej części tekstu podpowiemy Ci, na co uważać we Francji. 

Bezpieczeństwo we Francji w 2023 roku. Na co uważać we Francji? 

Listę tego, na co uważać we Francji powinna otworzyć największa plaga prześladująca turystów odwiedzających ten kraj – drobna kradzież uliczna. Kieszonkowcy są najbardziej aktywni w dużych ośrodkach miejskich, dlatego należy zachować szczególną ostrożność np. w trakcie podróży zatłoczonym metrem. Do rzadkości nie należą również próby włamań do samochodów lub pokoi hotelowych. 

Kontynuując rozważania na temat tego, na co uważać we Francji, warto również przypomnieć, że największe miasta tego państwa posiadają owiane złą sławą dzielnice, w których współczynnik przestępczości jest wyższy niż w ich pozostałych częściach (przykładem takiego stanu rzeczy jest np. Saint-Denis w Paryżu lub 13 i 14 dzielnica w Marsylii). Większość przewodników turystycznych zaleca, by nie odwiedzać tego typu miejsc po nocy. Część podróżników wskazuje również, że tym, na co uważać we Francji, są również próby molestowania i przejawy agresji słownej wobec kobiet. 

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz